Novinky z Publicistiky
Další novinky
Naposledy v dětství. Tehdy pravděpodobně četl Andrej Babiš nějakou knihu. Vyplynulo to z jeho odpovědí v podcastu Standa show. Tam měl prozradit, co naposledy četl. Vymlouval se na covid, kvůli kterému prý neměl čas na knihy. Potom se vymlouval na to, že už před covidem na četbu knih neměl čas. A na závěr si vzpomněl na asi jediná literární díla, která četl.
Historik a autor historických detektivek Vlastimil Vondruška se s velkou vehemencí pustil do obhajoby prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho nehorázných výroků k vrbětické kauze. Používá sice vznešená slova, zatáhl do toho i Aristotela, ale výsledek je myšlenkově bídný. S takovou logikou by neobstál ani středoškolák.
V pondělí 10. května 2021 se v areálu Pražského hradu rozhořelo v režii Miloše Zemana a jeho suity na 30 000 svící v pivních kelímcích. Údajně šlo o pietu za zemřelé v důsledku pandemie nového čínského koronaviru. Akce to byla podivně teatrální a velice nedůstojná, jak už je u nejvyššího ústavního ničitele Zemana stálým zvykem. Navíc se její protagonisté evidentně dopustili poškození památkově chráněné dlažby hradního nádvoří.
Svým očím nevěřili lidé, kterým se ze stránky Andreje Babiše na sociálních sítích v pátek 13. března 2021 zobrazil příspěvek, kde premiér vzpomíná na setkání s nedávno zesnulým knězem, politickým vězněm a velkou osobností Františkem Líznou. Bylo by naprosto v pořádku, kdyby na osobnost tohoto formátu vzpomněl premiér. Kdyby nešlo právě o Babiše, agenta Státní bezpečnosti a nomenklaturního komunistu.
Předvánoční a novoroční 10% slevu poskytují všechny obchůdky internetové pasáže i-passage.cz
Ve schránkách všech občanů starších šedesáti let v těchto dnech přistávají obálky s rouškami. Zdá se však, že úplně všichni příjemci neskáčou z vládního předvolebního dárečku nadšením a nevelebí zachránce Andreje Babiše, který to pro ně tak skvěle zařídil. Roušky z nekvalitních čínských přebytků nehygienicky nacpané do pomuchlaných obálek mu chtějí vrátit. Někteří osobně, přímo na úřad vlády, jiní poštou na jeho domácí adresu.
Knihkupci se ohradili proti názoru, že si lidé ani po otevření obchodů nemohou listovat knihami. Jde podle nich o dezinformaci, která zazněla na tiskové konferenci vlády ČR v pátek 24. dubna 2020.
O hledání ztraceného času
Po stopách minulého století ve století dnešním...
Tradiční kultura trochu jinak --- Dal jsem si dneska do polívky česnek od Vlastika Ondry z Nivnice. Vím, z které dědiny je, vím ze kterého humna a kdo jej sklidil a nabalil do krásných plátěných sáčků. Chutnal mi o to víc.
Prostého, leč smutného faktu, že prodejem knih se živí také lidé, kterým chybí elementární znalosti o literatuře, jsem si všiml před mnoha lety. Stále mě však dokážou překvapovat některé jeho průvodní jevy.
Profesionální pěvec Jaromír Janák k nové inscenaci slavné opery...
O nesnázích kolem MeToo...
Čeští filmaři stále častěji používají jedno slovíčko. A je to slovíčko crowdfunding.
Jedním z možných kritérií, podle nichž lze přemýšlet o písních, je otázka směřování obsahu jejich textů: Zda-li do budoucnosti, či zda se ohlížejí zpět a případně reflektují minulost.
Z Labyrintu pocitů
kontura Myšlenky zraje
do Tvaru profilu
života našeho Ráje
Olga Szymanská – 28. ledna 2021
U příležitosti letošního 130. výročí narození dvou přátel – Jana Zrzavého (* 5. listopadu 1890) a Bohuslava Martinů (* 8. prosince 1890) si lze připomenout i společné styčné body jejich života v oblasti umělecké i lidské.
Zamyšlení nad jedinečným kalendářem Hory Kutné v umění výtvarném 2021, který právě vychází ve specializované edici Tempus in Immortalibus lapidibus.
„Bez lidského rozumu všedního dne nemůže společnost existovat, stejně jako se ani svobodný člověk nemůže rozvíjet bez kulturního společenství vyrostlého z historických kořenů, jež jsou cestou i cílem...“ chtělo by se dál pokračovat moudrými slovy Udo Di Fabia z jeho knihy Kultura svobody v našem všeobjímajícím myšlenkovém suchopáru.
Začátkem září 2024 se knihkupeckých pultech objeví zajímavá fotografická publikace Bojanovský, Skopec, Procházka: Kutná Hora. Její podtitul zní - S básněmi Jiřího Ortena. Úvodní slovo napsala herečka Hana Ornestová. S autorčiným svolení její text zveřejňujeme...
Slavná ruská operní hvězda Anna Netrebko „vyťala Praze políček“ – a ta má prý z ostudy kabát. Tak alespoň soudí Alex Švamberk v Novinkách.cz. Patrně mu ta formulace s políčkem v titulku připadala vtipná a úderná. Alex Švamberk se totiž netají obdivem k „noblese“ této dámy. Argumentuje, jako bohužel i řada jeho kolegů, stokrát opakovanou nepravdou, která tím nepřestává být lží: operní diva prý vlastně odsoudila Putinovu agresi už tím, že kritizovala válku na Ukrajině jako takovou, tak co?
Hudební comeback historicky první bronzové tuzemské Superstar je v procesu. V posledních dvou měsících se zpěvák vytasil již s druhým singlem, tentokrát v rodném jazyce. Existuje alespoň malá pravděpodobnost, že by mohl svou současnou tvorbou Sámer Issa oslovit někoho jiného než jeho osobou posedlé, náctileté fanynky? Nejspíš ne.
Televizní vysílání v poslední den roku má svá specifika. Jsme totiž zvyklí, převážně u veřejnoprávní televize, že dostaneme předem očekávanou porci pořadů. V době komerčních stanic to není problém, protože není nic jednoduššího než v případě nespokojenosti přepnout. Přesto by však ČT měla dělat vše proto, aby to diváka ani nenapadlo, což se ovšem na silvestra skutečně nestalo.
Zemřela ikona francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu herci, který se proslavil i tím, že si naprostou většinu kaskadérských kousků ve svých snímcích odehrál sám, bylo 88 let. „Už nějakou dobu byl velmi unavený. Zemřel poklidně,“ řekl právní zástupce zesunulého herce Michel Godest.
Půvabná slečna s červenou šálou, která na fotce pro volební kampaň hlásá, že být komunistou je in, schytává nepříjemné komentáře ze všech stran: „Blbka! Jak může? Nic nezažila!“ Je v tom ale úplně nevinně. Jde totiž o modelku z bezplatné mezinárodní fotobanky Pixabay, která zatím vůbec netuší, jakou nehoráznost jí čeští komunisté vložili od úst a koho na jejich propagačních materiálech představuje.
Snímek Země nomádů, který letos ovládl většinu hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, by měl mít českou premiéru ve čtvrtek 13. května 2021, uvedla za distribuční společnost Falcon Marta Nosková Žurková.
Promlčeno je natočeno. Vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se během natáčení stal – to vše a mnohem víc budou moci diváci spatřit již brzy v kinech. Krimi thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli otevírá kontroverzní společenské téma promlčených trestných činů a otázku, zda i pachatelé dopadení po dvaceti letech mají uniknout trestu.
Nadace Karla Komárka koupila všechny klavíry, které od Petrofu odmítla Čína. Věnuje je českým školám
Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka (KKFF) koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Firma Petrof se obávala sankcí, kterými vyhrožovali čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.
Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.
Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.
David Černý způsobil v pátečním (19. dubna 2024) televizním vysílání ČT24 skandál.
Česká poezie existuje. Smrskla se, pravda, od dob desetitisícových nákladů a sbírek, v nichž komunistický režim nechtěně vytvářel zdání svobody a čtenáři zase hledali alespoň záblesk svobodného myšlení, jež uniklo cenzorům. Smrskla se adekvátně, do autentického slova a setkání, což je asi dobře. Ale o to těžší je zpráva, že končí jedno z jejích ohnisek, tedy literární kavárna Fra. Jedinou náplastí milovníků literatury může být, že stejnojmenné nakladatelství, proslulé vydáváním kvalitní světové poezie i prózy, naštěstí přežilo.
...řekl naší redakci jednatel a ředitel soukromého zdravotnického zařízení Markin v Praze Michal Kindl. Nejenom, že se snaží do válečné zóny dodávat zdravotnický a humanitární materiál, ale jejich zdravotní zařízení je připraveno přijmout pacienty z boji zmítaných míst. Čas na rozhovor byl z pracovních důvodů vymezen, ale to nejpodstatnější jsme si řekli...
Básník a folkový písničkář Jaromír Nohavica v pátek 25. února 2022 sdělil na dotaz novinářů, že si hodlá ponechat Puškinovu medaili, kterou mu Ruská federace udělila v roce 2018 a kterou mu osobně předal prezident Putin. Medaili prý „dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy, a ne za válčení“. K tomu je snad možné doplnit argument, že Nohavica je měřeno počtem překladů svých písní do ruštiny daleko nejúspěšnějším českým folkovým písničkářem v ruské jazykové oblasti. Celkově existuje přibližně půldruhé desítky ruských překladů jeho písní.
S jídlem roste chuť. Přísloví o věčné nenasytnosti má za krédo i „Xaver“ Veselý z internetové XTV. Veselý klame tělem, nejde totiž jen o zálibu v konzumaci potravin, ale také ve stupňování provokací a drzosti. Srab, který v přímé konfrontaci neví kudy kam, kdekoho uráží nebo s ním účtuje z bezpečí youtubového kanálu a vlastní televize.