Vybrané příspěvky

Grid List

Kniha Dějiny Česka z nakladatelství NLN, 2019. Snímek: Repro titulu knihy

Komentář

Vliv skupiny historiků, kteří prosazují smířlivý pohled na komunistickou éru v českých dějinách, se neomezuje jen na vědecké a vysokoškolské instituce, ale zasahuje i širší veřejnost, jež se chce seznamovat s dějinami vlastního národa. A tak z knihy Dějiny Česka, která je určena širokému publiku českých čtenářů, vypadla informace o zavraždění demokratické političky Milady Horákové, stejně jako o dalších významných politických procesech.

Z výstavy Alfonse Muchy a Pasty Onera. Snímek Víta Šimánka, ČTK

Komentář

V pátek 24. července 2020 uplynulo 160 let od narození malíře Alfonse Muchy (* 24. července 1860; + 14. července 1939). Když se oslavovalo před deseti lety, uspořádala Nadace Alfonse Muchy výstavu Apoteóza lásky v Obecním domě v Praze s reprízami v regionech a turné po Japonsku. Když se slavilo 130 let a také 50 let od umělcova úmrtí, byla v letech 1989 až 1992 otevřena Muchova retrospektiva ve dvaceti muzeích v Japonsku včetně jednoho plátna ze Slovanské epopeje.

I takto mohly vypadat v roce 1940 vánoční ozdoby. Poněkud zvláštní je, když má někdo žaludek na podobné symbolice vydělávat i dnes. Snímek je z výstavy Druhá strana mince v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie

Komentář

Adolf Hitler, Hermann Göring nebo Joseph Goebbels. Pod jejich laskavým dohledem můžete strávit celý příští rok. Tedy pokud na to máte žaludek a nervy.

Amélie Nothombová je v Belgii literární hvězdou. Zdroj snímku: ČTK

Komentář

Belgická frankofonní autorka Amélie Nothombová, kandidátka na Prix Goncourt za rok 2019, sice zmíněnou prestižní cenu nezískala, i tak ale její nový román Soif (Žízeň) je v Belgii na první příčce žebříčku bestsellerů. Za Nothombovou pokulhává i Michel Houllebecq. Nepomohla mu ani mohutná mediální propagace.

Zdeněk Svěrák a představitel hlavní role Andrej Chalimon. Zdroj snímku: Space Films

Komentář

Co dělat, když vítězí Kolja? ptal se před skoro čtvrtstoletím básník a kritik Andrej Stankovič. Z osobních důvodů se elegantně vyhýbal tomu, aby kriticky rozebíral dílo režiséra Jana Svěráka, pozdějšího vítěze Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Karel Čapek s T. G. Masarykem. Zdroj snímku: Wikimedia

Komentář

Před 130 lety se narodil Karel Čapek (* 9. ledna 1890;+ 25. prosince 1938). Připomínáme si několik jeho nadčasových textů. Jeden z těch jednoznačně zásadních je Modlitba za pravdu. Tento text vydal Karel Čapek v Lidových novinách 25. září 1938. Jde současně o jeho poslední text před „Mnichovem“. Text je i v dnešní době překvapivě aktuální a stojí za hlubší zamyšlení. Tři měsíce od zveřejnění Modlitby za pravdu uštvaný a utrápený z vývoje v Československu Karel Čapek zemřel.

Prozaik, básník a nakladatel Martin Vopěnka hovoří o dezinformacích. Snímek Milana Malíčka, Právo

Polemika

Knihkupci se ohradili proti názoru, že si lidé ani po otevření obchodů nemohou listovat knihami. Jde podle nich o dezinformaci, která zazněla na tiskové konferenci vlády ČR v pátek 24. dubna 2020.

O nesnázích kolem MeToo...

Detail lidického památníku. Zdroj ilustračního snímku: lidice-memorial.cz

Fejeton

O tom co se (mi) hodí a co nehodí ke jménu Lidice...

Z mládí divadelníka 60. let 20. století.

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

O jednom hrdinovi, který korektně vyřešil politickou korektnost

Nedávné oslavy 100. výročí založení Československé republiky doprovázelo velké množství kulturních akcí. Jednou z významných byl i loňský říjnový koncert předního pěveckého amatérského tělesa Emauzského sboru a orchestru v Praze, jehož dirigent v úvodu slavnostního večera posluchačům připoměl současnou společenskou situaci, ve které se ztrácejí ideály a národ vlastní vinou postrádá duchovní jistoty. Kdy vlastenectví a projev národní hrdosti jaksi vymizely z našeho života. A když se objeví, tak v nebezpečně pokřiveném zrcadle přítomnosti, jako jsme tomu například byli nedávno svědky v nesmyslných diskuzích, při uměle vyvolaném sporu o délku a novou podobu státní hymny.

Ilustrační snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Tak jako Franz Kafka v dětství bydlel v bytě, v němž bylo jedno okýnko, které vedlo do Chrámu Svatého Mikuláše na Starém Městě, já pracuji v knihovně, z níž vede průchod do Chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Dnes jsem šel do místnosti, kde máme umístěny numismatické sbírky a ucítil jsem intenzivní vůni něčeho jako spáleného listí. Okna v místnosti byla zavřená a v jiných prostorách knihovny nic takového cítit nebylo. Záhada. Pak jsem pochopil. Otevřel jsem dveře a za zvuku chorálu vystoupil na kůr, zahalený dýmem kadidla. Pode mnou byla v plném proudu první slavnostní mše Svatováclavského týdne...

Pár slov na okraj o tom, že „železná“ technika a hodnotová logika s(S)věráku(a) se hodí nejen v krizové situaci.

Zdroj snímku: Telegraph Gallery

Zamyšlení

Přerovský exekutor a sběratel umění Robert Runták otevřel nové umělecké centrum v Olomouci.

Naše kaple je otevřena každému, říká ředitel Domova Josef Kuběnka

Zamyšlení

Mnoho dnešních seniorů se potýká s nebývalými problémy, které přináší naše uspěchaná doba. Čas, ve kterém se vytrácejí tradiční hodnoty, kterými jsou kupříkladu rodinné vazby. A tak domácí prostředí leckdy nahrazují nejrůznější sociální zařízení, kam odchází staří lidé, o které se z nejrůznějších důvodů jejich rodina nemůže či nechce starat. Ale ne každý domov důchodců je natolik perfektní, aby se o něm dalo referovat v tisku. Jedno z těch zařízení, které se snaží poskytovat nejlepší péči a vytvářet vlídné prostředí pro své obyvatele, je Domov důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě.

Pěvecký soubor z Nového Strašecí, napravo Antonín Nešpor

Zamyšlení

Před krátkým časem se konala v Lidicích již po sedmé pietní akce u legendární Hrušně naděje, jak je též přezdíván místní Památný strom, svědek tragédie z 10. června roku 1942, pamatující si poslední chvíle lidických obyvatel i obce samotné. Na slavnostním shromáždění se vedle současných občanů Lidic, zástupců médií i organizace Sdružení Lidice se rovněž sešla široká veřejnost. Sváteční atmosféru zdůraznilo skvělé pěvecké vystoupení Souboru lidových písní a tanců Čtyřlístek z Nového Strašecí.

My staršího věku ještě pamatujeme čtení do kapsy – což byly mimořádně populární sešity Rodokapsů, naše dítka vyrostla na „kodovkách“, tedy Knihách odvahy a dobrodružství či sešitech edice Karavana nebo na verneovkách z legendárního nakladatelství dětské knihy Albatros. Naše vnoučata už povětšinou bohužel neznají nejenom Hvízdavého Dana či Posledního Mohykána nebo Tarzana z rodu opů, ale nic jim neříká ani Kapitán Korkorán, Robinson Crusoe nebo třeba Pět neděl v balóně. Ještě tak maximálně otevřou Harryho Potera, u kterého však povětšinou dlouho nevydrží, puzeni touhou po vysedávání u počítače. Aktuální je tedy otázka – kam zmizela tzv. dobrodružná literatura?

Modelka z fotobanky vydávaná za nadšenou propagátorku komunistické strany | FOTO: Facebook KSČM a Pixabay

Glosa

Půvabná slečna s červenou šálou, která na fotce pro volební kampaň hlásá, že být komunistou je in, schytává nepříjemné komentáře ze všech stran: „Blbka! Jak může? Nic nezažila!“ Je v tom ale úplně nevinně. Jde totiž o modelku z bezplatné mezinárodní fotobanky Pixabay, která zatím vůbec netuší, jakou nehoráznost jí čeští komunisté vložili od úst a koho na jejich propagačních materiálech představuje.

Znevažovat adoraci vraha je v Rusku nebezpečné. Pokutovaná novinářka Irina Slavina by mohla vyprávět. Zdroj snímku: FB Iriny Slaviny

Glosa

Soud v Nižném Novgorodu uložil pokutu 70 tisíc rublů šéfredaktorce webu KozaPress Irině Slavině za pohrdání autoritou. Úřadům se totiž nelíbila poznámka, kterou dotyčná novinářka komentovala odhalení pamětní desky Stalinovi ve městě Šachunja, které navrhla přejmenovat na „Šachujna“.

Nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko vstoupí do kin 2. ledna 2020, ale již v průběhu letošního prosince se uskuteční několik mimořádných předvánočních předpremiér.

Herečka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička

Glosa

Život přináší nejednu změnu, zvrat a zároveň nabízí láskyplnou náruč plnou možností pro realizaci a tvorbu. I v prázdninovém čase nadále tvoří žena mnoha tváří, herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka v jedné osobě. Jitka Osička (rozená Osičková) neustále překvapuje novými autorskými projekty a precizní organizací. Od návrhu po realizaci vytváří nové formy divadelní performance, ve kterých nabízí možnost nových úhlů pohledu na danou věc.

Jednu z cen za národní expozici si právem odneslo Mexiko. Zdroj sn=imku: Archív Pražského quadriennale

Glosa

Už počtrnácté hostila Praha mezinárodní výstavu scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale, akci, která ji od roku 1967 řadí k nejvýznamnějším divadelním centrům.

Jiří Fajt. Zdroj snímku: ČT

Glosa

Výtvarník Milan Perič (* 22. února 1957) je autorem satirické glosy k případu odvolání Jiřího Fajta. Dělá si legraci z Fajtovy proslulé servility vůči Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Navrhuje kromě jiného založení nadace „AgroFajt“ pro podporu servilního vizuálního umění.

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka (KKFF) koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Firma Petrof se obávala sankcí, kterými vyhrožovali čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Sbormistr Jiří Chvála. Snímek Kateřiny Šulové, ČTK

Sloupek

Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Ruský prezident Vladimir Putin

Názor

Moc je nebezpečná a korumpující, ale někdo to dělat musí. Ujímají se toho často ti, kteří se na to vůbec nehodí, protože ti lepší se do toho příliš nehrnou. Myslitelé od konzervativců přes liberály po neomarxisty výkon moci rozebrali tisíckrát. Zajímavé je, co si o tom myslel autor slavného románu Konec civilizace Aldous Leonard Huxley (* 26. července 1894; + 22. listopadu 1963).

Antonín Staněk z ČSSD je ministrem kultury od června 2018. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Přes 70 významných představitelů české kultury v pátek 26. dubna 2019 dopoledne zveřejnilo otevřený dopis, v němž požadují odvolání ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Zpěvák David Koller. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Velmi hlasité NE hřmělo O2 arenou ve čtvrtek 22. listopadu 2018 při koncertu legendární kapely Lucie. David Koller se zeptal publika: Máte rádi ANO? Reakce byla jasná a silná. David Koller se „pověnoval“ i komunistům. „Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, rád bych je poslal do p*dele,“ prohlásil známý hudebník, který proti komunistů a Babišovi vystupuje dlouhodobě.

Zdroj snímku: Archív

Názor

Hradní metály bývají zvláště v případě medailistů z oblasti zábavného umění vskutku málo zábavné a prezidentův výběr v této oblasti uráží víc než jeho bonmoty. Letos nám situaci navíc zkomplikovali v Kremlu tím, že i oni provedli nominaci, mířící k nám. Michal David Za zásluhy v Praze, Jaromír Nohavica Putinovu, pardon, Puškinovu cenu v Moskvě! A český showbyznys, plný zlatých a platinových desek za prodej v číslech, kdy se všichni kupující vejdou do výtahu, má o čem mluvit.