Vybrané příspěvky

Grid List

Vlastimil Vondruška. Snímek Václava Pancera, ČTK

Komentář

Historik a autor historických detektivek Vlastimil Vondruška se s velkou vehemencí pustil do obhajoby prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho nehorázných výroků k vrbětické kauze. Používá sice vznešená slova, zatáhl do toho i Aristotela, ale výsledek je myšlenkově bídný. S takovou logikou by neobstál ani středoškolák.

V pondělí 10. května 2021 se v areálu Pražského hradu rozhořelo v režii Miloše Zemana a jeho suity na 30 000 svící v pivních kelímcích. Údajně šlo o pietu za zemřelé v důsledku pandemie nového čínského koronaviru. Akce to byla podivně teatrální a velice nedůstojná, jak už je u nejvyššího ústavního ničitele Zemana stálým zvykem. Navíc se její protagonisté evidentně dopustili poškození památkově chráněné dlažby hradního nádvoří.

Andrej Babiš a František Lízna

Komentář

Svým očím nevěřili lidé, kterým se ze stránky Andreje Babiše na sociálních sítích v pátek 13. března 2021 zobrazil příspěvek, kde premiér vzpomíná na setkání s nedávno zesnulým knězem, politickým vězněm a velkou osobností Františkem Líznou. Bylo by naprosto v pořádku, kdyby na osobnost tohoto formátu vzpomněl premiér. Kdyby nešlo právě o Babiše, agenta Státní bezpečnosti a nomenklaturního komunistu.

Předvánoční a novoroční 10% slevu poskytují všechny obchůdky internetové pasáže i-passage.cz

Roušky ze schránek míří zpět k Andreji Babišovi... Snímek: Jenny Nowak

Komentář

Ve schránkách všech občanů starších šedesáti let v těchto dnech přistávají obálky s rouškami. Zdá se však, že úplně všichni příjemci neskáčou z vládního předvolebního dárečku nadšením a nevelebí zachránce Andreje Babiše, který to pro ně tak skvěle zařídil. Roušky z nekvalitních čínských přebytků nehygienicky nacpané do pomuchlaných obálek mu chtějí vrátit. Někteří osobně, přímo na úřad vlády, jiní poštou na jeho domácí adresu.

Kniha Dějiny Česka z nakladatelství NLN, 2019. Snímek: Repro titulu knihy

Komentář

Vliv skupiny historiků, kteří prosazují smířlivý pohled na komunistickou éru v českých dějinách, se neomezuje jen na vědecké a vysokoškolské instituce, ale zasahuje i širší veřejnost, jež se chce seznamovat s dějinami vlastního národa. A tak z knihy Dějiny Česka, která je určena širokému publiku českých čtenářů, vypadla informace o zavraždění demokratické političky Milady Horákové, stejně jako o dalších významných politických procesech.

Prozaik, básník a nakladatel Martin Vopěnka hovoří o dezinformacích. Snímek Milana Malíčka, Právo

Polemika

Knihkupci se ohradili proti názoru, že si lidé ani po otevření obchodů nemohou listovat knihami. Jde podle nich o dezinformaci, která zazněla na tiskové konferenci vlády ČR v pátek 24. dubna 2020.

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Po stopách minulého století ve století dnešním...

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Tradiční kultura trochu jinak --- Dal jsem si dneska do polívky česnek od Vlastika Ondry z Nivnice. Vím, z které dědiny je, vím ze kterého humna a kdo jej sklidil a nabalil do krásných plátěných sáčků. Chutnal mi o to víc.

Christoph Weigel: Prodej knih ze sudu. Mědirytina, 1698. Zdroj: Deutsche Fotothek

Fejeton

Prostého, leč smutného faktu, že prodejem knih se živí také lidé, kterým chybí elementární znalosti o literatuře, jsem si všiml před mnoha lety. Stále mě však dokážou překvapovat některé jeho průvodní jevy.

Profesionální pěvec Jaromír Janák k nové inscenaci slavné opery...

O nesnázích kolem MeToo...

Detail lidického památníku. Zdroj ilustračního snímku: lidice-memorial.cz

Fejeton

O tom co se (mi) hodí a co nehodí ke jménu Lidice...

Snímek Tima Mirošničenka

Zamyšlení

Čeští filmaři stále častěji používají jedno slovíčko. A je to slovíčko crowdfunding.

Snímek Tomáše Koloce

Zamyšlení

Jedním z možných kritérií, podle nichž lze přemýšlet o písních, je otázka směřování obsahu jejich textů: Zda-li do budoucnosti, či zda se ohlížejí zpět a případně reflektují minulost.

Vladimír Suchánek

Zamyšlení

Z Labyrintu pocitů
kontura Myšlenky zraje

do Tvaru profilu
života našeho Ráje

Olga Szymanská – 28. ledna 2021

Jan Zrzavý a Bohuslav Martinů ve Francii. Zdroj snímku: Archív Společnosti Jana Zrzavého

Zamyšlení

U příležitosti letošního 130. výročí narození dvou přátel – Jana Zrzavého (* 5. listopadu 1890) a Bohuslava Martinů (* 8. prosince 1890) si lze připomenout i společné styčné body jejich života v oblasti umělecké i lidské.

Zamyšlení nad jedinečným kalendářem Hory Kutné v umění výtvarném 2021, který právě vychází ve specializované edici Tempus in Immortalibus lapidibus.

„Bez lidského rozumu všedního dne nemůže společnost existovat, stejně jako se ani svobodný člověk nemůže rozvíjet bez kulturního společenství vyrostlého z historických kořenů, jež jsou cestou i cílem...“ chtělo by se dál pokračovat moudrými slovy Udo Di Fabia z jeho knihy Kultura svobody v našem všeobjímajícím myšlenkovém suchopáru.

Zemřela ikona francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu herci, který se proslavil i tím, že si naprostou většinu kaskadérských kousků ve svých snímcích odehrál sám, bylo 88 let. „Už nějakou dobu byl velmi unavený. Zemřel poklidně,“ řekl právní zástupce zesunulého herce Michel Godest.

Modelka z fotobanky vydávaná za nadšenou propagátorku komunistické strany | FOTO: Facebook KSČM a Pixabay

Glosa

Půvabná slečna s červenou šálou, která na fotce pro volební kampaň hlásá, že být komunistou je in, schytává nepříjemné komentáře ze všech stran: „Blbka! Jak může? Nic nezažila!“ Je v tom ale úplně nevinně. Jde totiž o modelku z bezplatné mezinárodní fotobanky Pixabay, která zatím vůbec netuší, jakou nehoráznost jí čeští komunisté vložili od úst a koho na jejich propagačních materiálech představuje.

Znevažovat adoraci vraha je v Rusku nebezpečné. Pokutovaná novinářka Irina Slavina by mohla vyprávět. Zdroj snímku: FB Iriny Slaviny

Glosa

Soud v Nižném Novgorodu uložil pokutu 70 tisíc rublů šéfredaktorce webu KozaPress Irině Slavině za pohrdání autoritou. Úřadům se totiž nelíbila poznámka, kterou dotyčná novinářka komentovala odhalení pamětní desky Stalinovi ve městě Šachunja, které navrhla přejmenovat na „Šachujna“.

Nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko vstoupí do kin 2. ledna 2020, ale již v průběhu letošního prosince se uskuteční několik mimořádných předvánočních předpremiér.

Herečka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička

Glosa

Život přináší nejednu změnu, zvrat a zároveň nabízí láskyplnou náruč plnou možností pro realizaci a tvorbu. I v prázdninovém čase nadále tvoří žena mnoha tváří, herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka v jedné osobě. Jitka Osička (rozená Osičková) neustále překvapuje novými autorskými projekty a precizní organizací. Od návrhu po realizaci vytváří nové formy divadelní performance, ve kterých nabízí možnost nových úhlů pohledu na danou věc.

Jednu z cen za národní expozici si právem odneslo Mexiko. Zdroj sn=imku: Archív Pražského quadriennale

Glosa

Už počtrnácté hostila Praha mezinárodní výstavu scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale, akci, která ji od roku 1967 řadí k nejvýznamnějším divadelním centrům.

Snímek Země nomádů, který letos ovládl většinu hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, by měl mít českou premiéru ve čtvrtek 13. května 2021, uvedla za distribuční společnost Falcon Marta Nosková Žurková.

Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama

Sloupek

Promlčeno je natočeno. Vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se během natáčení stal – to vše a mnohem víc budou moci diváci spatřit již brzy v kinech. Krimi thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli otevírá kontroverzní společenské téma promlčených trestných činů a otázku, zda i pachatelé dopadení po dvaceti letech mají uniknout trestu.

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka (KKFF) koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Firma Petrof se obávala sankcí, kterými vyhrožovali čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Sbormistr Jiří Chvála. Snímek Kateřiny Šulové, ČTK

Sloupek

Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Luboš "Xaver" Veselý. Snímek Zbyňka Pecáka

Názor

S jídlem roste chuť. Přísloví o věčné nenasytnosti má za krédo i „Xaver“ Veselý z internetové XTV. Veselý klame tělem, nejde totiž jen o zálibu v konzumaci potravin, ale také ve stupňování provokací a drzosti. Srab, který v přímé konfrontaci neví kudy kam, kdekoho uráží nebo s ním účtuje z bezpečí youtubového kanálu a vlastní televize.

Eliška Balzerová při vyhlašování filmových Českých lvů předala cenu za nejlepší mužský herecký výkon Ivanu Trojanovi za hlavní roli ve filmu Šarlatán. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Herečka Eliška Balzerová se ohradila proti výroku prezidenta Miloše Zemana, že se při vyhlašování filmových cen Český lev sešla v sobotu 6. března 2021 „snobská sebranka“. Herečka poskytla Seznam Zprávám plné znění otevřeného dopisu.

Kamila Moučková. Zdroj snímku: ČT

Názor

Stará komunistická garda pookřála. Zatímco dřív aspoň mlčeli a předtím se dokonce ještě krátkou dobu aspoň vymlouvali, dneska už své totalitní počiny vychvalují. Jako špinili druhé, když ještě byli u moci, dělají to zase. Nějakého studu se v těchto řadách člověk nedohledá.

Ruský prezident Vladimir Putin

Názor

Moc je nebezpečná a korumpující, ale někdo to dělat musí. Ujímají se toho často ti, kteří se na to vůbec nehodí, protože ti lepší se do toho příliš nehrnou. Myslitelé od konzervativců přes liberály po neomarxisty výkon moci rozebrali tisíckrát. Zajímavé je, co si o tom myslel autor slavného románu Konec civilizace Aldous Leonard Huxley (* 26. července 1894; + 22. listopadu 1963).

Antonín Staněk z ČSSD je ministrem kultury od června 2018. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Přes 70 významných představitelů české kultury v pátek 26. dubna 2019 dopoledne zveřejnilo otevřený dopis, v němž požadují odvolání ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Zpěvák David Koller. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Velmi hlasité NE hřmělo O2 arenou ve čtvrtek 22. listopadu 2018 při koncertu legendární kapely Lucie. David Koller se zeptal publika: Máte rádi ANO? Reakce byla jasná a silná. David Koller se „pověnoval“ i komunistům. „Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, rád bych je poslal do p*dele,“ prohlásil známý hudebník, který proti komunistů a Babišovi vystupuje dlouhodobě.