Vybrané příspěvky

Grid List

Předvánoční a novoroční 10% slevu poskytují všechny obchůdky internetové pasáže i-passage.cz

Roušky ze schránek míří zpět k Andreji Babišovi... Snímek: Jenny Nowak

Komentář

Ve schránkách všech občanů starších šedesáti let v těchto dnech přistávají obálky s rouškami. Zdá se však, že úplně všichni příjemci neskáčou z vládního předvolebního dárečku nadšením a nevelebí zachránce Andreje Babiše, který to pro ně tak skvěle zařídil. Roušky z nekvalitních čínských přebytků nehygienicky nacpané do pomuchlaných obálek mu chtějí vrátit. Někteří osobně, přímo na úřad vlády, jiní poštou na jeho domácí adresu.

Kniha Dějiny Česka z nakladatelství NLN, 2019. Snímek: Repro titulu knihy

Komentář

Vliv skupiny historiků, kteří prosazují smířlivý pohled na komunistickou éru v českých dějinách, se neomezuje jen na vědecké a vysokoškolské instituce, ale zasahuje i širší veřejnost, jež se chce seznamovat s dějinami vlastního národa. A tak z knihy Dějiny Česka, která je určena širokému publiku českých čtenářů, vypadla informace o zavraždění demokratické političky Milady Horákové, stejně jako o dalších významných politických procesech.

Z výstavy Alfonse Muchy a Pasty Onera. Snímek Víta Šimánka, ČTK

Komentář

V pátek 24. července 2020 uplynulo 160 let od narození malíře Alfonse Muchy (* 24. července 1860; + 14. července 1939). Když se oslavovalo před deseti lety, uspořádala Nadace Alfonse Muchy výstavu Apoteóza lásky v Obecním domě v Praze s reprízami v regionech a turné po Japonsku. Když se slavilo 130 let a také 50 let od umělcova úmrtí, byla v letech 1989 až 1992 otevřena Muchova retrospektiva ve dvaceti muzeích v Japonsku včetně jednoho plátna ze Slovanské epopeje.

I takto mohly vypadat v roce 1940 vánoční ozdoby. Poněkud zvláštní je, když má někdo žaludek na podobné symbolice vydělávat i dnes. Snímek je z výstavy Druhá strana mince v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie

Komentář

Adolf Hitler, Hermann Göring nebo Joseph Goebbels. Pod jejich laskavým dohledem můžete strávit celý příští rok. Tedy pokud na to máte žaludek a nervy.

Amélie Nothombová je v Belgii literární hvězdou. Zdroj snímku: ČTK

Komentář

Belgická frankofonní autorka Amélie Nothombová, kandidátka na Prix Goncourt za rok 2019, sice zmíněnou prestižní cenu nezískala, i tak ale její nový román Soif (Žízeň) je v Belgii na první příčce žebříčku bestsellerů. Za Nothombovou pokulhává i Michel Houllebecq. Nepomohla mu ani mohutná mediální propagace.

Prozaik, básník a nakladatel Martin Vopěnka hovoří o dezinformacích. Snímek Milana Malíčka, Právo

Polemika

Knihkupci se ohradili proti názoru, že si lidé ani po otevření obchodů nemohou listovat knihami. Jde podle nich o dezinformaci, která zazněla na tiskové konferenci vlády ČR v pátek 24. dubna 2020.

Profesionální pěvec Jaromír Janák k nové inscenaci slavné opery...

O nesnázích kolem MeToo...

Detail lidického památníku. Zdroj ilustračního snímku: lidice-memorial.cz

Fejeton

O tom co se (mi) hodí a co nehodí ke jménu Lidice...

Z mládí divadelníka 60. let 20. století.

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

O jednom hrdinovi, který korektně vyřešil politickou korektnost

Nedávné oslavy 100. výročí založení Československé republiky doprovázelo velké množství kulturních akcí. Jednou z významných byl i loňský říjnový koncert předního pěveckého amatérského tělesa Emauzského sboru a orchestru v Praze, jehož dirigent v úvodu slavnostního večera posluchačům připoměl současnou společenskou situaci, ve které se ztrácejí ideály a národ vlastní vinou postrádá duchovní jistoty. Kdy vlastenectví a projev národní hrdosti jaksi vymizely z našeho života. A když se objeví, tak v nebezpečně pokřiveném zrcadle přítomnosti, jako jsme tomu například byli nedávno svědky v nesmyslných diskuzích, při uměle vyvolaném sporu o délku a novou podobu státní hymny.

Vladimír Suchánek

Zamyšlení

Z Labyrintu pocitů
kontura Myšlenky zraje

do Tvaru profilu
života našeho Ráje

Olga Szymanská – 28. ledna 2021

Jan Zrzavý a Bohuslav Martinů ve Francii. Zdroj snímku: Archív Společnosti Jana Zrzavého

Zamyšlení

U příležitosti letošního 130. výročí narození dvou přátel – Jana Zrzavého (* 5. listopadu 1890) a Bohuslava Martinů (* 8. prosince 1890) si lze připomenout i společné styčné body jejich života v oblasti umělecké i lidské.

Zamyšlení nad jedinečným kalendářem Hory Kutné v umění výtvarném 2021, který právě vychází ve specializované edici Tempus in Immortalibus lapidibus.

„Bez lidského rozumu všedního dne nemůže společnost existovat, stejně jako se ani svobodný člověk nemůže rozvíjet bez kulturního společenství vyrostlého z historických kořenů, jež jsou cestou i cílem...“ chtělo by se dál pokračovat moudrými slovy Udo Di Fabia z jeho knihy Kultura svobody v našem všeobjímajícím myšlenkovém suchopáru.

Pár slov na okraj o tom, že „železná“ technika a hodnotová logika s(S)věráku(a) se hodí nejen v krizové situaci.

Zdroj snímku: Telegraph Gallery

Zamyšlení

Přerovský exekutor a sběratel umění Robert Runták otevřel nové umělecké centrum v Olomouci.

Modelka z fotobanky vydávaná za nadšenou propagátorku komunistické strany | FOTO: Facebook KSČM a Pixabay

Glosa

Půvabná slečna s červenou šálou, která na fotce pro volební kampaň hlásá, že být komunistou je in, schytává nepříjemné komentáře ze všech stran: „Blbka! Jak může? Nic nezažila!“ Je v tom ale úplně nevinně. Jde totiž o modelku z bezplatné mezinárodní fotobanky Pixabay, která zatím vůbec netuší, jakou nehoráznost jí čeští komunisté vložili od úst a koho na jejich propagačních materiálech představuje.

Znevažovat adoraci vraha je v Rusku nebezpečné. Pokutovaná novinářka Irina Slavina by mohla vyprávět. Zdroj snímku: FB Iriny Slaviny

Glosa

Soud v Nižném Novgorodu uložil pokutu 70 tisíc rublů šéfredaktorce webu KozaPress Irině Slavině za pohrdání autoritou. Úřadům se totiž nelíbila poznámka, kterou dotyčná novinářka komentovala odhalení pamětní desky Stalinovi ve městě Šachunja, které navrhla přejmenovat na „Šachujna“.

Nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko vstoupí do kin 2. ledna 2020, ale již v průběhu letošního prosince se uskuteční několik mimořádných předvánočních předpremiér.

Herečka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička

Glosa

Život přináší nejednu změnu, zvrat a zároveň nabízí láskyplnou náruč plnou možností pro realizaci a tvorbu. I v prázdninovém čase nadále tvoří žena mnoha tváří, herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka v jedné osobě. Jitka Osička (rozená Osičková) neustále překvapuje novými autorskými projekty a precizní organizací. Od návrhu po realizaci vytváří nové formy divadelní performance, ve kterých nabízí možnost nových úhlů pohledu na danou věc.

Jednu z cen za národní expozici si právem odneslo Mexiko. Zdroj sn=imku: Archív Pražského quadriennale

Glosa

Už počtrnácté hostila Praha mezinárodní výstavu scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale, akci, která ji od roku 1967 řadí k nejvýznamnějším divadelním centrům.

Jiří Fajt. Zdroj snímku: ČT

Glosa

Výtvarník Milan Perič (* 22. února 1957) je autorem satirické glosy k případu odvolání Jiřího Fajta. Dělá si legraci z Fajtovy proslulé servility vůči Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Navrhuje kromě jiného založení nadace „AgroFajt“ pro podporu servilního vizuálního umění.

Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama

Sloupek

Promlčeno je natočeno. Vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se během natáčení stal – to vše a mnohem víc budou moci diváci spatřit již brzy v kinech. Krimi thriller Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli otevírá kontroverzní společenské téma promlčených trestných činů a otázku, zda i pachatelé dopadení po dvaceti letech mají uniknout trestu.

Rodinná nadace podnikatele Karla Komárka (KKFF) koupila všechny klavíry, které od tradičního českého výrobce Petrof odmítl převzít čínský odběratel. Firma Petrof se obávala sankcí, kterými vyhrožovali čínští vládní představitelé v souvislosti s návštěvou předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Sbormistr Jiří Chvála. Snímek Kateřiny Šulové, ČTK

Sloupek

Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Kamila Moučková. Zdroj snímku: ČT

Názor

Stará komunistická garda pookřála. Zatímco dřív aspoň mlčeli a předtím se dokonce ještě krátkou dobu aspoň vymlouvali, dneska už své totalitní počiny vychvalují. Jako špinili druhé, když ještě byli u moci, dělají to zase. Nějakého studu se v těchto řadách člověk nedohledá.

Ruský prezident Vladimir Putin

Názor

Moc je nebezpečná a korumpující, ale někdo to dělat musí. Ujímají se toho často ti, kteří se na to vůbec nehodí, protože ti lepší se do toho příliš nehrnou. Myslitelé od konzervativců přes liberály po neomarxisty výkon moci rozebrali tisíckrát. Zajímavé je, co si o tom myslel autor slavného románu Konec civilizace Aldous Leonard Huxley (* 26. července 1894; + 22. listopadu 1963).

Antonín Staněk z ČSSD je ministrem kultury od června 2018. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Přes 70 významných představitelů české kultury v pátek 26. dubna 2019 dopoledne zveřejnilo otevřený dopis, v němž požadují odvolání ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Zpěvák David Koller. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Velmi hlasité NE hřmělo O2 arenou ve čtvrtek 22. listopadu 2018 při koncertu legendární kapely Lucie. David Koller se zeptal publika: Máte rádi ANO? Reakce byla jasná a silná. David Koller se „pověnoval“ i komunistům. „Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, rád bych je poslal do p*dele,“ prohlásil známý hudebník, který proti komunistů a Babišovi vystupuje dlouhodobě.

Zdroj snímku: Archív

Názor

Hradní metály bývají zvláště v případě medailistů z oblasti zábavného umění vskutku málo zábavné a prezidentův výběr v této oblasti uráží víc než jeho bonmoty. Letos nám situaci navíc zkomplikovali v Kremlu tím, že i oni provedli nominaci, mířící k nám. Michal David Za zásluhy v Praze, Jaromír Nohavica Putinovu, pardon, Puškinovu cenu v Moskvě! A český showbyznys, plný zlatých a platinových desek za prodej v číslech, kdy se všichni kupující vejdou do výtahu, má o čem mluvit.