Vybrané příspěvky

Grid List

Pomyslným vyvrcholením hlavní sezony na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu je oblíbená Hradozámecká noc, která letos připadne na sobotu 31. srpna 2019. Do této akce se zapojují i nestátní a soukromé subjekty. Celkově si letos návštěvníci mohou vybírat z nabídky 95 objektů a institucí. Centrem Hradozámecké noci bude hrad Grabštejn jako jeden z pilířů projektu Gallasové a Clam-Gallasové – Noblesa severních Čech.

Film Hastrman Ondřeje Havelky nakonec posbíral čtyři ocenění

Komentář

Když se rozhodl, že ke svým profesí přidá i filmovou režii, bylo mu už po šedesátce. Díky svému snímku Hastrman se tak Ondřej Havelka (* 10. října 1954) stal nejstarším debutujícím režisérem celovečerního filmu Česka. A hned slavil mimořádný úspěch.

Náš kalendář se jen hemží upozorněními na nejrůznější významné „dny“. Před krátkým časem to byl kupříkladu Den přístupu ČR k Severoatlantické smlouvě nebo tradiční Mezinárodní den žen. Letos připravil populární pražský Vševltavský spolek na neděli 17. března 2019 již popáté Den Vltavy. Tímto významným datem bude zahájena rekreační plavba parníky po Vltavě. Veškeré plavby v ten malý svátek budou pro Pražany i přespolní, domácí i zahraniční hosty zadarmo!

Jmenovaný mezinárodní veletrh cestovního ruchu je nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. I v roce 2019 se na tomto tradičním svátku turistiky a cestování představí téměř celý svět. Chybět nebudou národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací z Ameriky, Asie nebo Afriky. Na turistické zážitky budou lákat regiony České republiky, aktuální nabídku zájezdů do celého světa nabídnou stovky cestovních kanceláří a agentur.

Milan Kundera v roce 1980. Zdroj snímku: Wikimedia Commons/Elisa Cabot

Komentář

Ta zpráva v sobotu odpoledne 10. listopadu 2018 zacloumala sociálními sítěmi a vyvolala v mnohých morální pobouření, vyjádřené komentářem Vrána k vráně. Andrej Babiš se pochlubil, že se setkal s Milanem Kunderou, který ho spolu s Věrou Kunderovou přijal ve svém bytě. A pak spolu odešli do restaurace, kde prý strávili tři hodiny. Podle premiéra si „neskutečně rozuměli“, což umožnilo i to, že ho spisovatel má „nastudovaného“. Na závěr mu premiér dal svou knihu O čem sním, když náhodou nespím? Co to asi znamená? A co znamená takové setkání v Paříži?

Koncern Agrofert (ne)vlastněný premiérem Andrejem Babišem oznámil, že po šesti letech končí se spoluprací a sponzoringem festivalu Colours of Ostrava. Přestože zemědělský kolos tvrdí, že šetří na marketingu a omezuje výdaje, je jasné, že se jedná především o pomstu oligarchy umělcům, kteří se proti jeho vládnutí postavili, přičemž zmínili i neúčast na Colours do doby, kdy bude Agrofert finančně podporoval tento ostravský festival.

Detail lidického památníku. Zdroj ilustračního snímku: lidice-memorial.cz

Fejeton

O tom co se (mi) hodí a co nehodí ke jménu Lidice...

Z mládí divadelníka 60. let 20. století.

Snímek Tomáše Koloce

Fejeton

O jednom hrdinovi, který korektně vyřešil politickou korektnost

Nedávné oslavy 100. výročí založení Československé republiky doprovázelo velké množství kulturních akcí. Jednou z významných byl i loňský říjnový koncert předního pěveckého amatérského tělesa Emauzského sboru a orchestru v Praze, jehož dirigent v úvodu slavnostního večera posluchačům připoměl současnou společenskou situaci, ve které se ztrácejí ideály a národ vlastní vinou postrádá duchovní jistoty. Kdy vlastenectví a projev národní hrdosti jaksi vymizely z našeho života. A když se objeví, tak v nebezpečně pokřiveném zrcadle přítomnosti, jako jsme tomu například byli nedávno svědky v nesmyslných diskuzích, při uměle vyvolaném sporu o délku a novou podobu státní hymny.

Ilustrační snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Tak jako Franz Kafka v dětství bydlel v bytě, v němž bylo jedno okýnko, které vedlo do Chrámu Svatého Mikuláše na Starém Městě, já pracuji v knihovně, z níž vede průchod do Chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Dnes jsem šel do místnosti, kde máme umístěny numismatické sbírky a ucítil jsem intenzivní vůni něčeho jako spáleného listí. Okna v místnosti byla zavřená a v jiných prostorách knihovny nic takového cítit nebylo. Záhada. Pak jsem pochopil. Otevřel jsem dveře a za zvuku chorálu vystoupil na kůr, zahalený dýmem kadidla. Pode mnou byla v plném proudu první slavnostní mše Svatováclavského týdne...

Naše kaple je otevřena každému, říká ředitel Domova Josef Kuběnka

Zamyšlení

Mnoho dnešních seniorů se potýká s nebývalými problémy, které přináší naše uspěchaná doba. Čas, ve kterém se vytrácejí tradiční hodnoty, kterými jsou kupříkladu rodinné vazby. A tak domácí prostředí leckdy nahrazují nejrůznější sociální zařízení, kam odchází staří lidé, o které se z nejrůznějších důvodů jejich rodina nemůže či nechce starat. Ale ne každý domov důchodců je natolik perfektní, aby se o něm dalo referovat v tisku. Jedno z těch zařízení, které se snaží poskytovat nejlepší péči a vytvářet vlídné prostředí pro své obyvatele, je Domov důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě.

Pěvecký soubor z Nového Strašecí, napravo Antonín Nešpor

Zamyšlení

Před krátkým časem se konala v Lidicích již po sedmé pietní akce u legendární Hrušně naděje, jak je též přezdíván místní Památný strom, svědek tragédie z 10. června roku 1942, pamatující si poslední chvíle lidických obyvatel i obce samotné. Na slavnostním shromáždění se vedle současných občanů Lidic, zástupců médií i organizace Sdružení Lidice se rovněž sešla široká veřejnost. Sváteční atmosféru zdůraznilo skvělé pěvecké vystoupení Souboru lidových písní a tanců Čtyřlístek z Nového Strašecí.

My staršího věku ještě pamatujeme čtení do kapsy – což byly mimořádně populární sešity Rodokapsů, naše dítka vyrostla na „kodovkách“, tedy Knihách odvahy a dobrodružství či sešitech edice Karavana nebo na verneovkách z legendárního nakladatelství dětské knihy Albatros. Naše vnoučata už povětšinou bohužel neznají nejenom Hvízdavého Dana či Posledního Mohykána nebo Tarzana z rodu opů, ale nic jim neříká ani Kapitán Korkorán, Robinson Crusoe nebo třeba Pět neděl v balóně. Ještě tak maximálně otevřou Harryho Potera, u kterého však povětšinou dlouho nevydrží, puzeni touhou po vysedávání u počítače. Aktuální je tedy otázka – kam zmizela tzv. dobrodružná literatura?

Nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko vstoupí do kin 2. ledna 2020, ale již v průběhu letošního prosince se uskuteční několik mimořádných předvánočních předpremiér.

Herečka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička

Glosa

Život přináší nejednu změnu, zvrat a zároveň nabízí láskyplnou náruč plnou možností pro realizaci a tvorbu. I v prázdninovém čase nadále tvoří žena mnoha tváří, herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka v jedné osobě. Jitka Osička (rozená Osičková) neustále překvapuje novými autorskými projekty a precizní organizací. Od návrhu po realizaci vytváří nové formy divadelní performance, ve kterých nabízí možnost nových úhlů pohledu na danou věc.

Jednu z cen za národní expozici si právem odneslo Mexiko. Zdroj sn=imku: Archív Pražského quadriennale

Glosa

Už počtrnácté hostila Praha mezinárodní výstavu scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale, akci, která ji od roku 1967 řadí k nejvýznamnějším divadelním centrům.

Jiří Fajt. Zdroj snímku: ČT

Glosa

Výtvarník Milan Perič (* 22. února 1957) je autorem satirické glosy k případu odvolání Jiřího Fajta. Dělá si legraci z Fajtovy proslulé servility vůči Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Navrhuje kromě jiného založení nadace „AgroFajt“ pro podporu servilního vizuálního umění.

František Leták u jednoho ze svých portrétů Prahy

Glosa

Intenzívně dokončuji přípravu na svoji blížící se květnovou výstavu obrazů v Kutné Hoře, kterou chystám společně s místní uměleckou agenturou ArcusGallery v prostorách knihkupectví a galerie Kosmas. Prezentovat se zde budu výběrem z tvorby posledních dvaceti let – krajinami, zátišími i „portréty“ měst z cyklu, kterému se věnuji dlouhodobě pod pracovním názvem Královská města českých zemí.

Pracuji, neb práce je radost, nikoli povinnost. Takříkajíc na stará kolena dvakráte tolik, jak za mlada, vědoma si toho, že čas se krátí. Ani den bez čárky, jak řekl již sám Aristoteles.

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Antonín Staněk z ČSSD je ministrem kultury od června 2018. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Přes 70 významných představitelů české kultury v pátek 26. dubna 2019 dopoledne zveřejnilo otevřený dopis, v němž požadují odvolání ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

Zpěvák David Koller. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Velmi hlasité NE hřmělo O2 arenou ve čtvrtek 22. listopadu 2018 při koncertu legendární kapely Lucie. David Koller se zeptal publika: Máte rádi ANO? Reakce byla jasná a silná. David Koller se „pověnoval“ i komunistům. „Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, rád bych je poslal do p*dele,“ prohlásil známý hudebník, který proti komunistů a Babišovi vystupuje dlouhodobě.

Zdroj snímku: Archív

Názor

Hradní metály bývají zvláště v případě medailistů z oblasti zábavného umění vskutku málo zábavné a prezidentův výběr v této oblasti uráží víc než jeho bonmoty. Letos nám situaci navíc zkomplikovali v Kremlu tím, že i oni provedli nominaci, mířící k nám. Michal David Za zásluhy v Praze, Jaromír Nohavica Putinovu, pardon, Puškinovu cenu v Moskvě! A český showbyznys, plný zlatých a platinových desek za prodej v číslech, kdy se všichni kupující vejdou do výtahu, má o čem mluvit.