Vybrané příspěvky

Grid List

Milan Kundera v roce 1980. Zdroj snímku: Wikimedia Commons/Elisa Cabot

Komentář

Ta zpráva v sobotu odpoledne 10. listopadu 2018 zacloumala sociálními sítěmi a vyvolala v mnohých morální pobouření, vyjádřené komentářem Vrána k vráně. Andrej Babiš se pochlubil, že se setkal s Milanem Kunderou, který ho spolu s Věrou Kunderovou přijal ve svém bytě. A pak spolu odešli do restaurace, kde prý strávili tři hodiny. Podle premiéra si „neskutečně rozuměli“, což umožnilo i to, že ho spisovatel má „nastudovaného“. Na závěr mu premiér dal svou knihu O čem sním, když náhodou nespím? Co to asi znamená? A co znamená takové setkání v Paříži?

Koncern Agrofert (ne)vlastněný premiérem Andrejem Babišem oznámil, že po šesti letech končí se spoluprací a sponzoringem festivalu Colours of Ostrava. Přestože zemědělský kolos tvrdí, že šetří na marketingu a omezuje výdaje, je jasné, že se jedná především o pomstu oligarchy umělcům, kteří se proti jeho vládnutí postavili, přičemž zmínili i neúčast na Colours do doby, kdy bude Agrofert finančně podporoval tento ostravský festival.

Sněhurka podle bratří Grimmů skončila ještě dobře. Zdroj snímku: Archív redakce

Komentář

Pomalu se stahují mračna nad dalším hnízdem staré netolerantní kultury. Je plné hanebných macho mužů, kteří se bijí o srdce apatických žen, které se dokonce nechají bez dovolení líbat! S tím je třeba udělat konec. Ano, aktivisté se pomalu ale jistě chystají na klasické pohádky.

Zdroj snímku: Archív redakce

Komentář

Když přechází Nohavicův (či Plíhalův) Mikymauz z hloubavého a-moll do naléhavého e-dur a sloka se změní v refrén, zpívá ostravský bard o tom, že špatné zprávy chodí jako policie za úsvitu. Odhlédněme od toho, kolik se v tom verši skrývá paradoxů, a soustřeďme se na to podstatné. Ruský vládce Vladimir Putin Nohavicovi udělil státní vyznamenání za sbližování mezi národy a Nohavica to vítá. Hořkost z této (další) špatné zprávy, která se nyní line českým veřejným prostorem, stejně jako Nohavicova mikymauzovská policie, se mi znovu vkrádá do duše, když držím v ruce kytaru a snažím se o alespoň vzdálenou podobnost s Nohavicovými písněmi. Proč nás (či alespoň některé z nás) Nohavicovo působení mimo pódia stále zvedá ze židlí?

Před rokem 1989 zakázaná pohádka. Zdroj snímku: Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

Komentář

Povídání o pejskovi a kočičce. Kniha Josefa Čapka, která patřila k dětství milionů dětí stejně tak její částečná rozhlasová verze namluvená Karlem Högerem. U příležitosti sta let republiky se ale sluší připomenout, že i toto dílo prožilo temné roky této země se směšným zásahem. Komunističtí cenzoři totiž z vydání této knihy v letech 1948 až 1989 vyškrtli pohádku o tom, Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Ten zkrátka za komunismu nesměli slavit nejen obyvatelé země, ale ani zvířata v pohádce. Na tento den komunisté určili Den znárodnění…

Keira Knightley. Zdroj snímku: bbc.com

Komentář

Známá anglická divadelní a filmová herečka Keira Knightley (* 26. března 1985) rozproudila debatu, když dle článku na webu BBC zakázala své tříleté dceři dívat se na některé pohádky, protože podle ní ponižují ženy. Genderová debata se tak opět posunula dál – a při sledování diskuzí a reakcí na celou věc někdy opravdu zůstává rozum stát.

Ilustrační snímek Tomáše Koloce

Fejeton

Tak jako Franz Kafka v dětství bydlel v bytě, v němž bylo jedno okýnko, které vedlo do Chrámu Svatého Mikuláše na Starém Městě, já pracuji v knihovně, z níž vede průchod do Chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Dnes jsem šel do místnosti, kde máme umístěny numismatické sbírky a ucítil jsem intenzivní vůni něčeho jako spáleného listí. Okna v místnosti byla zavřená a v jiných prostorách knihovny nic takového cítit nebylo. Záhada. Pak jsem pochopil. Otevřel jsem dveře a za zvuku chorálu vystoupil na kůr, zahalený dýmem kadidla. Pode mnou byla v plném proudu první slavnostní mše Svatováclavského týdne...

Zpěvák David Koller. Zdroj snímku: ČTK

Názor

Velmi hlasité NE hřmělo O2 arenou ve čtvrtek 22. listopadu 2018 při koncertu legendární kapely Lucie. David Koller se zeptal publika: Máte rádi ANO? Reakce byla jasná a silná. David Koller se „pověnoval“ i komunistům. „Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, rád bych je poslal do p*dele,“ prohlásil známý hudebník, který proti komunistů a Babišovi vystupuje dlouhodobě.

Zdroj snímku: Archív

Názor

Hradní metály bývají zvláště v případě medailistů z oblasti zábavného umění vskutku málo zábavné a prezidentův výběr v této oblasti uráží víc než jeho bonmoty. Letos nám situaci navíc zkomplikovali v Kremlu tím, že i oni provedli nominaci, mířící k nám. Michal David Za zásluhy v Praze, Jaromír Nohavica Putinovu, pardon, Puškinovu cenu v Moskvě! A český showbyznys, plný zlatých a platinových desek za prodej v číslech, kdy se všichni kupující vejdou do výtahu, má o čem mluvit.