Autor Stoletého staříka Jonas Jonasson. Zdroj snímku: ČTK

Úspěch si žádá své. Tak dlouho odolával švédský prozaik Jonas Jonasson po humoristickém románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2009) pokušení pokračovat v tématu, až neodolal. Díky tomu i naši čtenáři dostali do rukou pokračování. Český název zní Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět a začíná na Bali, kam se Alan Karlsson, zběh z domova důchodců ve švédském Malmköpingu, s přítelem a obchodním partnerem Juliem před časem uchýlili. Užívají si života, ale zásoby peněz ubývají, a tak se rozhodnou ostrov opustit.

Své tři roky v osvětimských krematoriích a plynových komorách popisuje v publikaci Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení nakladatelství Rybka Publishers Filip Müller. O jeho knize, jako jedinečném dokumentu, řekl profesor Jehuda Bauer z Hebrejské univerzity v Jeruzálémě, že se jedná o svědectví muže, který viděl umírat židovský národ a přežil, aby popsal, co viděl.

Po dvou desítkách let, kdy ze stránek novin a časopisů téměř vymizely klasické objektivní recenze a hodnověrné literární rozbory, se situace mění. Pomalu opět ožívá vědní obor, zabývající se teorií literatury. Dokladem toho jsou tři tituly, které si nyní představíme.

Další články...