Nakladatelství Olympia vydalo před krátkým časem vzpomínkovou knížku na zasloužilého umělce Miroslava Horníčka. Tento talentovaný, pracovitý a mimořádně činorodý člověk, patří dnes k legendám českého umění, do kterého se zapsal jako herec, spisovatel, dramatik, režisér i výtvarník, glosátor a divadelní teoretik. Miroslav Horníček se narodil 10. listopadu 1918 v Plzni a zemřel 15. února 2003 v Liberci.

Nakladatelství Grada nabízí milovníkům vojenské historie a napínavých příběhů překlad z italštiny Osvoboďte Duceho! s podtitulkem Skorzeny nebo Mors: kdo zachránil Mussoliniho? Knížka se čte jako napínavá detektivka i když s příslovečnou dokumentaristickou pílí zachycuje den po dni vývoj situace a záchranné akce německých výsadkářů, pověřených samotným Hitlerem vysvobodit z internace na hoře Gran Sasso Il Duceho (il duce – italsky vůdce).

S rozpaky váhám nad nápadem reeditovat „válečnou“ knihu Kamila Lhotáka (* 25. července 1912; + 22. října 1990) Na suchu a ve vzduchu (1940). Ne že by akt snížil cenu antikvárních výtisků, to si nemyslím, ale kouzlo se podle mě v hávu novoty trochu ztrácí. Možná se mýlím. Druhé vydání, které vyšlo v edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International, této slavné knížky si jistě pořídili mnozí.

Další články...