Vybrané příspěvky

Grid List

Pavel Štědrý při vernisáži výstavy Hora Kutná v umění výtvarném

Hudba

Kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery připravila na začátek májového měsíce, přesněji na sobotu 4. května 2024, v umělecké kavárně Čert a Káča recitál zpívajícího grafika Pavla Štědrého, kterého jsme požádali o rozhovor nejenom o tomto vystoupení...

Divadlo Semafor vzniklo v roce 1959 jako SE MA FOR neboli divadlo sedmi malých forem. Postupně z nich však v repertoáru zůstala prakticky jen jedna, a to hudební komedie. Zakladatel, principál a stěžejní tvůrčí osobnost Semaforu Jiří Suchý se proto rozhodl vrátit divadlo k původní myšlence sedmi různých programových typů, z nichž bude nadále komponovat repertoár. A tento model hodlá od poloviny ledna 2024 začít dodržovat.

Lucie Zhory na snímku Josefa Slavíčka

Hudba

Vernisáž výstavy uznávané malířky a grafičky Bohunky Waageové Den, kdy zpívali andělé, kterou na středu 29. listopadu 2023 připravila od 19:00 hodin kutnohorská umělecké agentura a galerie ArcusGallery v kavárně Čert a Káča (Husova 102/5, Kutná Hora - v podloubí) bude doplněna dalšími dvěma kulturními počiny. Jedním z nich je křest autorčiny bibliofilie Křížová cesta, souboru dvanácti signovaných a číslovaných barevných litografií.

Malířka a grafička Bohunka Waageová ve svém pražském ateliéru

Výtvarné umění

Pražská malířka a grafička Bohunka Waageová prožívá událostmi nabitý konec roku 2023. Začátkem října jí v edici Miraculum Octavum Mundi vyšla emotivní bibliofilie Křížová cesta, v polovině téhož měsíce vernisáží zahájila velice úspěšnou výstavu obrazů pod názven Noc, kdy zpívali andělé v pražské A&A Galerii, při které bibliofilii pokřtila. Pražská výstava skončila 11. listopadu. 2023, nyní se celá přesouvá do Kutné Hory, kde 29. listopadu 2023 kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery otevírá nové výstavní prostory pro pravidelné měsíční autorské i společné expozice...

Při vernisáži výstavy linorytů Pavla Piekara nazvané Oblaka, mraky, kterou připravila počátkem října 2023 v pražské komorní galerii U Posledního soudu kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery, jsme vedle autora požádali o krátký rozhovor také grafičku a malířku Bohunku Waageovou, která výstavu zahájila, a spisovatelku, výtvarnici a hudebnici Petru Vychytilovou.

Malířka a grafička Bohunka Waageová ve svém ateliéru

Výtvarné umění

Pražská malířka a grafička Bohunka Waageová dlouhodobě spolupracuje s kutnohorskou uměleckou agenturou a galerií ArcusGallery. Není proto divu, že se dvěma svými olejomalbami a několika grafickými listy bude podílet i na výstavě Ach, ty akty, kterou ArcusGallery připravuje v komorní galerii U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady).

Spisovatelka Vilma Kadlečková dokončila ságu Mycelium. Je to už rok, kdy vyšel závěrečný díl a osudy všech hrdinů se završily. Za Program apokalypsy také v roce 2023 získala žánrovou cenu Magnesia Litera za sci-fi a fantasy. Co bude dál? A bude vůbec něco dál?

V mediální smršti kolem letošního ročníku Thálie, udělované od roku 1994 Hereckou asociací za mimořádné jevištní výkony i celoživotní mistrovství zkraje října 2022, poněkud zapadla další kulturně-společenská akce, neméně významná a prestižní jako zmíněná Thálie. Jedná se o titul Mistr zábavního umění, který je od roku 2016 udělován Uměleckým sdružením Artes za celoživotní přínos v oblasti hudby, divadla a filmu. Letošní ročník se konal v mimořádně skvělé atmosféře, neboť se zrodila i Síň legend zábavního umění.

Před krátkým časem se čtenářům dostala do rukou kniha Taťany Březinové s názvem Moravské šlépěje ve světě, kterou vydalo nakladatelství Olympia. Je volným navázáním na úspěšnou publikaci Beránci s korouhví, která vyšla před dvěma roky, patří žánrově do oboru literatury faktu a pojednává o historii Českých a Moravských bratří.

Režisérka Andrea Sedláčková

Film

Českou režisérku a scenáristku Andreu Sedláčkovou minulý týden vyznamenala Francie, kde žije, Řádem umění a literatury v hodnosti rytíř. V rozhovoru pro Právo řekla, že má pocit, že se stala malinkou součástí francouzské kultury. Nyní začíná točit film o malířce Toyen, který propojení potvrzuje.

Sigourney Weaverová. Zdroj snímku: Berlinale

Film

Postavení nejslavnější hrdinky akčních sci-fi filmů zajistila Sigourney Weaverové už její třetí filmová role: Ellen Ripleyová v nezapomenutelném Vetřelci ji od roku 1979 provází životem a přidala se k ní řada dalších silných žen včetně dr. Grace Augustinové v Avatarovi, jehož další čtyři pokračování má sedmdesátiletá Newyorčanka v plánu.

Spalovač mrtvol. V hlavní roli zaujal nejen diváky, ale i divadelní kritiky. Zdroj snímku: Divadlo Petra Bezruče

Film

Patří mezi nejobsazovanější herce s nezaměnitelnou vizáží. Menší filmové a televizní role Norbert Lichý počítá na stovky, na velkou hereckou příležitost u filmu ale teprve čeká. Odpovědi formuluje precizně, jako by deklamoval na jevišti, zahalen v oblaka dýmu z cigaret. Rozhovor vznikl v klubu pražského Divadla na Vinohradech. Důvod? Smí se tam kouřit.

Kurátorka Dana Kyndrová stojí u fotografie z okupace Liberce v roce 1968 od Václava Toužimského. Fotografie: Jan Šída, Právo

Fotografie

Pro někoho je napadení Československa armádami varšavské smlouvy 21. srpna 1968 zapomenutá historie. Události na Ukrajině nám však ukazují, že to nelze jen tak hodit za hlavu. To si myslí i fotografka Dana Kyndrová, autorka výstavy Nutíte nás nezapomínat, která je do neděle 10. září 2023 k vidění v pražské Leica Gallery.

Alžběta Jungrová

Fotografie

Alžběta Jungrová se v minulosti úspěšně věnovala dokumentární fotografii. K jejím nejznámějším patří snímky z pouličních nepokojů v Pásmu Gazy, fotky z útulku pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu či zachycení překupníků heroinu v Pákistánu. Nyní se věnuje volné tvorbě a také fotografování časosběrných sérií. V rozhovoru přibližuje, jak k fotografii přistupuje, proč si pro výstavu vybrala hodně netradiční místo i proč nejela fotit na Ukrajinu.

Martin Stranka se svým fotografickým obrazem Snílci a válečníci. Snímek: Archív Martina Stranky

Fotografie

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, za ekonoma se však v žádném případě nepovažuje. Je totiž fotografem, jehož fotky mají nezaměnitelný rukopis. A jsou tak dobré, že za ně dva roky po sobě obdržel zlatou medaili na tzv. fotografických Oscarech v Londýně. Fotograf Martin Stranka k tomu říká, že si cen váží, protože potvrzují, že svoji práci dělá dobře.

Pro Pavla Kořínka byl komiks dětskou láskou. Vystudovaný literární vědec se specializací na českou literaturu se po spolupráci na projektu internetové databáze české poezie rozhodl naplno věnovat kresleným příběhům a spolu s dalšími kolegy založili Centrum pro studia komiksu.