Vybrané příspěvky

Grid List

David Vávra. Snímek Petra Horníka, Právo

Rozhovor

Jedenašedesát let, tedy od narození, bydlí David Vávra ve stejném domě, sedmačtyřicet let hraje ve stejném divadelním souboru, třiačtyřicet let žije se stejnou manželkou. To by do autora divokých skečů divadla Sklep či drsného humoru „televizního kurzu němčiny“ Alles Gute asi řekl málokdo.

Nebyl to pro ně jednoduchý rok. Teď ale přicházejí s novou deskou Here I am, Tady jsem. Písnička Point Of No Return je věnovaná nedávno zesnulým rodičům, tak jako celá deska. Kutnohorští Broken Hearts tvrdí, že hudební novinka Here I am, je jejich nejlepší deska. Hudební projekt založili bratři Francovi z Kutné Hory.

Jaroslav Hutka. Zdroj snímku: Benfoto, Wikimedia

Rozhovor

Písničkář Jaroslav Hutka na sebe v posledních týdnech upozornil několika novými písněmi. Tou, o které se nejvíce mluví, je Miloš a Zubatá. V rozhovoru pro deník FORUM 24 Jaroslav Hutka vysvětluje, co ho vedlo k sepsání písně. Uvažuje nad tím, co se v České republice děje a vzpomíná na srpen 1968.

Výstava v japonské metropoli. Zdroj snímku: České centrum

Výtvarné umění

V japonském Tokiu probíhá ke stému výročí založení Československa výstava Českých center zaměřená na ilustrátory komiksů a knih pro děti a mládež pod názvem 12 světů – Ilustrátoři současné české knihy pro děti.

Kamil Lhoták: Krajina s Drakem, 1944. Zdroj snímku Galerie umění Karlovy Vary

Výtvarné umění

Ve výstavních sálech karlovarské Becherovy vily, pobočce Galerie umění Karlovy Vary, se můžete seznámit se světem Kamila Lhotáka v malbě, kresbě, grafice a filmu. Stejnojmennou výstavu, jejímž autorem je ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jan Samec a kurátorkou Ivana Klsáková, připravila galerie ve spolupráci s Barrandov Studiem a Spolkem přátel Kamila Lhotáka.

Kurátorka výstavy Jitka Lněničková a pedagog produktového designu Sklářské školy v Železném Brodě Tomáš Rýdl

Výtvarné umění

Výstava, která je v současné době k vidění v klatovském Pavilonu skla, je další z volného cyklu letních výstav, jež jsou věnovány evropským středním i vysokým sklářským školám. Tentokrát se představují studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ze Železného Brodu.

Franz Kafka jde o úroveň hlouběji než jiné autoři, míní germanista Reiner Stach. Snímek Libora Fojtíka

Literatura

Jedinou Kafkovou vadou bylo, že si rád stěžoval, říká německý germanista a spisovatel Reiner Stach. Na obsáhlé biografii Franze Kafky pracoval osmnáct let. V českém překladu dosud vyšly první dvě části, tu poslední chystá nakladatelství Argo na podzim 2018.

Sáru Saudkovou žánr kriminálky baví a chce v psaní detektivek pokračovat. Snímek Jana Šídy, Právo

Literatura

Sára Saudková se nevěnuje pouze černobílé fotografii, ale zajímá ji také spisovatelské řemeslo. Má za sebou tři publikace – Ta zrzavá, Zpocená záda a Půlnoční pohádky, které se zabývaly především vztahy žen a mužů. Její nový detektivní román Déšť kromě mezilidských vztahů nabízí i dějovou nadstavbu, totiž brutální vraždy mladých dívek.

Jaap Robben je autorem básnických knih, dramat i prozaických příběhů. Snímek Petra Hlouška, Právo

Literatura

Birk je název románu nizozemského prozaika, básníka a dramatika Jaapa Robbena. Jde o jméno otce, který se utopí v moři při záchraně syna Mikaela. Ten v domě na opuštěném ostrově zůstane sám s matkou Dorou. A právě měnící se vztah dvou lidí zasažených ztrátou toho nejbližšího získal knize popularitu v mnoha zemích.

Léto s gentlemanem - Jaromír Hanzlík (vlevo) a režisér Jiří Adamec. Zdroj snímku: Archív autora

Film

Scénář filmu Léto s gentlemanem o touze po svobodě, pozdní lásce a naději napsal Jaromír Hanzlík, který si tím splnil svůj sen. Hlavní postavu Artura totiž vytvořil pro sebe.

Edouard Deluc, Snímek Evy Kořínkové

Film

V roce 1891 opustil nekompromisní malíř Paul Gauguin Paříž a vydal se na Tahiti, aby tam namaloval svá nejvýznamnější díla. Nový snímek Gauguin nyní v českých kinech ukazuje, proč ani v Pacifiku nenašel ráj na zemi. Sondu do duše vášnivého a problematického génia už na podzim 2017 v Praze na Festivalu francouzského filmu představil její režisér Edouard Deluc.

Zdroj snímku: The Isle of Dogs, Anifilm

Film

Na Anifilmu měla letos českou premiéru očekávaná novinka Wese Andersona Psí ostrov. Na filmu se podílel i špičkový švýcarský animátor Elie Chapuis...

Tereza z Davle se specializuje na černobílý ženský akt. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

Poslední velkou výstavu měla fotografka Tereza z Davle před šesti lety. Její současná retrospektivní prezentace nazvaná Neue Mädchen, kterou lze vidět v zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou do neděle 11. února 2018, představuje kolekci černobílých ženských aktů.

Pavel Hudec Ahasver. Snímek Igora Malijevského

Fotografie

Pavel Hudec Ahasver (* 14. listopadu 1941, Kysak, východní Slovensko) uspořádal již během studia na FAMU několik významných výstav. V šedesátých letech fotil hlavně akty a portréty svých přátel i dalších osobností uměleckého světa. V roce 1968 dokumentoval vstup okupačních vojsk. V sedmdesátých a osmdesátých letech pak fotografoval zejména zátiší, výstavně se však téměř odmlčel. Po roce 1989 znovu příležitostně vystavuje u nás i v zahraničí.

Pro Pavla Kořínka byl komiks dětskou láskou. Vystudovaný literární vědec se specializací na českou literaturu se po spolupráci na projektu internetové databáze české poezie rozhodl naplno věnovat kresleným příběhům a spolu s dalšími kolegy založili Centrum pro studia komiksu.