Vybrané příspěvky

Grid List

Malířka Emma Srncová slaví výstavou v Českém Krumlově. Zdroj snímku: Archív umělkyně

Výtvarné umění

Původně byla Emma Srncová manekýnkou, posléze se stala herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce, v němž působila dvě desítky let. Tam se setkala s výtvarníky a díky jejich vlivu začala malovat. Spolupracovala na tvorbě divadelní scény i na výtvarném zpracování filmů. Její obrazy plné zářivých barev, modré oblohy, zelené trávy a lidí s rozzářenýma očima si okamžitě každý zapamatuje díky jejich pozitivní energii.

Publicista a spisovatel Jiří Vlastník se setkal při svých literárních cestách s mnoha pozoruhodnými osobnostmi, a to nejenom ze světa kultury. U některých z nich čistě pracovní zájem přerostl do vztahu, který by se dal nazvat přátelstvím. V tom případě se rozhovory stáčejí na jinou úroveň, káva, sklenka vína či koňaku dostávají tak říkajíc „jiný buket“. Tyto osobnosti toho mnoho prožily a hodně toho znají – autor proto rád nechá ochutnat i čtenáře webu Putování za uměním. Dnes v rozhovoru se šansoniérkou a básnířkou Martou Balejovou...

Publicista a spisovatel Jiří Vlastník se setkal při svých literárních cestách s mnoha pozoruhodnými osobnostmi, a to nejenom ze světa kultury. U některých z nich čistě pracovní zájem přerostl do vztahu, který by se dal nazvat přátelstvím. V tom případě se rozhovory stáčejí na jinou úroveň, káva, sklenka vína či koňaku dostávají tak říkajíc „jiný buket“. Tyto osobnosti toho mnoho prožily a hodně toho znají – autor proto rád nechá ochutnat i čtenáře webu Putování za uměním. Dnes v rozhovoru s s divadelníkem, publicistou a interpretem Mirkem Kováříkem.

Malířka Emma Srncová slaví výstavou v Českém Krumlově. Zdroj snímku: Archív umělkyně

Výtvarné umění

Původně byla Emma Srncová manekýnkou, posléze se stala herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce, v němž působila dvě desítky let. Tam se setkala s výtvarníky a díky jejich vlivu začala malovat. Spolupracovala na tvorbě divadelní scény i na výtvarném zpracování filmů. Její obrazy plné zářivých barev, modré oblohy, zelené trávy a lidí s rozzářenýma očima si okamžitě každý zapamatuje díky jejich pozitivní energii.

Vladimír Lekeš s originály Františka Kupky z proslulých sbírek Jindřicha Waldese a Camilla Renaulta na výstavě v Adolf Loos Apartment and Gallery. Snímek Jana Šídy, Právo

Výtvarné umění

Aféra s falzy obrazů Josefa Čapka, Emila Fily, Václava Špály či Jana Zrzavého, která bývalý bankéř Komerční banky údajně prodal slavným klientům (herečka Jiřina Bohdalová, režisér Ivan Zachariáš), je velmi živá.

Malíř a sochař Jaroslav Róna se sochou Sedící čert. Snímek Jana Šídy, Právo

Výtvarné umění

Malíř a sochař Jaroslav Róna, spoluzakladatel výtvarné skupiny Tvrdohlaví, se ohlíží za posledními dvěma dekádami tvůrčího života. Do Domu U Kamenného zvonu v Praze rozmístil díla, která zpracovávají témata z odvrácené strany dobra. A před galerií trůní skulptura Sedící čert. Jaroslav Róna je umělec, před jehož dveřmi sedí ďábel.

Typický „kolosální“ grafický román je v současnosti čtyřkilová kniha v ceně přes dva tisíce korun, jejíž sběratelská hodnota roste, říká Václav Dort z nakladatelství Comics Centrum.

Deon Meyer při své návštěvě v Praze v roce 2015. Snímek Milana Malíčka, Právo

Literatura

V pořadí čtvrtý kriminální thriller s detektivem Bennym Griesselem se jmenuje Kobra. Nedávno vyšel v češtině a poutá pozornost dramatickým vyprávěním i přirozenou gradací. Jeho autorem je jihoafrický spisovatel Deon Meyer, který odpověděl na několik otázek Práva.

Výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař

Literatura

Kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař je všestrannou osobností, která nepochybně významně ovlivňuje společenské a kulturní dění ve městě pod Svatobarborskou katedrálou.

Václav Kadrnka. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Film

V jižní Itálii, v místech, kudy prošly skutečné středověké křížové výpravy, vznikal nový film Václava Kadrnky Křižáček. Vydáváme se v něm do 13. století a pozorujeme zoufalého rytíře Bořka v podání Karla Rodena, jak marně pátrá po synovi, který utekl z domova a vydal se bojovat za svatou věc. Křižáček bude mít světovou premiéru ve středu na karlovarském filmovém festivalu.

Lambert Wilson natáčí filmy v Evropě i v Americe. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Film

Francouzský soutěžní film Korporace patří na Karlovarském filmovém festivalu k těm, o nichž se mluví. S nesmlouvavou věcností ukazuje na příběhu mladé personální manažerky, jak se nadnárodní firmy zbavují přebytečných zaměstnanců. Jejího nadřízeného v něm hraje francouzský herec Lambert Wilson, který poskytl Právu rozhovor.

Aňa Geislerová se pro roli prokurátorky důkladně učila její českou dikci. Tu následně výtečně převedla do angličtiny. Snímek Vojtěcha Hurycha

Film

V Karlových Varech se v neděli 2. července 2017 představil další z potenciálních hitů českých kin. Na podzim bude mít premiéru film prostě nazvaný Milada. Zachycuje smrt Milady Horákové, která byla po zinscenovaném soudním procesu v roce 1950 popravena. Jednu z výrazných rolí si ve snímku zahrála i Aňa Geislerová. A to negativní, prokurátorku, která posílá statečnou ženu z rozhodnutí komunistického aparátu na smrt...

Pavel Hudec Ahasver. Snímek Igora Malijevského

Fotografie

Pavel Hudec Ahasver (* 14. listopadu 1941, Kysak, východní Slovensko) uspořádal již během studia na FAMU několik významných výstav. V šedesátých letech fotil hlavně akty a portréty svých přátel i dalších osobností uměleckého světa. V roce 1968 dokumentoval vstup okupačních vojsk. V sedmdesátých a osmdesátých letech pak fotografoval zejména zátiší, výstavně se však téměř odmlčel. Po roce 1989 znovu příležitostně vystavuje u nás i v zahraničí.

Pro Pavla Kořínka byl komiks dětskou láskou. Vystudovaný literární vědec se specializací na českou literaturu se po spolupráci na projektu internetové databáze české poezie rozhodl naplno věnovat kresleným příběhům a spolu s dalšími kolegy založili Centrum pro studia komiksu.