Laurent Binet při návštěvě Měsíce autorského čtení v Brně a Ostravě roku 2010. Zdroj snímku: Archív HN

Cenu Francouzské akademie za román získal se svoji nejnovější knihou Civilizations (Civilizace) také v Česku známý spisovatel Laurent Binet (* 19. července 1972). Tentokrát vypráví alternativní historii, kdy Evropu v 16. století obsadí dobyvatelé z říše Inků. O ocenění informovalo nakladatelství Grasset, které Binetova díla vydává ve Francii.

Pomyslným vyvrcholením hlavní sezony na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu je oblíbená Hradozámecká noc, která letos připadne na sobotu 31. srpna 2019. Do této akce se zapojují i nestátní a soukromé subjekty. Celkově si letos návštěvníci mohou vybírat z nabídky 95 objektů a institucí. Centrem Hradozámecké noci bude hrad Grabštejn jako jeden z pilířů projektu Gallasové a Clam-Gallasové – Noblesa severních Čech.

Film Hastrman Ondřeje Havelky nakonec posbíral čtyři ocenění

Když se rozhodl, že ke svým profesí přidá i filmovou režii, bylo mu už po šedesátce. Díky svému snímku Hastrman se tak Ondřej Havelka (* 10. října 1954) stal nejstarším debutujícím režisérem celovečerního filmu Česka. A hned slavil mimořádný úspěch.

Další články...