V letech 2022 a 2023, v době jejich stoletého výročí narození a výstavy v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK), vzrostl široký zájem o samorostlé kladenské malířky, sestry (dvojčata) Jitku a Květu Válovy. Mělo se za to, že jejich práce jsou zmapovány, ale badatel Ondřej Surový s kolegyněmi objevil v Michli něco nečekaného: velkou skleněnou plastiku Orchideje, dílo raritní, protože sestry spíše malovaly a kreslily.

Akvatinta Pavla Sukdoláka

Do poloviny ledna 2024 si ještě můžete v kutnohorské kavárně a cukrárně Čert a Káča (Husova 102/5, v podloubí) prohlédnoute prodejní výstavu malířky Bohunky Waageové příznačně nazvanou Den, kdy zpívali andělé, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery (Husova 103, v podloubí).

Malířka Bohunka Waageová ve svém ateliéru

Přední pražská malířka a grafička pro svůj poslední námět zamířila do řecké mytologie. V současné době Bohunka Waageová dokončuje práci na triptychu Tři Grácie. Plni zvědavosti jsme zaklepali na dveře jejího vinohradského ateliéru, abychom jako jedni z prvních s redakčním fotografem Jiřím Vlastníkem shlédli nová plátna jmenované malířky.

Rok 2024 zahájí v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) výstava Andělíčci, andělé... a andělky. Tradičně ji připravila kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery. Ta v těchto prostorách pořádá od poloviny roku 2021 pravidelné měsíční prodejní výstavy, autorské i tématické.

V poslední době je velmi oblíbená zážitková či poznávací turistika. V té hrají prim přední české a moravské sklárny, které umožňují jednotlivcům, rodinám i skupinám návštěvu hutě s komentovanou prohlídkou během provozu. Nabídka prozkoumání tajů tohoto uměleckého řemesla je neodolatelná. Pojďme tedy spolu nahlédnout pod ruce šikovným sklářům z nižborské společnosti Rủckl. Vždyť vidět na vlastní oči tavení, foukání skla a jeho zušlechťování je mimořádný zážitek.

Další články...