Kutnohorský fotoklub otevřel v úterý 15. června 2021 v sedleckém pivovaru výstavu při příležitosti stého výročí založení 1. fotoklubu v Kutné Hoře. V úvodu předseda Kutnohorského fotoklubu Pavel Petříček připomenul historii založení fotoklubu v Kutné Hoře.

Jak jsme již na webu Putování za uměním informovali, byla ve čtvrtek 10. června 2021 výstavou Ze života autorky Martiny Primové otevřena nová galerie. Mezi první návštěvníky Prima galerie v obci Rybníky nedaleko Moravského Krumlova patřili i žáci místní základní školy. Ti zavítali do galerie v doprovodu celého učitelského sboru i s ředitelkou školy Michaelou Oliwinskou.

Celkem 800 uměleckých děl od 75 autorů, z toho třinácti zahraničních, získala Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové. Unikátní sbírku Karla Tutsche (* 5. prosince 1941; + 1. února 2008) zakoupila instituce za 12 miliónů korun. Je to nejdražší nákup v její historii. Většinou se její akvizice pohybují v řádu tří, čtyř miliónů.

Internetová Galerie myrro je partnerem edice Tempus in Immortalibus Lapidibus, která se specializuje na vydávání velkorozměrových nástěnných uměleckých a sběratelských kalendářů. V roce 2021 společně vydali několik sběratelských kalendářů, připomeňme Hory Kutné v umění výtvarném 2021, Andělé Bohunky Waageové 2021 či František Leták: Obrazy 2021...

Vyslanci. Zdroj snímku: Wikimedia Commons, by Hans Holbein ml, CC0, Volné dílo

Renesanční malíř Hans Holbein mladší (* asi 1498; + mezi 7. a 29. listopadem 1543) není u nás nijak mimořádně známý, mnohem větší význam má pro Angličany, kteří díky němu vědí, jak vypadal kontroverzní panovník Jindřich VIII. a většina jeho manželek. Jeho tvorba je přesto pozoruhodná i ve světovém měřítku. Už jen proto, že vytvořil optickou iluzi, jež předběhla dobu o několik stovek let.

V lednu 2014 uspořádala kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery v dnes již neexistující místní čajovně Káča výstavu obrazů, grafických listů a objektů Andělíčci, andělé... a andělky. Pro rok příští se agentura k tématu vrací a v těsné spolupráci s edicí Tempus in Immortalibus Lapidibus připravuje stejnojmenný umělecký sběratelský velkorozměrový nástěnný kalendář...

Další články...