Nevěříte? Věřte! Sklářský umělecký mistr Petr Slavkovský z Vrbna pod Pradědem vyrobil zařízení, které je „věčně v pohybu“, jak zní překlad latinského výrazu pro stroj, který vykonává určitou činnost bez vnějšího zdroje energie. Navzdory termodynamickému zákonu uvedl svůj vynález do pohybu – pivem! Nevěříte? Zajeďte si tedy do Muzea kuriozit v Belgii, kde Slavkovského skleněné perpetuum mobile patří mezi nejpřitažlivější návštěvnické magnety.

Pražská galerie a vinotéka U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady), která společně s kutnohorskou ArcusGallery připravila expozici neotřelých černobílých fotografických obrazů Jana Olberta, se po dohodě s autorem rozhodla výstavu Sen prodloužit až do neděle 5. června 2022.

Tohoto akademického malíře s nezaměnitelným rukopisem, inspirovaným klasickým malířstvím, představila galerie a aukční síň Art Mozaika milovníkům výtvarného umění poprvé v roce 2019 ve Strahovském klášteře v Praze. Poté se konala hojně navštěvovaná prezentace děl mimořádného kumštýře, věnujícího se tzv. hyperrealismu, v nových prostorách galerie Art Mozaika v centru hlavního města zjara roku 2021. A sotva se převalilo pár měsíců, konal se ve zmíněné svatyni malířského kumštu křest mimořádné Kubíkovy umělecké publikace, jejíž vydání si vynutil zájem a obdiv jak kunsthistoriků, tak sběratelů obrazů. Zápalnou šňůrou k jejímu vydání byl velmi pravděpodobně mimořádný aukční úspěch Kubíkova obrazu Máří Magdaléna, vydraženého před krátkým časem na aukci společnosti Art Mozaika za 560 000 Kč.

Muzejník, galerista a brusič Petr Záruba

Význam tohoto letitého rčení je jasný – trvalá hodnota, vzácnost či také chlouba. Do „rodinného stříbra“ naší republiky bezesporu patří kromě jiného sklářství a jablonecká bižuterie. Též šperkařství, pracující s jedinečnými maličkými drahými kameny úžasné tmavě červené barvy, Koho by nezajímala jejich historie, kde a jak se těží, kterou technikou se brousí a jak z nich vzniká úžasný módní doplněk. To vše, a mnohé jiné, se zvídavý návštěvník doví v jedinečné expozici českého granátového šperku Turnově, při exkurzi v Galerii Granát.

Marketingová ředitelka Art Movement Markéta Matoušková: Naše společnost se specializuje na organizaci a pořádání mezinárodních retrospektivních výstav uznávaných tuzemských i zahraničních tvůrců a skupin

...a na kterou se chodí, chtělo by se dodat. Od čtvrtka 3. února 2022 míří do pražské Holešovické tržnice kroky milovníků světa českého animovaného filmu, té legendární továrny na sny, pohádky a zábavu, která patřila v bývalé ČSSR za jednou z vlajkových lodí filmového průmyslu. Této naší, celosvětově uznávané kategorii výtvarného umění, kralují jména jako kupříkladu Karel Dodal, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jiří Trnka, Jiří Brdečka či Jan Švankmajer a mnoho dalších. Společnost Art Movement na toto téma připravila jedinečnou a mimořádně zdařilou retrospektívní prezentaci tohoto kumštu, který se jako samostatný obor přednáší i na FAMU.

...výborným výtvarným uměním zve požitkáře všeho druhu známá pražská vinárna U Posledního soudu, kombinovaná s galerií. Najdeme ji na Královských Vinohradech v Jagellonské ulici, pár kroků od náměstí Jiřího z Poděbrad. Již třináct let zde kraluje milovník historie, památek a malířského kumštu vinárník Václav Srb. Ten z bývalé poslední štace galérky, která tady po „vyfasovaném flastru“ u Městského soudu v budově naproti zapíjela svobodu, během času vybudoval úžasné prostředí jedinečného kumštýřského podniku.

Betlém pro Toulavou kameru

Významným sklářským odvětvím je výroba figurek pro radost a potěšení velkých i malých. Jejich prapůvod patří do italského Murana a Benátek. Na Železnobrodsku se ručně vyrábějí, na rozdíl od jiného skla, „teprve“ od dvacátých let minulého století. Jejich rozmach a oblíbenost souvisí se vznikem Sklářské školy v Železném Brodě, která byla založena v roce 1920, kde již v prvním ročníku byl stanoven hlavní studijní obor – vinutí a malba skla.

Další články...