Grafik a malíř Kristian Kodet

Salon republiky, jak bývala svého času tato východočeská metropole nazývána, je dodnes velkým lákadlem pro uměnímilovnou veřejnost. A to nejen pro architekturu či místní pamětihodnosti a další turistická lákadla, ale především pro pulsující kulturní život, který zde neustále kvasí. V roce 2018 zde slaví jedinečná galerie, specializující se na dílo děda, otce i syna Kodetových, nejen deset let své činnosti, ale též sedmdesátku Kristiana Kodeta, kumštýře třetího v rodě toho jména.

Kateřina Miler zahajovala výstavu svojí klapkou s krtečkem. Zdroj snímku: Zlín Film Festival

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou k vidění v Divadle Hybernia. Výstavu Salonu filmových klapek zde ve středu 4. dubna 2018 zahájila symbolickým klapnutím výtvarnice Kateřina Miler. Klapky budou v Praze do čtvrtka 19. dubna 2018, poté se přesunou do Evropského parlamentu v Bruselu.

Podhůří Lužických hor mělo za sebou bohatou sklářskou minulost, sahající až do vrcholného středověku, když se v polovině 17. století začalo místní obyvatelstvo orientovat více na zušlechťovatelské profese a obchod se sklem, než na samotnou hutní výrobu. O narůstající vyhraněnosti oblasti svědčí i fakt, že v průběhu 18. století již ve velkém počtu českolipským a především novoborským malířům, brusičům a rytcům skla produkce místních hutí nestačila. Polotovary se pro ně musely dovážet až z velmi vzdálených oblastí Čech a Moravy. Do sklářské historie se ale trvalým písmem zapsalo mnoho obcí jmenovaného regionu, mezi nimiž nechybí ani legendární Polevsko nebo i dnešní Častolovice, kde na zpřetrhanou tradici navazuje novodobá Floriánova huť.

Slovanská epopej. Snímek Petra Horníka, Právo

Výstava obrazů českého malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v japonské metropoli Tokiu byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění na světě. Uvedl to časopis The Art Newspaper, který sestavil žebříček nejpopulárnějších expozic podle průměrného denního počtu návštěvníků.

Letošního dvacátého února se konal v pražském hotelu Kampa již druhý slavnostní podvečer jedinečného mezinárodního charitativního projektu Malujeme pro lepší život – malují VIP tváře nadací. Za účasti domácích i zahraničních hostů, ministerských pracovníků a osob z diplomatického prostředí i uměleckého světa byla tato špičková kulturně-společenská akce korunována předáním několika nominačních cen v rámci projektu Zlatá kaňka.

Další články...