Jiří Chvála zdědil lásku k hudbě po svém otci. Snímek Petra Hlouška, Právo

Dobu adventu i vánočních svátků provází tradičně hudba. Zní z reproduktorů na vánočních trzích i živě v koncertních síních a kostelích. Málokterý národ má tak bohatý hudební poklad vánoční hudby. Jedním z těch, kdo ho po leta s nadšením šíří, je Kühnův dětský sbor, v jehož čele stojí už více jak půl století sbormistr Jiří Chvála.

Říká o sobě, že je „hračička“. Rád fotí a také mu nevadí brzo ráno vstávat. Snímek Michaely Feuereislové

K houslím ho v pěti letech přivedl nezkrotný temperament a otec veterinář. Nejznámější český interpret vážné hudby i přes současnou situaci nerezignoval. Kromě organizační práce kolem rušených akcí bude tváří jednoho z adventních televizních koncertů. A i v osmašedesáti v něm zůstává milý, usměvavý kluk, jak ho známe z vystupování po boku jeho učitele, legendárního Davida Oistracha.

Lukáš Vondráček se těší na návrat posluchačů do koncertních sálů. Snímek Pavla Šinágla

Lukáš Vondráček patří k nejuznávanějším českým klavíristům doma i v zahraničí. Jeho život se odehrává téměř neustále na cestách mezi kontinenty. V září se ale představí na zahajovacím koncertu Janáčkovy filharmonie v Ostravě (čtvrtek 10. září 2020) i na festivalu Dvořákova Praha, který začíná v pátek 4. září 2020.

Ondřej Havelka. Snímek Milana Malíčka, Právo

„Jsem plachý člověk,“ vysvětluje Ondřej Havelka (* 10. října 1954), proč upřednostnil setkání v divadelním klubu před veřejnou kavárnou. Působí jako gentleman z prvorepublikového filmu, je z něj však cítit profesní i lidská dravost. Vystřídal práci herce, hudebníka a režiséra, ale také tři manželky, s nimiž zplodil čtyři děti.

Další články...