Bohuslav Matoušek exceluje souborným dílem Bohuslava Martinů

Pozvánka

Významný český houslista Bohuslav Matoušek (* 26. září 1949) si ke svým letošním 70. narozeninám připravil originální dárek. U londýnského vydavatelství Hyperion Recordsmu v těchto dnech vychází komplet čtyř CD se souborným dílem pro koncertantní housle a orchestr z pera českého skladatele Bohuslava Martinů. Nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie a pod taktovku dirigenta Christophera Hogwooda.

matousek martinu 1Ve středu 6. února 2019 v koncertní galerii pražské HAMU pokřtil houslista Bohuslav Matoušek na tiskové konferenci svůj výjimečný komplet jmenovaných nahrávek. Role kmotrů se ujali herec Josef Somr, houslista, skladatel a kapelník Hradišťanu Jiří Pavlica, violoncellista Jiří Bárta a klarinetista, saxofonista, skladatel, básník, pedagog a publicista Jiří Hlaváč.

V rámci tiskové konference a křtu kromě jiných promluvili režisér nahrávky Zdeněk Zahradník, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina a prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč. Všichni vyzvedli jak hudební kvality Bohuslava Matouška, tak i profesionální přístup České filharmonie během natáčení.

Pozvánka na koncert

Tento malý hudební svátek uspořádal Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož je Bohuslav Matoušek stálým hostem. Na letošním ročníku festivalu vystoupí u příležitosti oslavy svých 70. narozenin. Koncert se koná v úterý 6. srpna 2019 v Maškarním sále českokrumlovského zámku. Kromě Bohuslava Matouška zahrají i jeho hosté, japonská houslistka Hiroko Takahashi a houslista Patrik Sedlář, za doprovodu souboru Ensemble 18+.

Bohuslav Martinů: Nahrávka kompletního díla pro koncertantní housle s orchestrem

Historie tohoto výjimečného projektu, jehož protagonistou, interpretem i producentem se stal český houslista Bohuslav Matoušek, začíná v letech 2002 až 2005. První CD ze série vydal Supraphon v roce 2002 a nahrávka získala již tehdy cenu časopisu Harmonie jako nejlepší česká nahrávka roku. Později se celého kompletu ujalo jedno z největších světových vydavatelství Hyperion Records v Londýně, které jej v průběhu let 2007 a 2008 vydalo jako čtyři jednotlivá CD. Všechna čtyři CD byla hodnocena světovými kritiky v superlativech a získala mnoho významných mezinárodních ohlasů.

Z vydaných CD se prodalo po celém světě již přes 19 000 kusů, což je u desky s klasickou hudbou číslo nebývalé. Hyperion vydává 1. února 2019 u příležitosti oslav 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů a letošního životního jubilea Bohuslava Matouška celý komplet znovu jako uzavřený celek čtyř CD v jednom obalu, což je pro nahraný komplet a jeho mezinárodní význam výrazné zhodnocení.

Souborné nahrávky v podání Bohuslava Matouška

Již v letech 1972 až 1974 natočil Bohuslav Matoušek svůj původní a dodnes unikátní komplet všech šesti Haydnových houslových koncertů s PKO a Liborem Hlaváčkem. Dodnes nikdo ve světě toto dílo nenatočil a nezkompletoval (vydal Supraphon jako tři LP, později tři z těchto koncertů jako CD). Se Stamicovým kvartetem nahrál Bohuslav Matoušek unikátní, ve světě první digitální komplet kvartetů a kvintetů Antonína Dvořáka (Bayer Records Label, cena Diapason d' Or) a komplet kvartetů Bohuslava Martinů (Bayer Records Label, cena Grand Prix du Disque de l’ Académie Charles Cros). Společně s Petrem Adamcem natočil Bohuslav Matoušek ve světě dodnes jediný komplet díla Antonína Dvořáka pro housle a klavír. Znovu ve spolupráci s klavíristou Petrem Adamcem nahrál i díla Bohuslava Martinů pro housle a klavír (čtyři CD vydané Supraphonem ve dvojboxu), tato nahrávka získala světové ocenění MidemC lassical Awards v kategorii komorní hudba. Zatím posledním je nyní vydaný komplet Bohuslava Martinů pro koncertantní housle a violu s Českou filharmonií a Christopherem Hogwoodem.

Víte, že...

matousek martinu 2Bohuslav Matoušek je významným představitelem současného českého houslového umění, který na sebe upozornil již v dětství četnými vítězstvími v mnoha národních soutěžích. V letech 1967 až 1972 studoval na pražské Akademii múzických umění ve třídách J. Pekelského a V. Snítila a ve Švýcarsku u W. Schneiderhana a N. Milsteina. V roce 1977 až 1980 byl pozván jako sólista a koncertní mistr do Japonska k tokijskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, kde pod taktovkou významných světových dirigentů (Celibidache, Masur, Mehta, Bernstein a další) provedl mnoho houslových koncertů. Po návratu z Japonska začal v roce 1980 vedle sólistické činnosti působit také jako primárius Stamicova kvarteta. Od roku 1995, po odchodu ze Stamicova kvarteta, se Bohuslav Matoušek věnuje především sólové koncertní činnosti, jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje skladby od raného baroka až po díla současných skladatelů. V komorní hře nadále působí hlavně se svým stálým partnerem, pianistou Petrem Adamcem. Jeho dalším významným působením v tomto směru je i umělecké vedení Okteta českých filharmoniků. Je držitelem prestižní světové ceny Cannes Classical Awards 2001 za soubornou nahrávku díla Bohuslava Martinů pro housle a klavír.

Jako jeden z mála umělců je také držitelem stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné zásluhy o dílo tohoto skladatele. Jeho nahrávka souborného díla Bohuslava Martinů pro koncertantní housle (violu) s Českou filharmonií a světově uznávaným dirigentem Christopherem Hogwoodem (čtyři CD) vyšla u významné světové firmy Hyperion v Londýně a získala mnohá zahraniční i domácí ocenění. Matoušek působí také jako pedagog na pražské HAMU.

Autor: Ivan Černý
Snímky: Archív autora

Další pozvánky na zajímavá hudební vystoupení u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery