Vybrané příspěvky

Grid List

Josef Bolf: Looking Through, 2019, olej, vosk a tuš na plátně, 900 x 700 mm

Sotheby's

Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od středy 19. srpna do úterý 1. září 2020.

Autoportrét malíře Rembrandta van Rijna se prodal v Londýně za více jak 420 miliónů. Snímek Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Sotheby's

Vzácný autoportrét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sotheby´s v úterý 28. července 2020 prodal za více jak 14,5 milionu liber (v přepoštu přes 420,7 miliónu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby´s.

Patrik Hábl. Zdroj snímku: Smart Com.

Sotheby's

Londýnská aukční síň Sotheby's zařadila do aukcí světového výběru současného umění již podruhé dílo Čecha Patrika Hábla.

Josef Sudek: Chléb a vejce, 1951

Christie's

Začátkem dubna 2019 připravilo oddělení Fotografie světově proslulé aukční síně Christie's v New Yorku tři zajímavé aukce věnované fotografické tvorbě. Na prostřední z nich, nazvané Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek, se v úterý 2. dubna 2019 představilo i několik fotografií Josefa Sudka (* 17. března 1896; + 15. září 1976) a Františka Drtikola (* 3. března 1883; + 13. ledna 1961).

Série C III. Élévations se v Londýně vydražil za 1,8 miliónu liber (52,3 miliónu korun). Zdroj snínku: Christie’s, ČTK

Christie's

Za 1 808 750 a 788 750 liber (52,3 miliónu a 22,8 miliónu korun včetně aukční přirážky) se v úterý 27. února 2018 v londýnské aukční síni Christie's vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let minulého stoltí Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl miliónu liber.

Nabízíme stručnou rekapitulaci skvělé dramatické bitvy, která ve středu 15. listopadu 2017 přinesla v newyorkských prostorách aukční síně Christie´s nový světový aukční rekord.

Čína na papíře a hedvábí – takový je název online aukce, ve které aukční dům Arcimboldo nabízí až do neděle 1. listopadu 2020 milovníkům Orientu a sběratelům asiatik pestré portfolio uměleckých děl z období 18. až 20. století, jež spojuje právě papír a hedvábí jako základní matérie.

Aukční trh s uměním znovu ožívá a vedle internetových aukcí, typických pro jarní sezonu 2020, se opět začínají pořádat živé dražby. K těm nejnapínavějším patřila v úterý 7. července 2020 už XII. aukce v Arthouse Hejtmánek, která se tradičně uskutečnila venku, v malebné zahradě aukčního domu.

Legendární album rockových hvězd Pavola Hammela (* 7. prosinec 1948), Radima Hladíka (* 13. prosince 1946; + 4. prosince 2016) a Mariána Vargy (* 29. ledna 1947; + 9. srpna 2017) s názvem Labutie piesne je největším tahákem sběratelů vinylů na Aukru. Prodalo se za 25 000 korun. Album vydal Monitor v roce 1993. Za o rok starší LP ke třicátému výročí kapely Olympic s názvem Dej mi víc dal sběratel 20 200 korun. Obvyklá cena desek se přitom pohybuje jen ve stovkách korun. Vyplývá to z údajů největšího českého online tržiště Aukro.

Dílo pochází patrně z roku 1280 a je součástí série Utrpení Krista. Snímek: Michel Euler, ČTK/AP

Zahraničí

Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka francouzského města Compiègne, byla v neděli 27. říjma 2019 vydražena za 24 miliónů eur (614 miliónů Kč). S odvoláním na informace z aukční síně Actéon to uvedla agentura Reuters. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest miliónů eur (102 až 153 miliónů Kč).

Ženy opravující sítě v dunách. Snímek: Gonzalo Fuentes, Reuters

Zahraničí

Obraz Ženy opravující sítě v dunách byl v pondělí 4. června 2018 v pařížské aukční síni Artcurial vydražen za více jak  sedm miliónů eur (přes 180 miliónů korun). Šlo o první dražbu van Goghova obrazu po více jak dvaceti letech ve Francii. Nizozemský malíř v zemi strávil významnou část svého života.

Od čtvrtka 22. listopadu do pátku 7. prosince 2018 je široké veřejnosti, milovníkům výtvarného umění a sběratelům otevřená předaukční výstava 422 děl na pražském Ovocném trhu, v sídle University Karlovy. Jedná se o již 14. aukční salon výtvarníků Nadace Charty 77 Konto BariéryAukce samotná se bude konat v neděli 9. prosince 2018 od 1:.00 hodin v Modré posluchárně Karolina.