Adventní čas uzavírá pouť daného roku na jeho cestě zestárnutí v novém letopočtu. Je to neodmyslitelné pravidlo času, rytmu zrození a zanikání, prostě věčného koloběhu lidského a lidských osudů... Naše globalizovaná společnost z tohoto času, který od nepaměti nazýváme časem vánočním, udělala pouťové panoptikum, a z lidí maratón kupujících štvanců.

Zdeněk Burian je znám jako ilustrátor dobrodružných románů (Trampem v Sonoře). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pražská Galerie Smečky připravila výstavu malíře a kreslíře Zdeňka Buriana (* 11. února 1905; + 1. července 1981) Vlastní cestou, která potrvá do 15. února 2020. V expozici si je možné prohlédnout kvaše, oleje, tempery či perokresby, jejichž hlavními tématy jsou různé formy romantických dobrodružství.

František Kupka měl i figurativní období (Kabaretní tanečnice, 1905 až 1910). Zdroj snímku: katalog výstavy

Pražské Museum Kampa je majitelem jedné z nejucelenějších sbírek malíře Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957). Nová koncepce stálé výstavy děl tohoto vizionáře abstrakce prezentuje nejen práce z kolekce, které muzeum vlastní, ale návštěvník uvidí i obrazy z dlouhodobých zápůjček jiných institucí i soukromých osob.

Adriano Gentili

Pražské kulturní léto korunovala dvojvýstava známého italského výtvarníka, projektanta a malíře Adriano Gentiliho. Jednu z páru jeho výstav jsme si mohli prohlédnout na Senovážném náměstí v umělecké Café kavárně, za druhou uměnímilovní návštěvníci spěchali do legendární Jindřišské věže v centru hlavního města, která zde stojí již od poloviny 14. století. Prapůvodně zvonice je dnes desetipatrovým kulturním stánkem, nabízejícím zábavu, poučení i odpočinek.

Další články...