Adriano Gentili

Pražské kulturní léto korunovala dvojvýstava známého italského výtvarníka, projektanta a malíře Adriano Gentiliho. Jednu z páru jeho výstav jsme si mohli prohlédnout na Senovážném náměstí v umělecké Café kavárně, za druhou uměnímilovní návštěvníci spěchali do legendární Jindřišské věže v centru hlavního města, která zde stojí již od poloviny 14. století. Prapůvodně zvonice je dnes desetipatrovým kulturním stánkem, nabízejícím zábavu, poučení i odpočinek.

Kresby Mirka Kemela na výstavě v Klášterci nad Ohří. Snímek Jana Šídy, Právo

V galerii Kryt v Klášterci nad Ohří si lze do neděle 1. září 2019 prohlédnout výstavu Karikatury kreslíře a spolupracovníka deníku Právo Mirka Kemela. Expozici tvoří zhruba čtyři desítky černobílých a barevných velkoformátových kreslených vtipů.

Obrazy Josefa Jíry jsou plné symbolů a odkazů (Pan Hrabal vykládá tarot). Snímek: Repro - Jan Šída, Právo

Malíř Josef Jíra (* 11. října 1929; + 15. června 2005) byl nazýván básníkem Podkrkonoší. Retrospektiva Divadlo světa, kterou lze v Oblastní galerie Liberec vidět do neděle 29. září 2019, ho ukazuje v mnoha výtvarných i životních rolích. Jako originálního expresionistu, sugestivního portrétistu, pozorného pozorovatele městských reálií i člověka zmítaného vnitřními běsy.

Mirek Kaufman přistupuje k portrétu z jiného úhlu pohledu (Mixed Emotions 4) (výřez). Zdroj snímku: Katalog výstavy

V liberecké Galerii Prostor 228 je do neděle 30. června 2019 k vidění výstava malíře, fotografa a grafického designera Mirka Kaufmana. Jeho malířská tvorba byla vždy založena na práci s výraznými barevnými plochami, přičemž rád rozvíjí své představy ve větších obrazových cyklech.

Další články...