Recenze - Jedinečná letní výstava litografií

Nahoře uprostřed kouzelná litografie Karla Beneše Vandrovali hudci z roku 1975

Výtvarné umění

Populární umělecká vinárna s galerií, kam jsou zvyklí chodit milovníci dobrého moku i vybraného výtvarného umění U posledního soudu v Praze pro velký zájem prodlužuje výstavu děl ze sbírkových fondů kutnohorské ArcusGallery nazvanou Lithography do konce srpna 2022.

Lithography na Královských Vinohradech

litho recenze icer cernylitho recenze icer arblitho recenze icer benesVinotéce jmenovaného podniku vládne vinárník a galerista Václav Srb, emeritní předseda Koruny české, což je jak známo Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Zde, tedy U Posledního soudu, se schází vybraná společnost milovníků života. Požitkářů v tom dobrém smyslu slova. Dámy i pánové dokáží vychutnat sklenky výběrového bílého nebo červeného vína, při tom si společnost ráda vyslechne páně Srba zasvěcené komentáře k vystaveným obrazům, grafice či snímkům nejrůznějších uměleckých fotografů, kteří se zde též rádi prezentují se svými díly.

litho recenze icer moraveclitho recenze icer kvasnickalitho recenze icer ptacek1Přes celé léto, tedy od začátku června až do konce srpna, je zde k vidění (i k zakoupení za vstřícné ceny) třicet grafik od dvou desítek autorů.

Laskáme se očima s jednotlivými uměleckými pracemi. Co kus, to slavné umělecké jméno. Tak kupříkladu: Toyen! Nebo Tomáš Bím, Karel Beneš či Petr Ptáček. Znalce potěší Josef Váchal, Ludmila Jiřincová či Alois Moravec. Součástí expozice je i něžně erotická grafika Dimitrije Kadrnošky, který bohužel před několika týdny zemřel.

Protože je lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet či číst, vřele milovníkům výtvarného umění doporučujeme návštěvu představované výstavy v Galerii U Posledního soudu (Jagellonské 8., Královské Vinohrady).

litho recenze icer bohunkalitho recenze icer ptacek2V září 2022 pak litografie vystřídají jedinečné oleje a akvarely akademického malíře Františka Letáka na výstavě příznačně nazvané Portrétista Prahy (a také Hory Kutné). To ale bude již námět na další popovídání si o výtvarném umění...

xxx cerny portretAutor: Ivan Černý
Snímky Jiřího Vlastníka
Spisovatel a novinář Ivan Černý je spolupracovníkem redakce

litho recenze icer pozvRecenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery