Vybrané příspěvky

Grid List

Na předvánoční knihkupecký trh se v nakladatelství Petrklíč připravuje z pera spisovatelky Taťany Březinové publikace Babička na inzerát. Kniha je úsměvnou zpovědí poválečné generace. Z jejího obsahu prozrazujeme, že se jedná o seniory, kteří chtějí žít tak trochu jiný život.

Ronnie Wood před jedním za svých obrazů. Zdroj snímku: Kniha Ronnieho Wooda Artist

Knižní novinky

Jeden z předních světových kytaristů, člen legendární britské skupiny Rolling Stones, Ronnie Wood vydává u londýnského nakladatelství Thames & Hudson knihu jednoduše nazvanou Artist, tedy Umělec. Ronnie Wood (* 1. června 1947) je nejenom virtuózem šestistrunného nástroje, ale vždy se intenzivně zajímal o výtvarná uměním a aktivně tvořil. Možná mnozí jeho fanoušci ani netuší, že je absolventem londýnské Ealing College of Art.

Závěr června 2017 je zaměřen na připomínku osobnosti a díla mimořádně talentovaného umělce. Jedná se o člověka se složitými životními cestami, který byl ve třicátých letech minulého století přijat na Akademii výtvarného umění v Praze a který se z vlasteneckých důvodů přihlásil do československé zahraniční armády zpočátku čtyřicátých let minulého století.

Spisovatel George Saunders se svou knihou Lincoln v Bardu na předávání Man Bookerových cen. Zdroj snímku: Reuters

Reportáž

Románová prvotina Lincoln in the Bardo od známého autora povídek George Saunderse vyhrála letošní Man Booker Prize. Nejvýznamnější literární cena udělovaná v Británii, spojená s odměnou 50 000 liber a zvýšeným zájmem čtenářů, tak podruhé připadla americkému autorovi.

Zdá se, že krásná literatura, natož pak poezie, nemá v současné době takříkajíc ustláno na růžích. Válcuje je bulvár, televize i internet. Nemusí být ale přece jen tak zle, jak se na první pohled zdá. Čtečky tištěné knížky přese všechny prognózy na okraj našeho zájmu nevytlačily, knih vychází stále dost a dost, od překladové literatury až po díla domácích autorů.

Krajská vědecká knihovna v Liberci. Zdroj snímku: ČTK

Reportáž

Knihovnou roku 2017 se stala obecní knihovna ve Křtinách na Blanensku. V tradiční knihovnické soutěži zvítězila v kategorii základní knihovna a její zástupci v pražském Klementinu cenu převzali od ministra kultury Daniela Hermana.