Bible. Kniha knih, nejvydávanější a nejčtenější kniha světa. Bible a knihtisk patří již stovky let neodmyslitelně k sobě. Proto budou v expozici Muzea Kutná Hora Knihtiskárna od čtvrtka 20. června do neděle 23. června 2019 k vidění vzácné historické tisky biblí ze soukromé sbírky sběratele Vlastimila Brunclíka.

Zahájení výstavy pořádané k 100. výročí založení fotoklubu Čáslav se konalo v úterý 14. května 2019 v Dusíkově divadle v Čáslavi za velkého zájmu veřejnosti. K vidění jsou dokumenty dokládající činnost klubu v uplynulém století, historické snímky i fotografie současných členů fotoklubu, kteří jsou nejen z Čáslavi, Kutné Hory ale i dalších míst regionu. Vernisáže se účastnil vnuk zakladatele čáslavského fotoklubu Rudolf Paďouk.

Celé přicházející jaro čeká na své hosty prezentace z výběru tvorby populárního ruského malíře trvale žijícího v České republice – Vladimíra Neustrojeva. Za jeho plátny, především s pražskými motivy, se milovníci a sběratelé kvalitního výtvarného umění musejí vydat do Bubenče, do foaye Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Neustrojev zde vystavuje vedle kouzelných pražských zátiší i momentky ze svých italských cest, výstavě pak kralují květinové motivy v mnoha podobách.

Kurátor výstavy Zdeněk Lyčka

O Igimara Sussukovi, který jedl své ženy je název výstavy knižních ilustrací grónského umělce Árona z Hůrky (* 1822; + 1869), která byla zahájena ve čtvrtek 7. března 2019 ve Spolkovém domě v Kutné Hoře. Áron byl první grónský umělec, který vylíčil drsné inuitské pověsti z pohledu původních obyvatel Arktidy.

Z vernisáže výstavy Petr Ptáček: Zamilovaný motor. Zleva Lucie Zhory, Lenka Frankovicová a Petr Ptáček.

Výstava litografií a akvarelů malíře a grafika Petra Ptáčka nazvaná Zamilovaný motor bude v Knihkupectví a galerii Kosmas na Komenského náměstí v Kutné Hoře k vidění až do čtvrtka 9. května. Součástí expozice je i ukázka známkové tvorby. Výstavu připravila místní umělecká agentura ArcusGallery, se kterou výtvarník spolupracuje od roku 2018.

Jaroslav Němeček se svojí klapkou. Snímek Petra Mráčka

Unikátní umělecká díla od českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou od úterý 12. března 2019 opět k vidění v pražském Divadle Hybernia. Umělecké klapky si zde mohou lidé prohlédnout až do pondělí 25. března 2019. Odtud poputují do dalších čtyř měst, svoji cestu pak ukončí ve Zlíně, kde proběhne aukce při filmovém festivalu.

Další články...