Socha Davida s tváří Miloše Zemana. Aby nepohoršoval puritány, vyfasoval ikonické rudé trenky. Foto: TMBK

Grafik Tomáš Břínek, známý pod pseudonymem TMBK, je bezesporu nejkontroverznějším audiovizuálním umělcem dnešní doby. Proslavil se především svými povedenými kolážemi, které každodenně vznikají jako reakce na aktuální dění. Pro své početné publikum v září 2020 chystá výjimečnou událost. Bude jí velkolepá výstava Českoland, která se uskuteční v termínu od čtvrtka 3. září do středy 30. září 2020 v podzemí pražského hotelu Pyramida.

Verdura s papouškem, Francie, Lille, pravděpodobně dílna Guillauma Wernierse 1700 až 1710. Rozměry 2380 x 2850 mm. Zdroj snímku: Uměleckoprůmyslové muzeum

Až do neděle 27. září 2020 potrvá v pražském Uměleckoprůmyslovém museu v Praze výstava vzácných historických textilií ze sbírky muzea, které byly v letech 2015 až 2017 restaurovány ve spolupráci s univerzitou v Bergenu. Kolekce představuje devět tapiserií, jedenáct liturgických textilií a vyšívaný paraván. Před tímto projektem muzeum naposledy restaurovalo tapiserie ze svých sbírek v roce 1991.

Tomáš Džadoň, původem ze Slovenska, zvětšil kresby karikaturisty Fera Jablonovského z 80. let minulého století. Snímek Dana Materny, Galerie Rudolfinum

Výstavou Unplugged, která se z velké části obešla bez elektřiny i jiných energií, pražská Galerie Rudolfinum vpustila do svých sálů nejen maximum denního světla.

Daniel Preissler: Sv. Starosta, Kunštát v Orlických horách, kolem 1700 až 1710, UPM. Zakoupeno ze sbírky Josefa Polívky. Zdroj snímku: UPM

Podmalby na skle si většina lidí spojuje s naivními lidovými obrázky. Představují však techniku známou a bohatě využívanou již od antiky po devatenácté století. Výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém museu dokládá, že vrstvením barev i plátků zlata na zadní straně skla vznikala díla vysoké umělecké a řemeslné kvality. Kolekce V lesku zlata, v záři barev ukazuje renesanční i barokní obrazy a také na tři desítky těch, které muzeum zrestaurovalo.

Téměř třemi desítkami olejomaleb a několika videoinstalacemi představuje českému publiku pražská Galerie Rudolfinum belgického malíře Michaëla Borremanse. Výstava s názvem The Duck, přerušená krátce po zahájení nouzovým stavem kvůli koronaviru, potrvá ještě do neděle 26. července 2020.

Další články...