Vybrané příspěvky

Grid List

Kdo by to byl řekl, tato velká oděvní maličkost s námi existuje již více jak tři sta let. Řeč je o skleněných, ručně mačkaných a malovaných knoflících z Jizerských hor, kde se tradičně vyrábějí již od 60. let 18. století.

Kollárova ulice v Kutné Hoře spojuje dvě náměstí - Václavské a centrální Palackého. Na rohu této ulice a Václavského náměstí je nevelké výkladní okno, v němž kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery představuje a propaguje nejenom stejnojmennou kamennou galerii, ale také další subjekty, které s ní těsně spolupracují. Například internetovou Galerii myrro, webový portál Putování za uměním či internetový antikvariát U sklenené kašny...

O prázdninách, které vbrzku skončí, se koná nespočet nejrůznějších táborů, kempů či kurzů... Na letních výtvarných kempech působí jako lektorka také výtvarnice, hudebnice a spisovatelka Petra Vychytilová. Je například autorkou úspěšné dětské knihy a audioknihy Nastydlá strašidla, na kterou navazuje titul Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?. Ten se na knihkupecké pulty sice dostane až na podzim 2021, už dnes však na něj upozorňuje veršovaná drobnost s notovým zápisem Na plovárně není marně...

Po úspěšné výstavě olejomaleb Vlastimila Bareše, kterou pražská Galerie a vinárna U Posledního soudu připravila společně s kutnohorskou ArcusGallery, můžete v této osobité galerii shlédnout výstavu obrazů italského malíře Roberta Alquatiho (* 1960) nazvanou příznačně Kyklop.

V Galerii Věda a umění v Akademii věd ČR v Praze se milovníkům umění naskýtá jedinečná příležitost spatřit v Praze sádrové odlitky nejslavnějších antických soch Afrodity. Výstava s názvem Afrodita dnes reaguje na rostoucí zájmu o mytologii a antické kulturní dědictví a je také první, která se věnuje ohlasům Afrodity v současném českém výtvarném umění.

Z výstavy děl Mikuláše Medka. Snímek Petra Hlouška, Právo

Výstavy

Další výstavou, kterou v prosinci 2020 zprostředkuje Národní galerie Praha online, bude retrospekce malíře Mikuláše Medka nazvaná Nahý v trní. Jeho obrazy byly k vidění do doby, než byly výstavní síně uzavřeny, ve Valdštejnské jízdárně, v Klášteře sv. Anežky České a ve Veletržním paláci.

V pátek 16. dubna 2021 zahájila karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila výstavu Tomáše Bíma (* 12. listopadu 1946), příznačně nazvanou Ohlédnutí II. Požádali jsme ředitele Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, který je současně i kurátorem aktuální výstavy, aby se pro čtenáře webu Putování za uměním zamyslel nad tvorbou svébytného a svérázného grafika a malíře Tomáše Bíma...

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Od pátku 9. října 2020 bude v Bazénové hale Oblastní galerie Liberec k vidění výstava díla českého malíže Ludvíka Kuby (* 16. dubna 1863; + 30. listopadu 1956), kterou připravila kurátorka Veronika Hulíková.

Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.

Výtvarnice a galeristka Veronika Holá

Návštěva ateliéru

Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.

Jiří Pošva oslavil sedmý křížek a má za sebou tři desítky výstav doma i v zahraničí

Návštěva ateliéru

V roce 2017 jsme na jedinečné výstavě Akta Erotika na Václavském náměstí v Praze obdivovali kolekci prací sochaře Jiřího Pošvy, jehož hlavním námětem jsou dámy takříkajíc při těle. Slovo dalo slovo a s redakčním blokem v ruce jsme se tenkrát setkali v jeho ateliéru nad Čertovkou na Malé Straně.

Vítr, 2006, 250 x 510 mm, porcelán, malba kobaltem

Vernisáž

Vernisáží ve čtvrtek 9. září 2021 bude od 17:00 hodin v karlovarské Interaktivní galerii Becherova vila zahájena výstava Přesahy výtvarnice Lenky Sárové Malíské.

Vernisáží v úterý 7. září 2021 bude v pražské Galerii Nová síň od 18:00 hodin zahájena za účasti autora zajímavá výstava olejomaleb Michala Tomka s názvem PROČ / WARUM a jiné obrazy 2020-2021.

Třebaže si Prima Galerie, která vznikla na začátku července 2021, dala malé prázdniny, opět se vrací na scénu...