Vybrané příspěvky

Grid List

Jeden z obrazů Martina Velíška. Zdroj snímku: Galerie Václava Špály

Výstavy

Když vidíte rozměrný obraz Martina Velíška s prázdnou židlí, máte chuť si na ni sednout. Jeho plátna vypadají skoro jako fotografie, přitom pracuje s akrylovými fixami, nebojí se používat emailové barvy. Další obrazy a objekty výtvarníka a malíře Martina Velíška si můžete ode čtvrtka prohlédnout v pražské Galerii Václava Špály. Autor dal své expozici, která zaplnila všechna patra galerie, název Mlčení.

Po pěti letech opět Galerie výtvarného umění v Ostravě prezentuje část svých přírůstků do sbírek na výstavě s názvem Akvizice 2012–2016. Umělecké sbírky galerie se ve zmíněném období rozrostly téměř o 600 položek, instituce je koupila nebo získala darem.

Pražský spolek InGarden připravil za finanční podpory Statutárního města Ústí nad Labem a ve spolupráci se Zoologickou zahradou Ústí nad Labem výstavu humoristy Pavla Kantorka Zvířátka v Zoo. Výstava zpestřuje návštěvníkům prohlídku zoologické zahrady do pondělí 31. července 2017.

Kulturní odbor městského výboru páté městské části naší metropole je hybnou pákou této legendární pražské čtvrti. Každoročně stojí za mnoha úspěšnými kulturně-společenskými akcemi.

Ve středu 16. srpna 2017 vyšla v regionálním týdeníku Obzory Kutnohorska informace o další výstavě, kterou připravil Fotoklub Čáslav. Přinášíme doslovný přepis.

Typický obraz malířky Emmy Srncové (Dej Bůh štěstí, 2005) - výřez. Snímek Jana Šídy, Právo

Pozvánka

Výstava nazvaná Emma 75, kterou může veřejnost vidět v českokrumlovském Klášteře Klarisek do soboty 30. září 2017, vznikla u příležitosti pětasedmdesátin výtvarnice Emmy Srncové. Jde v podstatě o reprezentativní výběr z autorčiny tvorby.

Na Akademii výtvarných umění v Praze se Leták v atelieru Františka Jiroudka zabýval krajinomalbou. Restaurování studoval u Reinharda Ondráčka, a figurální malbu u Karla Součka

Návštěva ateliéru

Jeden z našich nejúspěšnějších současných malířů, též přezdívaný Portrétista Prahy, je klasikem v pravém slova smyslu. Poctivou malbu se nesnaží nahradit samoúčelnou hrou barev či abstrakcí. Cestu k úspěchu nehledá v nejrůznějších -ismech či počítačových kouzlech nebo tzv. aranžeringu, který se možná hodí za výkladní skříně obchodního domu, ale rozhodně ne do umění.

Originální výtvarník, který ve svém pojetí povýšil keramiku na sochařinu, tvoří již více jak čtvrt století u vltavského kanálu Čertovka, který odděluje ostrov zvaný Kampa od zbytku Malé Strany. Naše kroky vedou do legendárních pražských míst, kde svého času žilo a tvořilo mnoho osobností naší kultury. Bohémský štafetový kolík zde dnes třímá v ruce kumštýř s nezaměnitelným tvůrčím rukopisem, se kterým z glazované hlíny pouští do světa jedinečné nahaté figury, především ženské. Do podoby Stvořitelovy Evy mají sice dosti daleko, ale jsou o to více populární a žádané.

Richard Knot ve svém ateliéru

Návštěva ateliéru

Jeho oleje najdeme v posledním desetiletí v soukromých sbírkách i galeriích, draží se na aukcích uměleckých děl. I přes to, že úspěšně absolvoval svého času Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti v ateliéru národního umělce Jana Blažka (1969) a zvládl talentové zkoušky na AVU v Praze, přijat nebyl, vzhledem k vysokému počtu účastníků.

Vernisáží bude v úterý 22. srpna 2017 od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava Ĺuby Bakičové a Ilji Bílka nazvaná Bez lesku. Oba autoři společně působí v ateliéru Sklo na fakultě Umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavu uvede Sylva Petrová o hudební doprovod se postarají Roman Šimek, Jiří Vávra a Marek Port.

Vernisáží v úterý 27. června 2017 bude v pražské Galerii Nová síň od 18:00 hodin zahájena výstava Jindra Husáriková, Šárka Mrázová Cagliero: Matka a dcera - Obrazy. Úvodního slova se ujme Jaroslav Mráz, na housle zahraje Monika Cimprich, básně bude recitovat Jiří Schwarz.