Vybrané příspěvky

Grid List

Adéla Rúčková Moravcová a její obrázky i knížky v knihovně v Dobrušce. Snímek Dany Ehlové

Reportáž

Až do konce října 2018 můžete v Městské knihovně v Dobrušce navštívit výstavu tvorby Adély Rúčkové Moravcové nazvanou Ze života ilustrátorky. Do města F. L. Věka, z něhož pochází, se vrátila nejen prostřednictvím půvabných obrázků, ale také osobně, když v knihovně absolvovala besedy se žáky druhých tříd i veřejností.

Již poněkolikáté se krásném prostředí Tarnowských Gór konal mezinárodní výtvarný plenér, který navazoval na podobnou akcí, která proběhla o prázdninách v Kutné Hoře. Obou plenérů se zúčastnil i kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař, kterého jsme požádali, aby polské tvůrčí setkání výtvarníků zhodnotil...

Zdroj ilustračního snímku: internet

Reportáž

Jednapadesátiletý Čech v neděli 23. září 2018 napadl v italské Florencii srbskou umělkyni Marinu Abramovic (* 30. listopadu 1946). Oznámila to agentura DPA s odvoláním na místní policii. Útočník uhodil ženu do hlavy obrazem, na kterém byl její portrét.

V úterý 10. dubna 2018 bude od 16:00 hodin ve výstavním sále Hasiči slavnostně ukončena neobyčejná výstava, kterou připravilo Muzeum Policie České republiky ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka. Název výstavy je více jak výmluvný: Falza Kamila Lhotáka.

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od středy 4. dubna 2018 zde budou k vidění velkoformátová i „klasická“ plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.

Ve Strahovském klášteře v Praze se bude konat od pátku 6. dubna do čtvrtka 31. května 2018 jedinečná kulturní akce pod záštitou prezidenta České republiky, guvernéra České národní banky, ministryně financí ČR a ministra vnitra ČR.

Vernisáží v úterý 30. října 2018 bude v pražské Galerii Nová síň zahájena za účasti autora výstava obrazů Alfréda Symůnka, které vytvořil v posledních dvou letech.

Olga Hrachová (vlevo) a Marie Vechová při vernisáži

Pozvánka

Přátelství od dob společných studií se zachovalo po desetiletí. Jejich první společná výstava se odehrála v roce 1976 v Sušici.

Ve Valdštejnské jízdárně byla zahájena výstava obrazů malíře Františka Kupky. Snímek Petra Horníka, Právo

Pozvánka

Výstava významného českého malíře Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957), která potrvá v pražské Valdštejnské jízdárně do neděle 20. ledna 2019, vznikla díky mezinárodní spolupráci.

Sochař a keramik Jiří Pošva ve svém ateliéru na pražské Kampě

Návštěva ateliéru

Kdo by neznal barokní soubor soch Matyáše Bernarda Brauna (* 24. února 1684; + 15. února 1738) kralujících hospitalu Kuks? Na mysli máme čtyřiadvacet unikátních plastik z alegorické řady Ctností a Neřestí. Vznikly po roce 1717 a jsou umístěny podél severního průčelí špitální budovy.

Zdobení peřím má dlouholetou tradici, sahající až k indiánům. Když se spojí nápad, styl, kvalita a invence, může vzniknout něco zcela výjimečného, jako například značka Magicfeathers – náušnice, náhrdelníky, náramky i psací brka z peří. Za tím vším je Jitka Konopiská, která žije a tvoří v Karlových Varech, kde tyto originální skvosty vyrábí již několik let...

V současné době se tento známý malíř, grafik a ilustrátor připravuje na soubornou výstavu ke svým osmdesátinám, které oslaví 29. června 2018.

Vernisáží ve středu 26. září 2018 bude od 18:00 hodin v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zahájena samostatná výstava malíře, sochaře, teoretika a pedagoga na pražské AVU Vladimíra Skrepla nazvaná Převrátila jsem oči v sloup.

Vernisáží v úterý 11. září 2018 bude od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava Ondřeje Casky (* 1981) pod názvem Čínská tušová malba, která je průřezem jeho tvorbou za posledních několik let.

Vernisáží v pondělí 3. září 2018 bude od 18:00 hodin zahájena v pražské Ars Diva Galerii fotografická výstava Jiřího Vaňka, kterou zahájí jeho kolega Miroslav Němeček.