Vybrané příspěvky

Grid List

Grafik a malíř Kristian Kodet

Reportáž

Salon republiky, jak bývala svého času tato východočeská metropole nazývána, je dodnes velkým lákadlem pro uměnímilovnou veřejnost. A to nejen pro architekturu či místní pamětihodnosti a další turistická lákadla, ale především pro pulsující kulturní život, který zde neustále kvasí. V roce 2018 zde slaví jedinečná galerie, specializující se na dílo děda, otce i syna Kodetových, nejen deset let své činnosti, ale též sedmdesátku Kristiana Kodeta, kumštýře třetího v rodě toho jména.

Kateřina Miler zahajovala výstavu svojí klapkou s krtečkem. Zdroj snímku: Zlín Film Festival

Reportáž

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou k vidění v Divadle Hybernia. Výstavu Salonu filmových klapek zde ve středu 4. dubna 2018 zahájila symbolickým klapnutím výtvarnice Kateřina Miler. Klapky budou v Praze do čtvrtka 19. dubna 2018, poté se přesunou do Evropského parlamentu v Bruselu.

Slovanská epopej. Snímek Petra Horníka, Právo

Reportáž

Výstava obrazů českého malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v japonské metropoli Tokiu byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění na světě. Uvedl to časopis The Art Newspaper, který sestavil žebříček nejpopulárnějších expozic podle průměrného denního počtu návštěvníků.

V úterý 10. dubna 2018 bude od 16:00 hodin ve výstavním sále Hasiči slavnostně ukončena neobyčejná výstava, kterou připravilo Muzeum Policie České republiky ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka. Název výstavy je více jak výmluvný: Falza Kamila Lhotáka.

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od středy 4. dubna 2018 zde budou k vidění velkoformátová i „klasická“ plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.

Ve Strahovském klášteře v Praze se bude konat od pátku 6. dubna do čtvrtka 31. května 2018 jedinečná kulturní akce pod záštitou prezidenta České republiky, guvernéra České národní banky, ministryně financí ČR a ministra vnitra ČR.

Sempého ilustrace baví děti i dospělé. Zdroj snámku: Sempé

Pozvánka

Pražská Villa Pellé představí Sempého ilustrace na výstavě Sempé – Malý Mikuláš a jiné… od pátku 4. května do neděle 15. července 2018.

V polovině dubna 2018 představí svou tvorbu v Galerii Sýpka žáci výtvarných oborů valašskomeziříčské ZUŠ Alfréda Radoka. Výstava umožní celistvý pohled na rozmanitost výtvarných přístupů a mnohost uměleckých forem, které byly realizovány ve školním roce 2017/2018. Vernisáž se uskuteční ve středu 18. dubna od 18:00 hodin.

Jan Grimm: Servírka s táckem, olej 2009. Zdroj snímku: Publikace Retrospektiva

Pozvánka

V roce, kdy by se malíř a kulturní mecenáš Jan Grimm (* 17. dubna 1943; + 3. září 2012) dožil pětasedmdesátky, připravila jeho manželka a umělecká kolegyně Ivana Šřůtková-Grimmová výstavu s názvem Retrospektiva. Prostředí pražského Strahovského kláštera i Loosovy (Winternitzovy) vily je důstojným prostředím pro prezentaci Grimmova moderního rukopisu.

Architekt Vlado Milunić s modelem přístaviště výletních lodí na Lavi v Hřensku

Návštěva ateliéru

Není tomu tak dlouho, kdy oslavil sedmdesátku. Na zasloužený odpočinek ho však ani nenapadne pomyslet. Cítí se totiž fyzicky jako dobře vytrénovaný atlet (muži jeho rodu v tomto věku ještě plodí syny!) a má pocit, že právě v tomto čase je na vrcholu tvůrčích sil. Tento rtuťovitý, houževnatý chlap, postavou připomínající bórou ošlehané štíhlé sosny na pobřeží rodného Balkánu, které dokážou vzdorovat jakékoli nepohodě, dlouhá desetiletí žije a tvoří v Praze. Do dějin novodobé pražské architektury se zapsal spoluautorstvím dnes již legendárního Tančícího domu na Rašínově nábřeží. Jeho široký tvůrčí záběr a další spousta jedinečných projektů jsou ale rovněž nepřehlédnutelné.

Odolena Voda, ležící nedaleko Kralup nad Vltavou, se může pochlubit Vítězslavem Hálkem (* 5. dubna 1835; + 8. října 1874), básníkem, prozaikem a dramatikem. V budoucnu se, doufejme, bude moci pyšnit i talentovanou malířkou Olgou Truskovou (* 1983), širokou kumštýřskou duší, vyjadřující se několika výtvarnými technikami.

Výtvarnice Jiřina Wilma Palková ve svém ateliéru

Návštěva ateliéru

Blížící se jaro předznamenal svátek Jiřin uprostřed únorového měsíce. Toto milé české jméno symbolizované bohatým květem, má i Jiřina Wilma Palková. Jako jedna z mála českých výtvarnic je známá především svým kresleným humorem. Zároveň je ale i autorkou dřevěných objektů, ilustrátorkou knih i autorkou omalovánek a zdařilou kolážistkou. Před krátkým časem vystavovala své optimistické umění, které nezapře něžnou ženskou ruku, ve smíchovské Městské knihovně v Praze. Nyní se připravuje na letní prezentaci v galerii Prahy 5 – v legendární Porthaimce.

Vernisáží bude v úterý 24. dubna 2018 od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava Rostislava Nováka Obrazy Odrazy, která představí autorovu tvorbu z posledních let.

Druhou dubnovou středu představí Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí výstavu předního českého sochaře, držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého a zástupce českého výtvarného umění na mezinárodní úrovni, Dominika Langa. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve středu 11. dubna 2018 od 18.00 hodin.

Vernisáží bude v úterý 3. dubna 2018 od 18:00 hodin zahájena v pražské Galerii Nová síň retrospektivní výstava s výmluvným názvem Přírodovědcovy vizuální symfonie & jiné obrazy Luďka Jirouska. Úvodního slova se ujme Tomáš Vlček o hudební zážitek se postará Trio Clavio.