Vybrané příspěvky

Grid List

Kutnohorský fotoklub otevřel v úterý 15. června 2021 v sedleckém pivovaru výstavu při příležitosti stého výročí založení 1. fotoklubu v Kutné Hoře. V úvodu předseda Kutnohorského fotoklubu Pavel Petříček připomenul historii založení fotoklubu v Kutné Hoře.

Jak jsme již na webu Putování za uměním informovali, byla ve čtvrtek 10. června 2021 výstavou Ze života autorky Martiny Primové otevřena nová galerie. Mezi první návštěvníky Prima galerie v obci Rybníky nedaleko Moravského Krumlova patřili i žáci místní základní školy. Ti zavítali do galerie v doprovodu celého učitelského sboru i s ředitelkou školy Michaelou Oliwinskou.

Vyslanci. Zdroj snímku: Wikimedia Commons, by Hans Holbein ml, CC0, Volné dílo

Reportáž

Renesanční malíř Hans Holbein mladší (* asi 1498; + mezi 7. a 29. listopadem 1543) není u nás nijak mimořádně známý, mnohem větší význam má pro Angličany, kteří díky němu vědí, jak vypadal kontroverzní panovník Jindřich VIII. a většina jeho manželek. Jeho tvorba je přesto pozoruhodná i ve světovém měřítku. Už jen proto, že vytvořil optickou iluzi, jež předběhla dobu o několik stovek let.

Z výstavy děl Mikuláše Medka. Snímek Petra Hlouška, Právo

Výstavy

Další výstavou, kterou v prosinci 2020 zprostředkuje Národní galerie Praha online, bude retrospekce malíře Mikuláše Medka nazvaná Nahý v trní. Jeho obrazy byly k vidění do doby, než byly výstavní síně uzavřeny, ve Valdštejnské jízdárně, v Klášteře sv. Anežky České a ve Veletržním paláci.

Na snímku známá klatovská keramička Jarmila Straková z Andělic u Klatov

Výstavy

Muzeum v Žihobcích u Sušice otevřelo výstavu Peklo na Lamberské stezce. Autorkou výstavy je Jarmila Straková z Andělic, která má čertů celé Peklo, jak keramické vlastní výroby, tak i další sbírkové kusy. Výstava je k vidění od 15. listopadu do 25. března 2020 každý pátek a sobotu od 9:30 do 15:30 hodin.

Interaktivní galerie Becherova vila, pobočka Galerie umění Karlovy Vary, zahajuje ve čtvrtek 1. srpna 2019 výstavu České výtvarné umění ve sbírce Galerie Goller Selb.

V pátek 16. dubna 2021 zahájila karlovarská Interaktivní galerie Becherova vila výstavu Tomáše Bíma (* 12. listopadu 1946), příznačně nazvanou Ohlédnutí II. Požádali jsme ředitele Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, který je současně i kurátorem aktuální výstavy, aby se pro čtenáře webu Putování za uměním zamyslel nad tvorbou svébytného a svérázného grafika a malíře Tomáše Bíma...

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Od pátku 9. října 2020 bude v Bazénové hale Oblastní galerie Liberec k vidění výstava díla českého malíže Ludvíka Kuby (* 16. dubna 1863; + 30. listopadu 1956), kterou připravila kurátorka Veronika Hulíková.

Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.

Výtvarnice a galeristka Veronika Holá

Návštěva ateliéru

Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.

Jiří Pošva oslavil sedmý křížek a má za sebou tři desítky výstav doma i v zahraničí

Návštěva ateliéru

V roce 2017 jsme na jedinečné výstavě Akta Erotika na Václavském náměstí v Praze obdivovali kolekci prací sochaře Jiřího Pošvy, jehož hlavním námětem jsou dámy takříkajíc při těle. Slovo dalo slovo a s redakčním blokem v ruce jsme se tenkrát setkali v jeho ateliéru nad Čertovkou na Malé Straně.

Nedávno nově otevřená Prima galerie, která sídlí v malebné jihomoravské obci Rybníky na dohled Moravského Krumlova, má za sebou vernisáž již druhé výstavy s výstižným názvem PROMĚNA aneb RYBNICKÝ MOSTek. A že to byla vernisáž opravdu neobvyklá...

Vernisáží ve čtvrtek 22. července 2021 bude od 17:00 hodin otevřena v Prima galerii fotografická výstava s názvem PROMĚNA aneb RYBNICKÝ MOSTek.

Vernisáží v úterý 20. července 2021 bude od 18:00 hodin zahájena v pražské Galerii Nová síň výstava Zase spolu, která představí malby a dřevěné polychromované sochy dvou umělců - malíře Karla Práška a sochaře Vladimíra Boka. Na úvod zazpívá Jana Koubková za kytarového doprovodu Jaroslava Šindlera.