Vybrané příspěvky

Grid List

Barunka Hušáková (vlevo) a Sofinka Zatloukalová (druhá zleva) při vernisáži výstavy Kamil Lhoták: Knižní ilustrace, vpravo hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra vychytilová. Snímek Jaromíra Procházky.

Reportáž

Součástí výstavy Kamil Lhoták: Knižní ilustrace, kterou v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas připravila umělecká agentura ArcusGallery, byla výstava ve výstavě Pocta Kamilu Lhotákovi. Představila zhruba dvě desítky výtvarných děl, jejichž autory jsou známí umělci, jako například Tomáš Bím či Vojtěch Kolařík, regionální nebo začínající autoři a také děti, které ve výtvarných kurzech vede hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra Vychytilová.

Edice Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International se vedle vydávání zajímavých publikací a faksimile originálních výtvarných děl soustavně zaměřuje i na umělecké pohlednice. K několika samostatným řadám (například Marie Fischerová-Kvěchová, Obrazárna, Výtvarné umění současné, Kutná Hora historická a další) přibyla nedávno další - Kamil Lhoták.

Pro 41. veletrh Antique zvolila pořádající Asociace starožitníků České republiky jednoznačné motto: Umění mladé republiky.

V úterý 10. dubna 2018 bude od 16:00 hodin ve výstavním sále Hasiči slavnostně ukončena neobyčejná výstava, kterou připravilo Muzeum Policie České republiky ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka. Název výstavy je více jak výmluvný: Falza Kamila Lhotáka.

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od středy 4. dubna 2018 zde budou k vidění velkoformátová i „klasická“ plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.

Ve Strahovském klášteře v Praze se bude konat od pátku 6. dubna do čtvrtka 31. května 2018 jedinečná kulturní akce pod záštitou prezidenta České republiky, guvernéra České národní banky, ministryně financí ČR a ministra vnitra ČR.

Reprodukce obrazů výtvarnice Hany Germaničové z Mníšku pod Brdy uvede letní výstava v Galerii JCM na zámku Dobříš. Zdroj snímku: Archív zámku Dobříš

Pozvánka

Reprodukce obrazů od malířů Václava Brožíka či Alfonse Muchy nebo několik portrétů slavných osobností nabídne výstava výtvarnice Hany Germaničové v Galerii JCM na zámku v Dobříši. K vidění bude od neděle 1. července do konce srpna 2018.

Majitel unikátní sbírky Vítězslav Tichý (vlevo) vystavuje v Dobrušce pravidelně. Výstavu uvedl Pavel Štěpán z Kina 70.

Pozvánka

Výstava filmových plakátů, z nichž mnohé jsou více uměleckými díly než pouhou reklamou na film, je k vidění v malém sále Společenského centra - Kino 70 v Dobrušce. Unikátní originály zapůjčil ze své jedinečné sbírky Vítězslav Tichý.

Návštěvníci Tylova divadla v Kutné Hoře mohou až do konce června 2018 spojit obvyklé účely své návštěvy s lahůdkou, kterou je výstava Galerie kutnohorských osobností.

V současné době se tento známý malíř, grafik a ilustrátor připravuje na soubornou výstavu ke svým osmdesátinám, které oslaví 29. června 2018.

Mezi přední kumštýřské osobnosti pracující s křehkým materiálem vyšších kategorii určeným pro skleněné šperky patří kvarteto umělkyň z Nového Boru. Na rozdíl od hrdinů legendárního Dumasova románu jsou to však mušketýři v sukních. Volné designářské a šperkařské studio Natělo ve složení Karolína Kopřivová, Eva Ranšová, Bohdana Vydrová a Šárka Zikmundová spojuje láska ke sklu a k tradičním sklářským řemeslným technikám.

Architekt Vlado Milunić s modelem přístaviště výletních lodí na Lavi v Hřensku

Návštěva ateliéru

Není tomu tak dlouho, kdy oslavil sedmdesátku. Na zasloužený odpočinek ho však ani nenapadne pomyslet. Cítí se totiž fyzicky jako dobře vytrénovaný atlet (muži jeho rodu v tomto věku ještě plodí syny!) a má pocit, že právě v tomto čase je na vrcholu tvůrčích sil. Tento rtuťovitý, houževnatý chlap, postavou připomínající bórou ošlehané štíhlé sosny na pobřeží rodného Balkánu, které dokážou vzdorovat jakékoli nepohodě, dlouhá desetiletí žije a tvoří v Praze. Do dějin novodobé pražské architektury se zapsal spoluautorstvím dnes již legendárního Tančícího domu na Rašínově nábřeží. Jeho široký tvůrčí záběr a další spousta jedinečných projektů jsou ale rovněž nepřehlédnutelné.

Vernisáží ve čtvrtek 21. června 2018 bude od 17:30 hodin v Oblastní galerii Liberec zahájena bilanční výstava malíře Ladislava Karouška (* 17. září 1926; + 22. března 1991), který byl těsně spjatý s jabloneckým a turnovským regionem, ale význam jeho bohatého celoživotního díla hranice regionu překračuje. Jeho přínos pro české výtvarné umění tkví v jeho schopnosti originálním způsobem abstrahovat krajinu, přenést do obrazů svoje pocity z přírody a mistrovsky pracovat s barvou.

Vernisáží v úterý 12. června 2018 bude od 18:00 hodin zahájena výstava vybraných výtvarných děl předního českého malíře, grafika, ilustrátora a sochaře Oty Janečka (* 15. srpna 1919; + 1. července 1996) výstižně nazvaná Intuice.

Vernisáží v sobotu 16. června 2018 bude v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) zahájena výstava Jan Smetana a jeho škola. Autorkou výstavy, která se představí v Galerii IV., je Eva Neumannová, jejím kurátorem Richard Drury.