Vybrané příspěvky

Grid List

Humanoidi nadlidských rozměrů jsou z ateliéru australské umělkyně Amandy Parer. Inspirovoala se česko-francouzským filmem Divoká planeta z roku 1973. Snímek Judity Čermákové, Korzár

Reportáž

V noci ze soboty 30. září na neděli 1. října 2017, před startem Mezinárodního maratónu míru, Košice nespaly. Centrem historického města proudily tisíce lidí, všichni byli zvědaví, jaká zajímavé výtvarná díla tentokrát přinesla do města Bílá noc. A vskutku bylo co sledovat a obdivovat...

Setkání s profesorem Jiřím Bartou, režisérem filmů Krysař na motivy novely Viktora Dyka, Na půdě nebo Zaniklý svět rukavic, bylo výjimečné.

Sochy světců shlížející z parapetní zdi před jezuitskou kolejí v Kutné Hoře se po dvanácti letech znovu dočkaly nezbytné péče restaurátorů. Jelikož cestu k chrámu sv. Barbory lemuje třináct barokních sousoší, práce bylo nutné rozdělit do tří etap.

Výstava z výsledků letošního již XVII. sympozia současného výtvarného umění Jenewein - Kutná Hora byla v pátek 8. září 2017 zahájena v Galerii Felixe Jeneweina.

Na konec letošních prázdnin, přesně od soboty 26. srpna do čtvrtka 31. srpna 2017, připravil kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař druhé pokračování Kutnohorského plenéru. Jde o setkání amatérských výtvarníků z Polska, Německa a Česka.

Jeden z obrazů Martina Velíška. Zdroj snímku: Galerie Václava Špály

Výstavy

Když vidíte rozměrný obraz Martina Velíška s prázdnou židlí, máte chuť si na ni sednout. Jeho plátna vypadají skoro jako fotografie, přitom pracuje s akrylovými fixami, nebojí se používat emailové barvy. Další obrazy a objekty výtvarníka a malíře Martina Velíška si můžete ode čtvrtka prohlédnout v pražské Galerii Václava Špály. Autor dal své expozici, která zaplnila všechna patra galerie, název Mlčení.

Autorka Kuchařky ze Svatojánu, Eva Francová, představuje v Dobrušce svoji grafiku, chystá i besedu. Zdroj snímku: Archív Evy Francové

Pozvánka

Vše vypovídajícím názvem Od středověku přes tarot až k bylinám pojmenovala výtvarnice Eva Francová výstavu grafiky, která až do konce října 2017 probíhá v Městské knihovně v Dobrušce a na níž představuje průřez své tvorby v této oblasti.

V úterý 3. října 2017 byla slavnostně zahájena výstava obrazů česko-francouzského výtvarníka Miloslava Mouchy, které jsou nyní až do neděle 26. listopadu 2017 k vidění v prostorách Dusíkova divadla.

Při vernisáži se sešli i dva z těch, kteří se o amatérský film v Kutné Hoře zasloužili nejvíce - Bohuslav Kučera (vpravo) a Jaromír Procházka

Pozvánka

Ve čtvrtek 5. října 2017 byla vernisáží v kutnohorském Spolkovém domě zahájena výstava filmové retrotechniky a fotografií, připomínka 60 let existence amatérských filmových klubů v Kutné Hoře (více zde).

Jiří Máška, sochař a grafik, sbírá díky své jedinečné píli jeden úspěch za druhým prostřednictvím výstav svých děl v zámoří, Evropě a pochopitelně i České republice.

Tvůrčí koncert na sklářské píšťaly - aneb, jak se rodí krása

Návštěva ateliéru

Mezi populární turistické cíle patří i technické památky nebo prohlídky zajímavých dílen, kde kvete jedinečné umělecké řemeslo. Co může být zajímavějšího, než kupříkladu sledovat na vlastní oči, jak se rodí z bubliny žhavé skleněné hmoty na sklářské píšťale umělecký artefakt? Tento velký zážitek nabízí jedinečná sklárna v dřevěnici mistra Jiřího Pačinka na Novoborsku.

Na Akademii výtvarných umění v Praze se Leták v atelieru Františka Jiroudka zabýval krajinomalbou. Restaurování studoval u Reinharda Ondráčka, a figurální malbu u Karla Součka

Návštěva ateliéru

Jeden z našich nejúspěšnějších současných malířů, též přezdívaný Portrétista Prahy, je klasikem v pravém slova smyslu. Poctivou malbu se nesnaží nahradit samoúčelnou hrou barev či abstrakcí. Cestu k úspěchu nehledá v nejrůznějších -ismech či počítačových kouzlech nebo tzv. aranžeringu, který se možná hodí za výkladní skříně obchodního domu, ale rozhodně ne do umění.

Vernisáž výstavy šperků a obrazů výtvarnice, malířky, ilustrátorky a šperkařky Alexandry Hejlové se konala v úterý 17. října 2017 v pražském hotelu ILF.

Vernisáží úterý 24. listopadu 2017 bude od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava obrazů a objektů současného českého malíře Milana Chabery nazvaná Perspektivy.

Vernisáží v úterý 17. října 2017 bude od 18:00 hodin v pražské Ars Diva Galerii zahájena výstava obrazů a grafických listů Zuzany Oberthorové-Popelkové.