Vybrané příspěvky

Grid List

Obraz Kamila Kubíka, který zachycuje skleněný mrakodrap Donalda Trumpa i s kluzištěm, o kterém se píše v článku

Reportáž

Stalo se to za oceánem jistou tradicí. Zvolený výtvarník vytvoří nové vánoční pohlednice, a to na zakázku samotného vládce Bílého domu. Kdysi byl po dva roky autorem těchto specifických a prestižních artefaktů impresionistický malíř Kamil Kubík. Bylo vydáno přes 180 000 výtisků jeho pohlednic.

Vítr fičel, mráz zalézal za nehty, přesto si početná skupina Kutnohořanů v sobotu 9. prosince 2017 odpoledne nenechala ujít odhalení sochy v kutnohorském parku Na Náměti.

Ve francouzském městě Puteaux u Paříže byl odhalen pomník českého malíře Františka Kupky. Snímek Davida Tanečka, ČTK

Reportáž

V sobotu 18. listopadu 2017 byl ve francouzském městě Puteaux u Paříže u muzea Maison de Camille odhalen pomník našeho významného malíře Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957). Stalo se tak při příležitosti připomenutí šedesáti let od jeho úmrtí.

Kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery prodlužuje výstavu olejomaleb a faksimile kolínského výtvarníka Vlastimila Bareše ve Vinotéce U Sv. Barbory.

Výstava z výsledků letošního již XVII. sympozia současného výtvarného umění Jenewein - Kutná Hora byla v pátek 8. září 2017 zahájena v Galerii Felixe Jeneweina.

Na konec letošních prázdnin, přesně od soboty 26. srpna do čtvrtka 31. srpna 2017, připravil kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař druhé pokračování Kutnohorského plenéru. Jde o setkání amatérských výtvarníků z Polska, Německa a Česka.

Sobotní odpoledne 13. ledna 2018 patřilo v kutnohorské Galerii Středočekého kraje (GASK) fence Lajce. respektive výstavě Aurela Klimta Lajka: Od filmu k divadlu a zpět.

Michal Cihlář: Jizerská 50 Start, 2017. Zdroj snímku: Oblastní galerie Liberec

Pozvánka

Nejslavnější tuzemský závod v severském lyžování Jizerská 50 má od roku 2017 knihu, píseň, o niž se coververzí svého vlastního hitu Pěšáci postarala skupina Tata Bojs, a nyní i obsáhlou výstavu. Projekt nazvaný Skol!!! mohou vidět návštěvníci Oblastní galerie Liberec až do čtvrtka 19. dubna 2018. Jizerská 50 letos slaví padesáté výročí.

Galerie Felixe Jeneweina v Sankturinovském domě v Kutné Hoře hostí od pátku 5. ledna 2018 výstavu obrazů a kreseb ostravské malířky a ilustrátorky Hany Puchové.

Zhruba před třemi lety jsme poprvé na stránkách webu Putování za uměním představili půvabné výtvarné artefakty britského sochaře Robina Wighta. Za svůj tvůrčí materiál si vybral nerezový ocelový drát. Z něj tvoří okouzlující dynamické sochy křehkých pohádkových Pampeliškových víl, které tančí nebo bojují s větrem.

Šárka, která trpí těžkou šerosvitostí, soustředěně tvoří svůj obraz

Návštěva ateliéru

Je to vůbec možné, mnozí z nás se zcela jistě zarazí. V prvním případě samozřejmě, že ano. Poslední generace moderních protéz dokáže více než jen to. Ale aby nevidomý maloval či kreslil, kdo to kdy slyšel. A přece je to pravda. Toto umělecké vyjádření zrakově postiženým lidem umožňuje unikátní, světově uznávaná, patentovaná metoda bosenského akademického malíře Sabahudina Čeča, trvale žijícího a tvořícího v Praze.

V pražských Bohnicích žije a tvoří již drahně let ruský malíř ověnčený cennými trofejemi z mnoha zahraničních malířských soutěží. Tento umělec takříkajíc v nejlepších letech (narodil se v roce 1948 v Moskvě), zakotvil v Praze začátkem osmdesátých let minulého století jako pracovník tehdejšího Domu sovětské vědy a kultury.

Vernisáží v úterý 9. ledna 2018 bude od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava fotografií Květoslava Přibyla.

Místo nepřítomné Medy Mládkové se zvonce ujal Jiří Kohoutek (vlevo) a zahájil výstavu

Vernisáž

Museum Kampa otevřelo v pátek 8. prosince 2017 výstavu významného malíře, autora objektů a asambláží, kreslíře a grafika Jaroslava Vožniaka (* 26. dubna 1933; † 12. května 2005), jehož práce patří k nejvýraznějším projevům českého umění druhé poloviny 20. století v širokém proudu tzv. české grotesky a reflexe pop artu.

Vernisáží v úterý 12. prosince 2017 bude od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava obrazů a kreseb textilní výtvarnice a malířky Jitky Štenclové nazvaná Na obloze i pod ní. Výtvarnici a její dílo představí kurátor výstavy, vedoucí uměleckého oddělení kutnohorské Galerie Středočeského kraje (GASK) Richard Drury.