Česká poezie existuje. Smrskla se, pravda, od dob desetitisícových nákladů a sbírek, v nichž komunistický režim nechtěně vytvářel zdání svobody a čtenáři zase hledali alespoň záblesk svobodného myšlení, jež uniklo cenzorům. Smrskla se adekvátně, do autentického slova a setkání, což je asi dobře. Ale o to těžší je zpráva, že končí jedno z jejích ohnisek, tedy literární kavárna Fra. Jedinou náplastí milovníků literatury může být, že stejnojmenné nakladatelství, proslulé vydáváním kvalitní světové poezie i prózy, naštěstí přežilo.

Paul McCartney. Snímek: Jimmy Baikovicius / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Jeden ze členů legendární skupiny Beatles se rozhodl dát najevo svůj postoj k válce, která probíhá na Ukrajině. Sir Paul McCartney už na svých vystoupeních jako nesouhlas s ruskou invazí nebude hrát jednu z nejpopulárnějších písní skupiny – Back in the U.S.S.R.

...řekl naší redakci jednatel a ředitel soukromého zdravotnického zařízení Markin v Praze Michal Kindl. Nejenom, že se snaží do válečné zóny dodávat zdravotnický a humanitární materiál, ale jejich zdravotní zařízení je připraveno přijmout pacienty z boji zmítaných míst. Čas na rozhovor byl z pracovních důvodů vymezen, ale to nejpodstatnější jsme si řekli...

Český zpěvák Jaromír Nohavica v Moskvě u ruského autokrata V. V. Putina (4. listopad 2018). Snímek: ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Metzel

Básník a folkový písničkář Jaromír Nohavica v pátek 25. února 2022 sdělil na dotaz novinářů, že si hodlá ponechat Puškinovu medaili, kterou mu Ruská federace udělila v roce 2018 a kterou mu osobně předal prezident Putin. Medaili prý „dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy, a ne za válčení“. K tomu je snad možné doplnit argument, že Nohavica je měřeno počtem překladů svých písní do ruštiny daleko nejúspěšnějším českým folkovým písničkářem v ruské jazykové oblasti. Celkově existuje přibližně půldruhé desítky ruských překladů jeho písní.

Další články...