Názor - Paul McCartney reaguje na ruskou agresi. Jedna z písní Beatles už nezazní

Paul McCartney. Snímek: Jimmy Baikovicius / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Názor

Jeden ze členů legendární skupiny Beatles se rozhodl dát najevo svůj postoj k válce, která probíhá na Ukrajině. Sir Paul McCartney už na svých vystoupeních jako nesouhlas s ruskou invazí nebude hrát jednu z nejpopulárnějších písní skupiny – Back in the U.S.S.R.

Hit z roku 1968, píseň o návratu ruského špiona z Ameriky zpět domů, v dohledné době na koncertech McCartneyho fanoušci neuslyší. Jak uvedl jeden ze zdrojů britského deníku Daily Mirror, není to v současné době možné. „Píseň je u publika velmi oblíbená, ale vzhledem k hrůzám, které se odehrávají na Ukrajině, to bylo pro Paula jednoduché rozhodnutí,“ tvrdí člověk z okolí legendárního hudebníka.

Bylo by zvrácené zpívat žoviální rock’n’rollovou píseň o Rusku,“ vysvětluje zdroj. „Paul nemohl s čistým svědomím zpívat takový text, když je tolik lidí Ruskem brutálně masakrováno,“ dodal.

Skladba Back in the U.S.S.R., která se objevila na všech sólových turné slavného "brouka" od roku 1989, je šestou nejhranější písní na McCartneyho koncertech za Let It Be, Hey Jude, Band on the Run, Live and Let Die a Lady Madonna.

Postoj uznávaného hudebníka vůči ruské agresi se projevil už v předešlých měsících, kdy čerstvě osmdesátiletý McCartney z pódia zdravil své fanoušky na americkém turné s ukrajinskou vlajkou v ruce.

„Vzpomínám si, jak jsem v roce 2008 hrál pro naše přátele na Ukrajině na kyjevském náměstí Nezávislosti. Myslím na ně v těchto těžkých časech. Posílám jim svou lásku a podporu,“ řekl baskytarista Beatles krátce po začátku války na Ukrajině.

McCartney píseň napsal, když Beatles meditovali v Indii. Mělo se jednat o parodii na skladbu Chucka Berryho Back in the USA, lehce inspirovanou Beach Boys. Back in the U.S.S.R. však ve Spojených státech nebyla přijata kladně. Podle některých kritiků se totiž jednalo o oslavu nepřítele v době studené války. Kontroverzní byl i rok vydání, tedy 1968. Píseň vyšla několik měsíců poté, co země Varšavské smlouvy včetně Sovětského svazu napadly Československo.

Autor: Vilém Besser
Zdroj: forum24.cz

Další názory si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery