Český aukční rekord: Kubištův obraz se prodal za více jak 123 milióny korun

Česko

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na aukci v neděli 29. května 2022 v Praze prodal za 123,6 miliónu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II. Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 miliónu korun.

Poprvé tak byla při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hodnota 100 miliónů korun. Bez přirážky konečnou cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 milióny korun a sálem zazněl potlesk.

kodl kubistaVyvolávací cena Kubištova obrazu byla 25 miliónů korun. Kdyby se prodal za ni, byl by to autorský rekord. Nejdražším Kubištovým dílem prodaným v tuzemské aukci dosud bylo dílo nazvané Zátiší vydražené v roce 2013 za 18,49 miliónu korun včetně aukční přirážky.

Staropražský motiv do aukce vstoupil s cenou 38 miliónů korun, kam vzrostla v internetovém přihazování. Na sále cena vystoupala o více jak 60 miliónů korun, v závěru licitovali dva až tři zájemci.

Se stejnou vyvolávací cenou v neděli aukce nabídla obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934, prodal se za 54 milióny korun včetně přirážky.

Zdroj: ČTK
Zdroj snímku: Galerie Kodl

O dalších aukcích výtvarného a hudebního umění pořádaných v Česku si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery