Tato talentovaná malířka mazlivého jména není čtenářům webu Putování za uměním neznámá. Rozhovor s ní na tomto webu vzbudil naši zvědavost a tak jsme se s fotografem za malířkou a grafičkou Bohunkou Waageovou vypravili do jejího ateliéru na pražských Královských Vinohradech.
Návštěva ateliéru - Zaklepali jsme u malířky Petry Skluzáčkové
Jsme v kopcích nad Prahou, ve vilové čtvrti s výhledem na rušné Dejvice. Kouzelník čas sáhl po paletě a pestře zbarvil listy stromů i keřů do nádherných podzimních barev. Tak trochu nám připomínají paletu talentované kumštýřky Petry Skluzáčkové, která nás po úspěšné výstavě v Galerii Špejchar v jihočeské Želeči pozvala do svého ateliéru.
Návštěva ateliéru - Trochu jiné alegorie Jiřího Pošvy
V roce 2017 jsme na jedinečné výstavě Akta Erotika na Václavském náměstí v Praze obdivovali kolekci prací sochaře Jiřího Pošvy, jehož hlavním námětem jsou dámy takříkajíc při těle. Slovo dalo slovo a s redakčním blokem v ruce jsme se tenkrát setkali v jeho ateliéru nad Čertovkou na Malé Straně.
Návštěva ateliéru - V každé ženě je kus šelmy...
...říká malířka a výtvarnice, galeristka Veronika Holá, kterou jsme s redakčním blokem navštívili v jejím pražském ateliéru. Tato talentovaná umělkyně má několik zásadních okruhů: děti a sociální tématiku, tanečnice a tanečníky ohnivého flamenka, industriální záležitosti. Mimo tyto mantinely, které pro ní ale nejsou dogma, si ráda kupříkladu namaluje portrét či krajinu. A v poslední době se realizuje i v oboru, který je v české kotlině dosud v plenkách. V interiérových malbách na stěnu domácností, které mají své kořeny ve středověkých freskách, kdy byl tento druh umění hojně využíván v kostelích i na zámcích či hradech.
Návštěva ateliéru - Moje industriální já... Veroniky Holé
Tato činorodá kumštýřka není našim čtenářům neznámá. Před časem jsme ji navštívili v pražské Tripartit Gallery, kde se spolu s nekorunovaným králem současných českých uměleckých sklářů Jiřím Pačinkem realizuje jako galeristka. Nyní bereme za kliku jejího ateliéru nedaleko Řep, abychom zjistili, co dnes se svým širokým tvůrčím záběrem tato vskutku renesanční malířka a výtvarnice dělá.
Návštěva ateliéru - Podhled pod pokličku Miracle studia
Sklo je bezesporu úžasným užitkovým i dekoračním materiálem. V našich zemích lidské tělo i příbytky zkrášluje již více jak 800 let. Zprvu jako ozdoby v podobě korálků a náramků, po zvládnutí základních sklářských technik i jako předměty denní potřeby, Z nich se postupně celá řada, především nápojového skla, přiřadila k předním věcem životního stylu. Nejenom na knížecích hostinách se popíjelo z nejrůznějších sklenic, číší či krautstrunků, ale krásné věci si přálo mít i podhradí. A tak začalo sklu kralovat to zdobené, což přetrvává až do našeho jednadvacátého století. Dekorování skla se věnuje spousta činorodých lidí. Je však mnoho povolaných, ale málo vyvolených. Mezi ty špičkové bezesporu patří sklářská výtvarnice a malířka Vlasta Voborníková z Novoborska.
Návštěva ateliéru - Tango pro nůžky
Řeč je o koláži. Ta, jak známo z hodin výtvarného umění, odvozuje svůj původ z francouzského „collage“, znamenající lepení. Tento kumštýřský směr zahrnuje mnoho výtvarných technik ve dvou- i třírozměrném prostoru. Jako materiál nejčastěji slouží tisky, reprodukce, fotografie nebo nalezené předměty. Pojem koláž se přenesl do dalších oborů, v nichž se užívá sestřihu a spojení různých částí do nového celku. Mluví se o koláži v hudbě, literatuře, fotomontáži, videoartu a reklamě i v dalších formách užité tvorby. Nás však nyní zajímá klasická koláž, ve které ze současných tvůrců vyniká Svetozár Plesník.