Za 7 551 600 liber (230,8 miliónu korun) se ve čtvrtek 25. března 2021 v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil obraz českého malíře, grafika a ilustrátora Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957) Tryskání II. (Le Jaillissement II.). Částka výrazně překonala očekávání: aukční síň původně předpokládala, že se abstraktní malba z 20. let minulého století prodá za 1,5 až 2,5 miliónu liber (45,8 až 76 miliónů korun). Podle dostupných údajů se Tryskání II. stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Josef Bolf: Looking Through, 2019, olej, vosk a tuš na plátně, 900 x 700 mm

Desítku českých současných umělců si do listopadové aukce vybrala známá aukční síň Sotheby's. Galerie Kodl jejich práce vystaví ve svých prostorech na Národní třídě, kde budou k vidění od středy 19. srpna do úterý 1. září 2020.

Autoportrét malíře Rembrandta van Rijna se prodal v Londýně za více jak 420 miliónů. Snímek Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Vzácný autoportrét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sotheby´s v úterý 28. července 2020 prodal za více jak 14,5 milionu liber (v přepoštu přes 420,7 miliónu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby´s.

Další články...