38. Kutnohorský podvečer - Z lásky ke knihám a Kutné Hoře

38. Kutnohorský podvečer uváděl jeho autor Vladimír Císař

Reportáž

38. pořad z cyklu Kutnohorské podvečery se uskutečnil ve středu 29. května 2019 v přednáškovém sále Dačického domu v KH.

38 1Byl věnován manželům Jiřině a Bohuslavu Francovým, kteří dlouhá leta provozovali oblíbené knihkupectví U Stříbrného groše na Palackého náměstí a kteří před rokem tragicky zahynuli. Tato událost tehdy otřásla mnoha lidmi, kteří je znali.

Pořad však nebyl o tomto nešťastném okamžiku, ale o jejich životě. Byl o dobrých lidech, kteří dokázali dlouho provozovat svůj obchod, ačkoliv to nebylo, zejména v poslední době, jednoduché. Kteří dokázali v knihkupectví U Stříbrného groše vytvořit příjemné prostředí, kam chodili lidé rádi. Kteří dokázali svůj čas dostatečně věnovat péči o obchod i o svoji rodinu. Vzpomínka na manžele Francovy byla proto pojata také jako poděkování, neboť toto knihkupectví, vedené s láskou ke knihám i ke Kutné Hoře, nebylo jen obyčejným obchodem, ale také ostrůvkem kultury i příjemné atmosféry v historickém centru města.

38 338 2Pořad připravil ve spolupráci s Nadací Kutná Hora - památka UNESCO a se syny manželů Francových Vladimír Císař, který také Podvečer uváděl. Program byl obvyklý a osvědčený – skládal se z mluveného i čteného slova, filmového dokumentu i hudebního vystoupení. O to se tentokrát postarali Tomáš a Pavel Gryčovi, kteří tak zároveň zastoupili svoji tiskařskou firmu, která s knihkupectvím U Stříbrného groše dlouhodobě spolupracovala. V pořadu zazněly také vzpomínky Heleny Pospíchalové (v podání Lenky Frankovicové) i emotivní vystoupení jednoho ze synů Francových – Miroslava.

38. Kutnohorský podvečer byl obohacen o připomenutí 400. výročí narození významného barokního básníka a filantropa Bedřicha Bridela, jezuity, který zemřel v Kutné Hoře, do které přišel v době moru pomáhat nemocným. Přítomní zhlédli dvacetiminutový dokument o tomto básníkovi i o jeho době.

Autor: tz
Snímky Lenky Císařové

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny

O dalších Kutnohorských podvečerech si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku Urbem Argentum