Causerie - Valentýna už mladí neslaví

Causerie

Z malé ankety, kterou jsme uspořádali mezi svými známými v dětském a teenagerovském věku, vyplývá zajímavá skutečnost. Mezi školou povinnými dětmi, středoškoláky nevyjímaje, nemá svátek svatého Valentýna zdaleka takovou podporu, jakou by si obchodníci přáli. Namísto hledáním vhodného protějšku děti a mladí lidé raději tráví svůj čas u počítače, s tabletem či mobilem.

Svátek zamilovaných se navzdory všem marketingovým pokusům nedaří úspěšně implementovat mezi oblíbené a obchodně úspěšné svátky. Výjimku tvoří snad pouze tržby květinářství a některých lepších restaurací. Na vině je všeobecný odklon od tradičního způsobu života zaznamenaný obzváště mezi mladou generací. Zástupy frustrovaných mladých mužů a přeemancipovaných slečen zkrátka nedokážou nalézt společnou řeč, témata, na nichž by se shodli a o nichž by společně rádi diskutovali. To vede k tomu, že sebebizarnější kanál na sociální síti Youtube má daleko větší šanci zaujmout pozornost mladých, než potenciální životní partner.

Není to ovšem jen problém té nejmladší generace. I mezi mladými dospělými je obrovská skupina lidí, kteří odkládají plánování rodiny a tráví čas zábavou (nejen) na sociálních sítích. Důsledkem toho je nedostatečná porodnost a fakt, že český národ pomalu a jistě vymírá.

Vesper TZ youtubering pic3Jako dar z nebes pak v nastalé situaci působí každá snaha nepříznivý společenský trend změnit. Příkladem budiž song Youtuber kutnohorské hard-popové kapely Vesper. Vtipnou kritikou poměrů tato sympatická banda upozorňuje na problém a ve své snaze se nebojí zajít tak daleko, že 16. únor vyhlásila mezinárodním dnem youtuberingu.

„Naší snahou bylo upozornit na nesmyslnost pasivního sledování nekvalitního obsahu. Čest výjimkám,“ vysvětluje Milan Jahodář, kapelník a zpěvák Vesperu, který je zároveň autorem písně Youtuber.

„Samozřejmě si uvědomujeme, že vyhlášením dne youtuberingu nezměníme svět, ale cítíme potřebu se k situaci vyjádřit. I proto jsme datum umístili právě blízko svátku svatého Valentýna. Kontrast mezi sociálním a asociálním chováním by tak mohl více vyniknout,“ doplňuje Pavel Ladra, klávesista a zpěvák.

Snad paradoxem doby je právě to, že svůj boj proti nadměrnému vysedávání u Youtube kapela prezentuje právě na zmíněné sociální síti. Jak se říká, kdo jinému jámu... Anebo účel světí prostředky?

Píseň Youtuber kutnohorské hard-popové kapely Vesper si můžete poslechnout zde.

Autor: tz

Další causerie si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery