Herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička (* 19. března 1987) vystudovala muzikálové herectví na JAMU v Brně. Absolvovala v roce 2013 v roli královny Alžběty I. v muzikálu Pokrevní sestry v Divadle na Orlí. Po absolvování JAMU se rozhodla zůstat na volné noze a, jak sama říká, nechat se životem vést. Působila na různých divadelních scénách v Brně, Praze i Liberci. Ztvárnila například postavu Funny Brice v muzikálu Funny Girl, Zuzanku ve Figarově svatbě, Marii Callas v Tosce nebo Marii Toufarovou v inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar).

Rostislav Novák (s mikrofonem). Zdroj smnímku: FB Cirk La Putyka

Ministerstvo kultury by mělo změnit nastavení pro granty, současný stav může být pro mnoho subjektů likvidační, říká principál divadelního souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák v rozhovoru pro deník FORUM 24. Ač se v Česku objevila pomoc ze strany vlády, mohlo se podle něho udělat víc. Za příklad dává sousední Německo. Vysvětlujete přitom, že hrát pro sto diváků je finanční sebevražda, nejvíc se však bojí další vlny epidemie koronaviru. Vládě vyčítá především chaotickou komunikaci, přál by si, aby s nimi bylo jednáno na rovinu. Nadále přitom věří, že si lidé po krizi uvědomí skutečnou hodnotu kultury.

Karel Heřmánek je nejen principálem a hercem, ale i režisérem Divadla Bez zábradlí. Snímek Terezy Střípkové

Pražské Divadlo Bez zábradlí slaví třicet let existence. Na oslavy ale není ta správná doba. Principál divadla, herec a režisér Karel Heřmánek si nyní přesto zavzpomíná na začátky v pražském Gongu, kde měla v roce 1995 premiéru inscenace Gogolova Revizora, v níž vytvořil roli Hejtmana. Záznam této inscenace bude vysílat Mall.tv v neděli 3. května 2020 od 20:00 hodin.

Další články...