Vybrané příspěvky

Grid List

Ilustrace Vladimíra Císaře

Literatura

Heslo „Arnošt Lustig“ nabízejí všechny významné encyklopedie. Český spisovatel židovského původu a publicista světového významu, autor mnoha děl převážně s tématem holokaustu, se narodil 21. prosince 1926 v Praze. Nedávno jsme si připomněli třiadevadesát let od jeho narození.

Při oslavách stého výročí vzniku naší republiky se vzpomínalo na ledacos a leckohos. Nejméně mediálně frekventovanou „osmičkou“ však byl kupodivu rok osmatřicátý a důsledky mnichovské tragédie, které byly pro Československo katastrofální. K trhání našeho území fašistickým Německem se přidalo i Maďarsko a Polsko. Rozloha ČSR se zredukovala na 70,4 %, počet obyvatel se snížil na 66,58 % původního stavu a v české společnosti došlo ke krizi politické, ideové i morální. Jednou z prvních obětí tohoto stavu byl i spisovatel a novinář Karel Čapek ( * 9. ledna 1890; + 25. prosince 1938).

Před 95 lety se narodil a před deseti odešel do uměleckého nebe český filmový režisér a scénárista, malíř a grafik František Vláčil (* 19. února 1924; + 27. ledna 1999).