Češi vydražili v Londýně knihu z roku 1655. Patřila dceři majitele Faustova domu

Aukce

Národní knihovna vydražila na aukci v Londýně modlitební knihu z roku 1655. Za vzácný rukopis, který sloužil také jako památník, zaplatila 148 000 korun, informovala mluvčí knihovny Irena Maňáková.

0 faust 20 faust 1Knížku nabízela londýnská aukční síň Dreweatts and Bloomsbury Auctions. Modlitební kniha je zdobená malovanými erby Karbanů z Volšan a Kechellů z Hollensteinu. Patřila mladičké Anně Kateřině Karbanové z Volšan, dceři zámožného erbovního měšťana a radního Nového Města pražského Lukáše Karbana z Volšan. Drobná publikace provázela Annu Kateřinu celým životem nejen jako kniha modlitební, ale plnila i důležitou osobní funkci – byla zároveň Anniným památníkem. Jsou do ní vevázány verše jejích přítelkyň i zápisky svědčící o vděčnosti a lásce jejích nevlastních dětí, uvádí knihovna.

Vzhledem ke Karbanovu výraznému angažování během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 byl po porážce stavů nejprve odsouzen k smrti, později byl trest zmírněn na doživotí. Nakonec byl propuštěn na svobodu, ale jeho majetek byl částečně konfiskován včetně známého Faustova domu v Praze. Musel tedy odejít z českého království. S celou rodinou se uchýlil do saského Freibergu.

Anna Kateřina Karbanová se pravděpodobně narodila až v exilu z jeho druhého manželství s Johannou Kechelovou z Hollensteinu. Anna Kateřina se roku 1659 provdala za dvojnásobného vdovce Johanna Gastella (1611 až 1673), a stala se tak matkou šesti sirotků. O jejím vztahu k nim svědčí modlitební knížka – synové Johann Georg, Johann August a Johann Gottlieb učinili při svém odchodu z domova v letech 1660, 1671 a 1673 do knihy zápisy svědčící o vděčnosti a lásce k nevlastní matce.

0 faust 3Zdroj: ČTK
Zdroj snímku: Dreweatts and Bloomsbury Auctions

O dalších aukcích výtvarného umění u nás i ve světě si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery