Na zahraničních aukcích vládne Leonardo da Vinci

Aukce

Ve čtvrtek 25. března 2021se prodal na aukci síně Sotheby’s obraz Františka Kupky Tryskání II. za 230,8 miliónu korun. Podle dostupných údajů je to nejdražší dílo české provenience prodané na zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Dosud tento primát patřil obrazu Trůnící Panna Marie s dítětem, připisovanému dílně Mistra vyšebrodského oltáře, který se prodal 30. listopadu 2019 na aukci v Dijonu za v přepočtu 158 miliónů korun.

Za nejdražší obraz světa je považováno dílo renesančního mistra Leonarda da Vinci (* 15. dubna 1452; + 2. května 1519) Salvator Mundi, Spasitel světa. V listopadu 2017 jej prodali v aukční síni Christie’s za více jak 450 miliónů dolarů (9,8 miliardy korun). Pozn.: Na webu Putování za uměním jsem o akci psali v článku 19 minut, které otřásly uměleckým světem - zde.

Předpokládá se, že jeho majitelem byl ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj podle webu artnet.com zaplatil 127,5 miliónu dolarů. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila. Obraz vznikl kolem roku 1500. Je na něm Kristus udělující požehnání. Autor ho zobrazil coby zachránce, ale i vládce celého světa. Odborníci se shodují na tom, že existuje asi dvacet dalších verzí od jeho žáků či následovníků. Originál byl dlouho považován za ztracený.

Obchodníci s uměním jej, tehdy poškozený a s nejasnými barvami, koupili v roce 2005 na aukci v New Orleansu za 10 000 amerických dolarů. Teprve po restaurování znalci umění zjistili, že pochází s největší pravděpodobností od samotného Leonarda da Vinci (někteří experti však tuto tezi nikdy nepřijali).

Dlouho se také spekulovalo, kdo vlastně obraz získal. Deník The New York Times přinesl v prosinci 2017 zprávu, že ho má v majetku jeden z členů saúdskoarabské královské rodiny, princ Bader.

Dalšími obrazy, které se vydražily za výraznou cenu, jsou: dílo francouzského postimpresionisty Paula Cézanna Hráči karet (nepotvrzená částka je 260 miliónů dolarů), abstraktní obraz Willema de Kooninga Výměna (303 milióny dolarů), Alžírské ženy od Pabla Picassa (179,4 miliónu dolarů), Ležící akt Amedea Modiglianiho (107,4 miliónu dolarů) či dílo abstraktního expresionisty Jacksona Pollocka Číslo 5 (140 miliónů dolarů).

Českému aukčnímu trhu vládne obraz Františka Kupky Divertimento II., který se v listopadu 2021 prodal na dražbě Galerie Kodl za 90,24 miliónu korun. Další místa patří oleji Piková dáma (78,65 miliónu korun) a obrazu od Oskara Kokoschky Praha – pohled z Křížovnického kláštera (78,487 miliónu korun), prodaným na aukcích Adolf Loos Apartment And Gallery.

Experti na základě výše uvedených informací často spekulují, jestli by sumy dosažené na tuzemském trhu za umělecká díla mohly někdy v budoucnu atakovat sumy dosažené na světových aukcích.

„Nedávno padl nový světový aukční rekord domácího autora Františka Kupky na aukci Sotheby’s v Londýně. Jedná se o první prodej díla českého umění za více jak sto miliónů korun. Je tedy otázkou času, kdy tuzemský trh bude atakovat hranici sto miliónů korun za umělecké dílo. Největší šanci mají jednoznačně František Kupka nebo malířka Toyen. K této sumě se na aukcích již přiblížili,“ uvedla historička umění Aneta Kopecká z Adolf Loos Apartment And Gallery.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo
Zdroj snímku: Christie´s

O dalších aukcích výtvarného a hudebního umění pořádaných v Česku i ve světě si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery