Vybrané příspěvky

Grid List

Petr Pastrňák pracuje s klasickou výtvarnou technikou (Bez názvu). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Východoasijská kaligrafická tvorba je základním inspiračním zdrojem výstavy Energie prvotní čáry – Gesto, rytmus, pohyb v současném českém umění, kterou zrealizovala Galerie moderního umění v Hradci Králové. Díla dvanácti tvůrců, mezi nimiž jsou například Jiří Černický nebo Margita Titlová-Ylovsky, lze vidět do neděle 27. května 2018.

Díla Jindřicha Vlčka mají silný aktivistický kontext (Protiválečný motiv, 1929). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Litografie, akvarely nebo olejomalby malíře Jindřicha Vlčka (* 6. září 1885; + 22. března 1968) představuje do neděle 27. května 2018 na výstavě Malíř ruských legií Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Zuzana Pfauserová před jedím ze svých vystavovaných obrazů

Výtvarné umění

Jedinečná pražská Latin Art Gallery, sídlící vedle pasáže Vlasty Buriana na rohu Jungmannovy třídy směr Karlovo náměstí, jíž déle jak pět let plní svou ideu: Propagovat to nejlepší z latinskoamerického a mezinárodního umění ve střední Evropě. Během jmenovaného období uměnímilovné veřejnosti představila, kromě více jak 80 nejrůznějších kulturních akcí, včetně křtů knih či ochutnávek vín a gastronomie, přes 40 individuálních i skupinových výstav současného umění, od obrazů až po videoart.

V týdeníku Unie českých spisovatelů LUK č. 9/2018 vyšla recenze knihy výtvarnice, hudebnice a spisovatelky Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Přinášíme doslovný přepis.

Jiří Suchý si ve své knize povídá s Bohem. Snímek Ireny Zlámalové

Literatura

Každý z nás vedl nejspíš někdy svůj dialog s Bohem nebo s tím, co za něj pokládá. Takový dialog bývá intimní a většinou se nezveřejňuje. Herec, básník, textař, dramatik, skladatel a člověk mnoha dalších profesí Jiří Suchý ale cítil potřebu svůj dialog vtělit do slov, zkusil si s „ním“ prostě popovídat a výsledkem je knížka nazvaná Klaun si povídá s Bohem.

Přebal knižní novinky V pasti lží. Zdroj snímku: Nakladatelství Motto

Literatura

V roce 2017 se autorce vystupující pod pseudonymem B. A. Paris podařilo zaujmout prózou Za zavřenými dveřmi. Nyní svůj úspěch opakuje. Thriller V pasti lží je povedeným kouskem v žánru. Jeho silnou stránkou je totiž tematický přesah.

Radek Holub a Bára Hrzanová jako Alan a Dawn tančí. Snímek Richarda Kocourka

Divadlo

Hru současného britského autora Torbena Bettse Invincible z roku 2014 opatřil překladatel Michal Zahálka názvem Kočka v oregánu – ukrývá totiž v sobě také narážku na kocoura Vinceho, „postavu“ v chytré konverzačce ne zanedbatelnou. A pod tímto titulem dílo v Divadle Kalich nyní nastudovala režisérka Lída Engelová. Českou premiéru ovšem toto střetnutí dvou manželských párů mělo v hradeckém Klicperově divadle roku 2016 pod označením Vincenc – na repertoár byla v sezoně totiž nasazena i Kočičí hra.

Martin Pechlát (Faust) a Saša Rašilov (Mefisto) ve Fričově inscenaci Fausta. Snímek Petra Neuberta

Divadlo

Uvádí-li pražské Národní divadlo (ND) Fausta, je to vždy událost. Zvláště, když zároveň vzniká nový překlad a inscenace je generačním manifestem. To je případ Fausta, jehož na scéně Stavovského divadla se souborem Činohry ND nastudoval režisér Jan Frič.

Milujícího otce a krále Agamemnóna vytvořil Václav Vydra, jeho dceru Ifigenii Sabina Rojková. Snímek Viktora Kronbauera

Divadlo

Jako první inscenaci v roce 2018 uvedlo pražské Divadlo na Vinohradech Euripidovu tragédii Ifigenie v Aulidě.

Roman Janál vytváří Bohumila Hrabala s velkým citem a pochopením. Snímek Hany Smejkalové

Hudba

Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve čtvrtek 14. prosince 2017 na Nové scéně světovou premiéru původní opery Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal.

Marta Kubišová. Zdroj snímku: a-company.cz

Hudba

Zmapovat historii tuzemského protestsongu se snaží nové obsáhlé dvojalbum. Ne na všechny ale došlo.

Robert Plant při koncertě v České republice v roce 2015. Snímek Milana Malíčka

Hudba

Robert Plant, bývalý zpěvák slavných Led Zeppelin a později neméně výrazný sólista, je tím, od kterého by se mohli mnozí autoři písní učit pokoře, volbě vhodné formy i širokému pojímání muziky. Jeho jedenácté sólové album Carry Fire to všechno vsálo a pobralo.

Karel Dobrý a Simona Zmrzlá jako hastrman a Katynka. Zdroj snímku: CinemArt

Film

Podle první části románu Miloše Urbana Hastrman, oceněného Magnesií Literou, natočil hudebník a divadelní režisér Ondřej Havelka svůj stejnojmenný filmový režijní debut.

Originální animovaný snímek S láskou Vincent stvořený pomocí olejomaleb převypravuje různé teorie o smrti slavného malíře. Především však sám uchvacuje jako unikátní umělecké dílo.

Malá čarodějnice. Zdroj snímku: Studio Canal

Film

V Česku se postavička Malé čarodějnice, kterou doprovází věrný havran Abraxas, stala známou především díky animovanému večerníčku z 80. let minulého století. V Německu se nyní příběh z pohádkové knížky libereckého rodáka Otfrieda Preusslera dočkal filmového zpracování. Do kin vstoupil snímek Malá čarodějnice se známou herečkou Karoline Herfurthovou v hlavní roli. Stalo se tak navzdory tomu, že si Otfried Preussler zfilmování tohoto románu pro děti nepřál.

Eva Bystrianská pátrá po kráse v moderním městském prostoru. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Fotografie

Fenoménem agresívního prorůstání postmoderních průmyslových aglomerací do původního přírodního prostoru se zabývá fotografka Eva Bystrianská.

Snímky Marka Musila z výstavy World od Fire, dokumentující kultovní festival Burning Man

Fotografie

Marek Musil pořídil během několika let tisíce fotografií na různých odnožích kultovního festivalu Burning Man. Společně s kurátorem Janem Kunzem se mu z nich podařilo zvolit záběry, které okamžitě upoutají divákovo oko. Výstava v Leica Gallery je povedená a klidně by si zasloužila i mnohem více prostoru.

Kytarista Norbi Kovács sází v hudbě i fotografii na navození atmosféry. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

V Komorním sále kolínského Městského společenského domu vystavuje do neděle 31. prosince 2017 černobílé fotografie kytarista Norbi Kovács. Téměř tři desítky snímků ukazují hudebníka, který působí například v souboru Ivan Hlas Trio, coby vnímavého pozorovatele a obrazového glosátora okolního světa.

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.