Vybrané příspěvky

Grid List

Ivan Bukovský, Nahoře i dole, 2016. Snímek Petera Kováče, Právo

Výtvarné umění

Malíř Ivan Bukovský (* 7. července 1949) vystavuje do středy 28. února 2018 v prostorách Strahovského kláštera v Praze. Patřil k silné generaci, která se začala v českém výtvarném umění prosazovat v 70. letech minulého století. Její směřování tehdy určovala expresivní figurace, navazující v mnohém na českou a evropskou tradici moderního umění.

Atrakcí výstavy Pavla z Levoče je sv. Jiří bojující s drakem, který byl přivezen do Bratislavy z Levoče. Zdroj snímku: Archív výstavy

Výtvarné umění

Do neděle 18. března 2018 jsou na Bratislavském hradě vystavena díla jednoho z nejvýznamnějších pozdně gotických řezbářů střední Evropy – Pavla z Levoče. Výstava nese název Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha. Na Spiš přišel někdy na konci patnáctého století a natrvalo se usadil v Levoči, kde měl na hlavním náměstí dodnes stojící dům.

Josef Lada nebyl jen představitelem bílých Vánoc, ale i talentovaným kreslířem. (Ponocný, 1948). Zdroj snímku: Repro Jan Šída, Právo

Výtvarné umění

Ke 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí malíře Josefa Lady (* 17. prosince 1887; 14. prosince 1957) připravila pražská Galerie Tančící dům výstavu Sedmičky Josefa Lady, která trvá do neděle 1. dubna 2018.

Zdroj snímku: shereads.org

Literatura

Australská spisovatelka Liane Moriartyová, autorka slavných Sedmilhářek, líčí komplikovaný vztah dvou kamarádek v novince Truly Madly Guilty (česky: Šílené výčitky). Hlavními postavami jsou přítelkyně Erika a Clementine, kterým sekunduje živočišný soused a jeho nevkusná žena, bývalá striptérka.

Nejlepším taxíkem jsou vlastní nohy...

Literatura

V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa vyšla před krátkým časem skvělá kniha novináře a reportéra Jana Rychetského Špionem Běločechů v Rusku s podtitulem Po stopách našich legionářů od Zborova do Vladivostoku.

V českém literárním prostoru se objevila kniha svým zaměřením neobvyklá. Duong Nguyen Jirásková napsala osobní zpověď Banánové dítě. Autorka vietnamského původu, žijící v Česku, přibližuje na svém osudu nejen fenomén tzv. banánových dětí, ale především svůj život v české společnosti.

Miroslav Vladyka a Filip Blažek jako námořníci. Snímek Richarda Kocourka

Divadlo

Pražské divadlo Kalich uvedlo v české premiéře komedii britského dramatika Johna Fiskeho Titanic, jež se od doby své premiéry v roce 1992 hraje už ve třinácti zemích světa.

Izabela Firlová jako Emma Bovaryová a Vlladimír Polák jako obchodník Lheureux. Snímek Radovana Šťastného

Divadlo

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo adaptaci románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová v režii Petera Gábora, který se loučí se svým postem šéfa souboru činohry.

Vražda krále Gonzaga, nová autorsko-režijní práce Jiřího Havelky v Dejvickém divadle, která kombinuje Williama Shakespeara s hrozbou režimu Vladimira Putina, posouvá hranice činohry, udivuje formální i myšlenkovou neotřelostí a pohlcuje intenzitou hereckého vyjádření.

Roman Janál vytváří Bohumila Hrabala s velkým citem a pochopením. Snímek Hany Smejkalové

Hudba

Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve čtvrtek 14. prosince 2017 na Nové scéně světovou premiéru původní opery Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal.

Marta Kubišová. Zdroj snímku: a-company.cz

Hudba

Zmapovat historii tuzemského protestsongu se snaží nové obsáhlé dvojalbum. Ne na všechny ale došlo.

Robert Plant při koncertě v České republice v roce 2015. Snímek Milana Malíčka

Hudba

Robert Plant, bývalý zpěvák slavných Led Zeppelin a později neméně výrazný sólista, je tím, od kterého by se mohli mnozí autoři písní učit pokoře, volbě vhodné formy i širokému pojímání muziky. Jeho jedenácté sólové album Carry Fire to všechno vsálo a pobralo.

Originální animovaný snímek S láskou Vincent stvořený pomocí olejomaleb převypravuje různé teorie o smrti slavného malíře. Především však sám uchvacuje jako unikátní umělecké dílo.

Malá čarodějnice. Zdroj snímku: Studio Canal

Film

V Česku se postavička Malé čarodějnice, kterou doprovází věrný havran Abraxas, stala známou především díky animovanému večerníčku z 80. let minulého století. V Německu se nyní příběh z pohádkové knížky libereckého rodáka Otfrieda Preusslera dočkal filmového zpracování. Do kin vstoupil snímek Malá čarodějnice se známou herečkou Karoline Herfurthovou v hlavní roli. Stalo se tak navzdory tomu, že si Otfried Preussler zfilmování tohoto románu pro děti nepřál.

Půjde si Gary Oldman po Zlatém glóbu i pro Oscara? Zdroj snímku: Cinemart

Film

S čerstvým Zlatým glóbem za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli přichází do českých kin Gary Oldman jako Winston Churchill v dramatu Nejtemnější hodina. A po zhlédnutí snímku se chce jen poznamenat: kdo by už ho měl dostat, když ne on?

Snímky Marka Musila z výstavy World od Fire, dokumentující kultovní festival Burning Man

Fotografie

Marek Musil pořídil během několika let tisíce fotografií na různých odnožích kultovního festivalu Burning Man. Společně s kurátorem Janem Kunzem se mu z nich podařilo zvolit záběry, které okamžitě upoutají divákovo oko. Výstava v Leica Gallery je povedená a klidně by si zasloužila i mnohem více prostoru.

Kytarista Norbi Kovács sází v hudbě i fotografii na navození atmosféry. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

V Komorním sále kolínského Městského společenského domu vystavuje do neděle 31. prosince 2017 černobílé fotografie kytarista Norbi Kovács. Téměř tři desítky snímků ukazují hudebníka, který působí například v souboru Ivan Hlas Trio, coby vnímavého pozorovatele a obrazového glosátora okolního světa.

Čepinka se štěnětem, 1983. Zdroj snímku: Galerie hlavního města Prahy, Pavel Baňka

Fotografie

Pražský dům fotografie představuje obsáhlou výstavu s názvem Blízkost Pavla Baňky zaměřenou na portréty od osmdesátých let minulého století do současnosti. Autor vychází z tradice ateliérů první republiky, kdy byl důležitý výstup v podobě velmi kvalitního portrétu a autorství bylo potlačeno.

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.