Vybrané příspěvky

Grid List

Významná slovenská autorka Katarína Vavrová přiváží do Rožnova pod Radhoštěm svá poetická díla, vyprávějící o mezilidských vztazích, niterných prožitcích i vztahu člověka k transcendentnu.

Arnošt Paderlík staví vedle sebe různé vizuální symboly a odkazy (Zátiší s kočkou a třešněmi, 1973). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích lze do neděle 18. listopadu 2018 vidět obrazy a sochy Arnošta Paderlíka (* 1. prosince 1919; + 1. června 1999). Výstava nazvaná Retrospektiva ho chce představit v co nejširším stylovém záběru.

DON galerie, která je v interiéru táborského Divadla Oskara Nedbala, hostí do 31. října výstavu Jižní Čechy Marie Šechtlové. Expozice vznikla u příležitosti devadesátého výročí narození autorky a desátého výročí jejího úmrtí.

Přebal knižní noviky Evžena Bočka Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Zdroj snímku: Nakladatelství Druhé město

Literatura

Knižní série o poslední české aristokratce Evžena Bočka patří k neustupujícím úkazům na české literární scéně.

Přebal knižní novinky Vzpomínka na Zemi. Zdroj snímku: Host

Literatura

Sedm set padesát jednu stranu nabízí závěrečná část sci-fi trilogie čínského spisovatele Liou Cch’-sina (* 23. června 1963) Vzpomínka na Zemi. Je to vyvrcholení předcházejících částí Problém tří těles a Temný les.

Útlá knížka Pavla Taussiga Chlapec, který přežil pochod smrti, kterou vydalo nakladatelství Grada Publishung v roce 2018, je jistě velmi cenným dokumentem historického významu, protože přináší autentický text - zápisky židovského chlapce z doby okupace. Bylo mu jedenáct, když se ocitl v koncentračním táboře v Osvětimi. Sám vzpomíná, jak psal do dvou sešitů svůj deník a zážitky - od zatčení přes věznění v koncentrácích až po osvobození.

Kristina Kodedová, Carolina Cortesi, Kristýna Miškolciová tančí i diskutují

Divadlo

Plzeňský balet zahájil sezonu interaktivním komponovaným programem především pro dětského diváka U nás to baLETÍ. Autor libreta a režisér Václav Janeček se společně s Petrem Zuskou podílel již na první novodobé inscenaci tohoto typu (Baletománie, Národní divadlo 2005) a komentovanou procházkou vývojem tanečního umění, jak inscenaci sám definoval, navázal i na další projekty (Tanec od Ludvíka XIV. po break dance, Národní divadlo Brno 2008; Posedlost baletem I. a II., Divadlo F. X. Šaldy Liberec 2011 a 2017).

Zleva Máša Málková a Tereza Kostková jako sestry Bardovy, nad nimi Eva Josefíková jako tajemná Dorita. Snímek Jana Malíře

Divadlo

Američanka Betty MacDonaldová patří u nás k velmi čteným autorům. Její humoristická autobiografie Vejce a já se dokonce ve čtenářské anketě ocitla na samotné špici oblíbenosti. Dramatizací její knihy Kdokoli může dělat cokoli zahájila v neděli 1. července 2018 provoz Letní scéna pražského Divadla Ungelt na hradčanském Novém Světě v Praze.

Akční Helena Anny Fialové dominuje inscenace Dobrý konec všechno spraví. Snímek: © Agentura SCHOK Jiří Kottas

Divadlo

Premiéra inscenace Dobrý konec všechno spraví v Královské zahradě Pražského hradu otevřela v úterý 26. června 2018 Letní shakespearovské slavnosti. Poslední Shakespearova komedie (poté už psal jen tragédie a romance) není u nás známá.

Vojtěch Dyk v novém muzikálu. Snímek Davida Krause

Hudba

Muzikál Legenda jménem Holmes uvedlo ve čtvrtek 18. října 2018 ve světové premiéře Hudební divadlo v Karlíně v Praze. Autorem hudby, libreta a písňových textů je Ondřej G. Brzobohatý.

Roman Janál vytváří Bohumila Hrabala s velkým citem a pochopením. Snímek Hany Smejkalové

Hudba

Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve čtvrtek 14. prosince 2017 na Nové scéně světovou premiéru původní opery Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal.

Marta Kubišová. Zdroj snímku: a-company.cz

Hudba

Zmapovat historii tuzemského protestsongu se snaží nové obsáhlé dvojalbum. Ne na všechny ale došlo.

Modrá na svého někdejšího cvičitele Owena nezapomněla... Zdroj snímku: CinemArt

Film

Podtitul druhého pokračování Jurského světa: Zánik říše jako kdyby napovídal, že dinosauři snad už tentokrát vyhynou. Jenže na to vám, holoubkové, nenaletíme, chce se zvolat na adresu tvůrců před i po zhlédnutí filmu.

Karel Dobrý a Simona Zmrzlá jako hastrman a Katynka. Zdroj snímku: CinemArt

Film

Podle první části románu Miloše Urbana Hastrman, oceněného Magnesií Literou, natočil hudebník a divadelní režisér Ondřej Havelka svůj stejnojmenný filmový režijní debut.

Originální animovaný snímek S láskou Vincent stvořený pomocí olejomaleb převypravuje různé teorie o smrti slavného malíře. Především však sám uchvacuje jako unikátní umělecké dílo.

Na výstavě jsou i díla Václava Jiráska (Anjel II, 1993). Zdroj snímku: Sbírka PPF

Fotografie

Ambiciózní výstavu Sudek, Funke, Drtikol... Česká a slovenská fotografie ze sbírky PPF lze až do neděle 30. září 2018 vidět v Oblastní galerii Liberec. Expozice si klade za cíl ukázat vývoj fotografie jako média v našich zemích od úplných začátků až po aktuální současnou tvorbu.

Dagmar Hochová: Praha, listopad 1989. Snímek: České centrum Londýn

Fotografie

Dagmar Hochová obcházela pražské periferie, dvorky, prašná hřiště i poutě. Fotila dětské hry, věk vypadaných mléčných zubů, shrnutých punčocháčů, rádiovek a tepláků.

Alan Pajer fotografoval i herce Pavla Landovského. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

Komorní výstava Portréty fotografa Alana Pajera je k vidění do konce června 2018 v sevřeném prostoru Obecní galerie Beseda na pražském Malostranském náměstí. Autor, který zachycoval hvězdy československého bigbítu i světového rocku (Rolling Stones) či folku (Bob Dylan) na ní prezentuje černobílé portréty osobností naší i světové kultury.

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.