Vybrané příspěvky

Grid List

Sen v modré od Josefa Palečka si pohrává s fantaskní imaginací. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Výstava 100+1 Hollar, která v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích trvá do neděle 19. srpna 2018, vznikla ke sto prvnímu výročí založení Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Navazuje na expozici Hollar dnes, jež proběhla na konci roku 2018 v pražském Obecním domě.

Luboš Drtina umí pracovat s křivkou v geometrickém tvaru. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

V Západočeské galerii v Plzni je do neděle 26. srpna 2018 vystavena tvorba grafika, ilustrátora a vydavatele Luboše Drtiny. Expozice nese název Podtrženo s podtitulem grafické práce, ilustrace, autorské knihy, volná tvorba, takže každý příchozí okamžitě ví, co ho v galerii čeká.

Petr Pastrňák pracuje s klasickou výtvarnou technikou (Bez názvu). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Východoasijská kaligrafická tvorba je základním inspiračním zdrojem výstavy Energie prvotní čáry – Gesto, rytmus, pohyb v současném českém umění, kterou zrealizovala Galerie moderního umění v Hradci Králové. Díla dvanácti tvůrců, mezi nimiž jsou například Jiří Černický nebo Margita Titlová-Ylovsky, lze vidět do neděle 27. května 2018.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelství Host

Literatura

Při mapování nesporných hodnot české literatury nabízí nakladatelství Host v jednom svazku dva romány Egona Hostovského (* 23. dubna 1908, Hronov; + 7. května 1973, New Jersey, USA). První se jmenuje Dům bez pána a je z konce 30. let 20. století, druhý, Půlnoční pacient, je z doby jeho exilového působení.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Maťa

Literatura

Hudební publicista a novinář Alex Švamberk kompletuje mapování americké a britské punkrockové a hardcoreové scény knihou Punk & hardcore: Co bylo, co zbylo.

Svého času byla knížka Na suchu a ve vzduchu určená mládeži od deseti let, nyní po ní nejspíše nejraději sáhnout děti dětí původních čtenářů – milovníci a sběratelé díla jedinečného českého malíře a grafika Kamila Lhotáka. Držíme v ruce ještě tiskařskou černí vonící publikaci Na suchu a ve vzduchu, jejíž osud má story, neboli příběh, jak se dnes moderně říká. Prvně totiž vyšla v roce 1940, dnes o rovných 78 let později, a to díky spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a nakladatelství Globus Internacional, které ji zařadilo do své edice Miraculum Octavum Mundi.

Zleva Máša Málková a Tereza Kostková jako sestry Bardovy, nad nimi Eva Josefíková jako tajemná Dorita. Snímek Jana Malíře

Divadlo

Američanka Betty MacDonaldová patří u nás k velmi čteným autorům. Její humoristická autobiografie Vejce a já se dokonce ve čtenářské anketě ocitla na samotné špici oblíbenosti. Dramatizací její knihy Kdokoli může dělat cokoli zahájila v neděli 1. července 2018 provoz Letní scéna pražského Divadla Ungelt na hradčanském Novém Světě v Praze.

Akční Helena Anny Fialové dominuje inscenace Dobrý konec všechno spraví. Snímek: © Agentura SCHOK Jiří Kottas

Divadlo

Premiéra inscenace Dobrý konec všechno spraví v Královské zahradě Pražského hradu otevřela v úterý 26. června 2018 Letní shakespearovské slavnosti. Poslední Shakespearova komedie (poté už psal jen tragédie a romance) není u nás známá.

Tatiana Vilhelmová, v pozadí Jiří Langmajer v inscenaci Skleněný strop. Snímek Jana Malíře

Divadlo

Pražské Divadlo Ungelt se profilovalo jako scéna hereckých osobností. V poslední době se jeho vedení snaží okruh osobností rozšířit či generačně obměnit. I proto se poslední premiéra stala tamním debutem Tatiany Vilhelmové a Jiřího Langmajera.

Roman Janál vytváří Bohumila Hrabala s velkým citem a pochopením. Snímek Hany Smejkalové

Hudba

Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve čtvrtek 14. prosince 2017 na Nové scéně světovou premiéru původní opery Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal.

Marta Kubišová. Zdroj snímku: a-company.cz

Hudba

Zmapovat historii tuzemského protestsongu se snaží nové obsáhlé dvojalbum. Ne na všechny ale došlo.

Robert Plant při koncertě v České republice v roce 2015. Snímek Milana Malíčka

Hudba

Robert Plant, bývalý zpěvák slavných Led Zeppelin a později neméně výrazný sólista, je tím, od kterého by se mohli mnozí autoři písní učit pokoře, volbě vhodné formy i širokému pojímání muziky. Jeho jedenácté sólové album Carry Fire to všechno vsálo a pobralo.

Modrá na svého někdejšího cvičitele Owena nezapomněla... Zdroj snímku: CinemArt

Film

Podtitul druhého pokračování Jurského světa: Zánik říše jako kdyby napovídal, že dinosauři snad už tentokrát vyhynou. Jenže na to vám, holoubkové, nenaletíme, chce se zvolat na adresu tvůrců před i po zhlédnutí filmu.

Karel Dobrý a Simona Zmrzlá jako hastrman a Katynka. Zdroj snímku: CinemArt

Film

Podle první části románu Miloše Urbana Hastrman, oceněného Magnesií Literou, natočil hudebník a divadelní režisér Ondřej Havelka svůj stejnojmenný filmový režijní debut.

Originální animovaný snímek S láskou Vincent stvořený pomocí olejomaleb převypravuje různé teorie o smrti slavného malíře. Především však sám uchvacuje jako unikátní umělecké dílo.

Na výstavě jsou i díla Václava Jiráska (Anjel II, 1993). Zdroj snímku: Sbírka PPF

Fotografie

Ambiciózní výstavu Sudek, Funke, Drtikol... Česká a slovenská fotografie ze sbírky PPF lze až do neděle 30. září 2018 vidět v Oblastní galerii Liberec. Expozice si klade za cíl ukázat vývoj fotografie jako média v našich zemích od úplných začátků až po aktuální současnou tvorbu.

Dagmar Hochová: Praha, listopad 1989. Snímek: České centrum Londýn

Fotografie

Dagmar Hochová obcházela pražské periferie, dvorky, prašná hřiště i poutě. Fotila dětské hry, věk vypadaných mléčných zubů, shrnutých punčocháčů, rádiovek a tepláků.

Alan Pajer fotografoval i herce Pavla Landovského. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

Komorní výstava Portréty fotografa Alana Pajera je k vidění do konce června 2018 v sevřeném prostoru Obecní galerie Beseda na pražském Malostranském náměstí. Autor, který zachycoval hvězdy československého bigbítu i světového rocku (Rolling Stones) či folku (Bob Dylan) na ní prezentuje černobílé portréty osobností naší i světové kultury.

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.