Vybrané příspěvky

Grid List

Malíř Norbert Grund zpracovává i jemně erotické rokokové téma (Čtyři koupající se dívky). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Malíř Norbert Grund (* 4. prosince 1717; + 17. července 1767) patří mezi zásadní představitele tuzemské rokokové malířské školy. Výstava nazvaná Půvab všedního dne, kterou je možné vidět až do neděle 18. března 2018, zrealizovala Národní galerie v Praze u příležitosti 300. výročí narození a 250. výročí úmrtí.

Daisy Mrázková umí mistrně zobrazit barevný svět fantazie. Snímek Jana Šídy, Právo

Výtvarné umění

Pražská Villa Pellé je až do neděle 28. ledna příštího roku barevnou pohádkovou říší, kterou díky své fantazii vytvořila spisovatelka, kreslířka a malířka Daisy Mrázková (* 5. května 1923; + 14. prosince 2016). Název výstavy Co by se stalo, kdyby... je inspirovaný jednou z dětských knih, kterou autorka napsala a také ilustrovala.

Museum Kampa otevřelo v pátek 27. října 2017 výstavu s názvem Muž s hořící hřívou! s podtitulem Emil Filla a surrealismus, 1931 – 1939. Výstava zahrnuje i několik děl dalších devíti představitelů českého surrealismu. Imposantní expozici můžete navštívit až do neděle 11. února 2018.

Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším turistickým a rekreačním oblastem České republiky. O jejich historii i současné podobě byly napsány pyramidy knih, od románů přes poezii až po literaturu faktu. Kromě spisovatelů a básníků nelení ani malíři a fotografové, kterým učarovala tato nespoutaná krajina rozlehlých lesních partií, řečeno slovy Ludmily Hromádkové, znalkyně díla publicisty a fotografa Jana Kavale, autora nové povídkové knihy inspirované především jihozápadní Šumavou.

Přebal knižní novinky Duchové. Zdroj snímku: Nakladatelství Paseka

Literatura

Americké autorce dětských komiksů Raině Telgemierové vyšla v českém překladu čtvrtá kniha Duchové a je tou nejzdařilejší. Přibližuje příběh dvou sester, které v novém městě zažijí svátek duchů, a vypráví o tom, kterak se rodina a dětská hrdinka vyrovnávají s nevyléčitelnou nemocí mladší sestry. Za knihu autorka získala komiksového Oscara – Cenu Willa Eisnera.

Kniha Praha temná a tajemná v krásném provedení s ilustracemi Jindřicha Janíčka

Literatura

Praha temná a tajemná, nejnovější přírůstek do rodiny knih zabývajících se magickou atmosférou Prahy, trochu promrhala potenciál. Má co nabídnout nezasvěcenému čtenáři, zkušenější fanoušek tajemné Prahy ale ocení jen pár stránek - ty, které se věnují městu coby inspiraci spisovatelů a zednářským aktivitám.

Maryša v podání Pavly Beretové. Snímek Martina Špeldy

Divadlo

Režisér Jan Mikulášek nastudoval s herci Národního divadla Maryšu bratří Mrštíků. Ačkoliv režisér Jan Mikulášek situuje Maryšu v Národním divadle do nezvyklého prostředí, herce obléká do současných kostýmů a do ruky jim vkládá plastové kelímky nebo hrst nábojnic, ani v nejmenším se nezpronevěřuje původnímu textu bratrů Mrštíkových.

Igor Orozovič (John Eastman) a Jana Preissová (Lily O’Hanlonová) v inscenaci Noční sezóna. Snímek Petra Neuberta

Divadlo

Českou premiéru hry Noční sezóna britské dramatičky Rebeccy Lenkiewiczové uvedla Činohra Národního divadla v režii uměleckého šéfa souboru Daniela Špinara.

Zleva Lucie Juřičková (Helena), Jana Boušková (Barbara Ellen) a Jan Bidlas (Charles) v inscenaci Jsme v pohodě. Snímek Martina Špeldy

Divadlo

Premiéru hry amerického dramatika a scenáristy Paula Rudnicka The New Century, s českým názvem Jsme v pohodě, předcházela pověst skandální, případně šokující záležitosti. To, co činohra pražského Národního divadla divákům v režii Braňa Holička předvedla na Nové scéně, rozhodně nešokovalo, spíš překvapilo svou povrchností.

Marta Kubišová. Zdroj snímku: a-company.cz

Hudba

Zmapovat historii tuzemského protestsongu se snaží nové obsáhlé dvojalbum. Ne na všechny ale došlo.

Robert Plant při koncertě v České republice v roce 2015. Snímek Milana Malíčka

Hudba

Robert Plant, bývalý zpěvák slavných Led Zeppelin a později neméně výrazný sólista, je tím, od kterého by se mohli mnozí autoři písní učit pokoře, volbě vhodné formy i širokému pojímání muziky. Jeho jedenácté sólové album Carry Fire to všechno vsálo a pobralo.

Moderní jazz představilo Aga Derlak Trio. Snímek Radka Lepky

Hudba

Nadmíru pestré menu nabídl v sobotu 21. října 2017 již 17. ročník renomované hudební přehlídky Jazz a Little Otherwise v Lanškrouně. Jeho zakladatel a dramaturg Ilja Michalec čerpal z nejrůznějších jazzových zdrojů a velmi pestré bylo tentokrát i národnostní složení účinkujících.

Ikona britské literatury pro děti medvídek Paddington se po třech letech vrací s novým filmovým dobrodružstvím. A i když se říká, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky, Paddingtonovi 2 (2017) prostě londýnská Temže svědčí a má našlápnuto zopakovat kvality (a úspěch) prvního filmu z roku 2014. Je tu nový záporák (Hugh Grant), starý dobrý britský humor, řada zajímavých prostředí a odkazů na jiné populární filmy. Což ocení především dospělí diváci. A pro ty nejmenší je tu samozřejmě roztomilý chlupáč Paddington.

Michelle Pfeifferová jako bohatá odkvetlá kráska. Zdroj snímku: CinemArt

Film

Kenneth Branagh režíroval nejnovější adaptaci klasické detektivky Agathy Christie a sám sebe dosadil do hlavní role potrhlého génia kriminalistiky Hercula Poirota.

Loutková Lajka. Zdroj snímku: A-Company CZ

Film

Pokud se film prezentuje jako „loutkový sci-fi muzikál“, vyvolává to už předem pobavení a jisté naděje. Lajka Aurela Klimta je ale především podivně nevtipná a zdlouhavá.

Kytarista Norbi Kovács sází v hudbě i fotografii na navození atmosféry. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

V Komorním sále kolínského Městského společenského domu vystavuje do neděle 31. prosince 2017 černobílé fotografie kytarista Norbi Kovács. Téměř tři desítky snímků ukazují hudebníka, který působí například v souboru Ivan Hlas Trio, coby vnímavého pozorovatele a obrazového glosátora okolního světa.

Čepinka se štěnětem, 1983. Zdroj snímku: Galerie hlavního města Prahy, Pavel Baňka

Fotografie

Pražský dům fotografie představuje obsáhlou výstavu s názvem Blízkost Pavla Baňky zaměřenou na portréty od osmdesátých let minulého století do současnosti. Autor vychází z tradice ateliérů první republiky, kdy byl důležitý výstup v podobě velmi kvalitního portrétu a autorství bylo potlačeno.

Fotograf Pavel Baňka chápe blízkost především duchovně. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Fotografie

Pražský Dům fotografie ukazuje do neděle 7. ledna 2018 dokumentární fotografickou tvorbu Pavla Baňky. Autor na výstavě Blízkost prezentuje díla, která začala vznikat v hlubokých sedmdesátých letech minulého století a přesáhla až do současné doby.

Tady Barbarella!

Komiks

Po více jak 55 letech u nás poprvé knižně vychází Barbarella, kultovní komiks, který svého času provokoval a posouval zažité hranice. Kultovní komiks dnes působí tak trochu jako muzejní kousek, což ovšem nic nemění na tom, že už od první stránky čtenář cítí, proč Barbarella vešla do historie. "Jestliže filmová adaptace platila za tehdy odvážnou, proti předloze je Jane Fondová jeptiška," píše v recenzi Jarda Konáš.