Vybrané příspěvky

Grid List

Animální agresivita symbolizovaná vypálenou šelmou (Štvanice). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Pražská Galerie Smečky, kterou provozuje Pražská plynárenská, připravila výstavu Oheň do papíru nezabalíš výtvarníka Svatopluka Klimeše. Expozice, která trvá do soboty 25. listopadu 2017, představuje jeho práce z různých tvůrčích období, aby se prolnula stará i nová díla. V rámci vernisáže byla pokřtěna také stejnojmenná publikace.

Roman Franta, Kočka. Snímek Romana Franty

Výtvarné umění

Do pátku 13. října 2017 je možné si v pražské Galerii Dolmen prohlédnout výstavu s názvem Dotyky smyslů obsahující nejnovější či dosud nevystavovaná díla akademického malíře Romana Franty.

Pohádková tradice je v našem kulturním prostředí velmi silná a konkrétně daná. A to nejen co se týče ústního podání, ale také vizuálního zobrazení příběhů v ilustracích, knihách či animovaných filmech.

Přebal knižní novinky německého spisovatele a novináře Volkera Kutschera. Zdroj snímku: Nakladatelství Moba

Literatura

V němčině vyšel román Mokrá ryba v roce 2007. Jeho autor, spisovatel a novinář Volker Kutscher, v něm poprvé představil komisaře Gereona Ratha a během krátké doby si příběh získal značnou popularitu.

Přebal knižní novinky Trhlina. Zdroj snímku: Nakladatelství Argo

Literatura

Slovenský spisovatel Jozef Karika obdržel v září 2017 za knihu Trhlina (2016) Cenu čtenářů v prestižní anketě Anasoft litera. Po podobně laděných románech Strach (2014) či Tma (2015) byl tak korunován na tamního krále mysteriózního thrilleru, přičemž Trhlina dosahuje kvalit některých děl světových mistrů tohoto žánru. Nakladatelství Argo ji 19. října 2017 v rámci Velkého knižního čtvrtku vydává v českém překladu.

Americký autor A. J. Finn sklidil nejen na londýnském knižním veletrhu obrovský úspěch. Práva na svou knihu Žena v okně prodal do čtyřiceti zemí a ta filmová koupila společnost Fox za milión dolarů. O románu se mluví jako o thrilleru roku 2018. Čeští čtenáři jsou však první na světě, kteří si příběh mohou přečíst. Vychází u nás o tři měsíce dříve než ve Spojených státech.

Stanislav Gerstner v roli faráře Holého, Tereza Slámová jako Marjánka Zezulová. Snímek Jiřího P. Kříže, Právo

Divadlo

V Zapomenutém světle se Jakub Deml v polovině třicátých let dvacátého ostoletí vyrovnává hlavně s vlastními běsy nehodného syna církve svaté, s troufalostí polemizovat s Masarykem i s vlastní národní vlažností. Jeho téma se zásluhou Matěje T. Růžičky poprvé objevuje i na jevišti – v Horáckém divadle Jihlava.

Petr Vršek (Horacio), Veronika Macková (Ofelie) a Jaroslav Plesl (Hamlet) v inscenaci na Pražském hradě.

Divadlo

Na Letní shakespearovské slavnosti se po letech vrátila nejslavnější Shakespearova tragédie Hamlet. V překladu Martina Hilského ji nastudoval režisér Michal Vajdička.

Věštkyně Ulrika (Eliška Weissová) má být zřejmě ztělesněným andělem smrti. Snímek Patrika Boreckého

Hudba

Téměř po padesáti letech se na jeviště pražského Národního divadla vrátil Verdiho Maškarní ples. Proč, na to nové nastudování ale nedokázalo dát přesvědčivou odpověď.

Čajkovského Panna orleánská v Liberci, v popředí Alžběta Vomáčková (Johanka) a Jaroslav Patočka (Thibaut). Snímek Romana Dobeše

Hudba

První premiérou nové sezóny libereckého Divadla F. X. Šaldy je Čajkovského Panna orleánská, opera zřídka uváděná, ale obdařená hudební i dramatickou krásou.

Ve čtvrtek 24. srpna 2017 vyšla v deníku E15 recenze nové desky významné slovenské zpěvačky a herečky Hany Hegerové (* 20. října 1931). Přinášíme doslovný přepis.

Odpočívat jsem neuměla. Můj život spočíval v balení kufrů, v odjezdech a příjezdech, říká pěvkyně v úchvatném filmu Olgy Sommerové Červená, který právě vstupuje do kin. Zdroj símku: ČTK

Film

Do českých kin právě vstoupil film Olgy Sommerové s prostým názvem Červená. A je třeba už předem konstatovat, že jde bezpochyby o dílo působivé, zdařilé. Lze to tvrdit už kvůli faktu, že ač se jedná o celovečerní jaksi monotematický dokument, nenudíte se, spíše asi cítíte, že i po těch osmdesáti třech minutách byste docela rádi seděli v kině dál a poslouchali... Poslouchali operní hvězdu a herečku Soňu Červenou.

Alibi na klíč poskytnou (zleva) Tarek Boudali, Julien Arruti a Philippe Lacheau. Zdroj snímku: Bontonfilm

Film

Chcete si o víkendu vyrazit s milenkou? Nechce se vám do práce nebo školy? Nudí vás nedělní rodinné obědy s tchyní a tchánem? Ze všeho je možné se vylhat bez toho, abyste měli průšvih nebo manželský rozvrat. Užívejte! vyzývá francouzská komedie Alibi na klíč.

Z filmu Blade Runner 2049. Zdroj snímku: Falcon

Film

Uznávaný Denis Villeneuve natočil pokračování kultovky Blade Runner. Vizuálně vymazlené paranoidně-depresivní sci-fi bakchanálie trvají odvážných 163 minut.

Fotograf Pavel Baňka chápe blízkost především duchovně. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Fotografie

Pražský Dům fotografie ukazuje do neděle 7. ledna 2018 dokumentární fotografickou tvorbu Pavla Baňky. Autor na výstavě Blízkost prezentuje díla, která začala vznikat v hlubokých sedmdesátých letech minulého století a přesáhla až do současné doby.

V rámci výstavy byla pokřtěna publikace Kolín 1923 s fotografiemi Jaromíra Funkeho. Knihu pokřtili (zleva) Antonín Dufek z Moravské galerie v Brně, nakladatel Karel Kerlický a Funkeho dcera Miloslava Rupešová. Snímek Jana Šídy, Právo

Fotografie

V Galerii města Kolína je do soboty 30. prosince 2017 k vidění výstava fotografií Jaromíra Funkeho, nazvaná Kolín 1920–1935 / Fotografie. Tvoří ji výběr prací, které mají vztah k městu na Labi. Jde především o snímky z cyklů Čas trvá, Chrám sv. Bartoloměje a Kolínská elektrárna na Zálabí.

Letos se již po sedmatřicáté konala svitavská Národní soutěž a výstava, věnovaná české amatérské fotografii. Jak novinářům řekl během tiskové konference při příležitosti květnové vernisáže v Městském muzeu a galerii ve Svitavách předseda poroty Josef Ptáček, Národní přehlídka ve Svitavách, která se konala 13. května do 5. června 2017 patří bezesporu k nejprestižnějším fotografickým událostem v České republice. Výstavu mohou během léta dále shlédnout zájemci na šňůře repríz v Praze, Plasech, Turnově i na Slovensku.