Vybrané příspěvky

Grid List

Vítězslav Nezval podle Adolfa Hoffmeistera. Zdroj snímku: Galerie Millennium

Výtvarné umění

Pražská galerie Millennium vystavuje kresby, karikatury a koláže Adolfa Hoffmeistera, jednoho z nejvýraznějších kreslířů 20. století. Adolf Hoffmeister vystudoval práva, před válkou utekl do Francie, později žil v New Yorku. Proslavil se karikaturou pátečníků, tedy skupiny okolo T. G. Masaryka a bratří Čapků, kreslil ale i postřehy z dalekých cest, karikatury osobností 60. let a věnoval se také kolážím. Výstava vesměs černobílých kreseb a barevných koláží potrvá do neděle 10. září 2017.

Obraz Velká Pieta Martina Němce evokuje pop art i komiks. Snímek Jana Šídy, Právo

Výtvarné umění

Výstava pojmenovaná 3 x Němec, kterou je možné vidět do neděle 3. září 2017 v Muzeu a Pojizerské galerii Semily, představuje tvorbu tří výtvarníků pokrevně svázaných. Nejznámějším z nich je bezpochyby malíř a hudebník Martin Němec, jemuž dělá garde jeho otec, malíř i restaurátor Josef, a syn, grafik Jan.

Obrazy Emila Filly mají zvláštní symboliku (Tři ženské akty se psem). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výtvarné umění

Pardubická Východočeská galerie pojala výstavu Emil Filla a jeho žáci, trvající do neděle 10. září 2017, netradičním způsobem. Sice jako pomyslný souboj, nebo lépe řečeno uměleckou konfrontaci mezi mistrem Emilem Fillou (* 3. dubna 1882; + 7. října 1953) a jeho žáky, které ve čtyřicátých až padesátých letech minulého století vedl v ateliéru monumentální malby na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Výřez přebalu knihy. Zdroj snímku: Vydavatelství Jota

Literatura

Paříž je prostředím, k jehož zpracování se rozhodla už řada autorů. Americká autorka Lisa Anselmová na to šla pěkně od začátku a autobiograficky zpracovala svou vlastní cestu do města.

Mirek Kovářík se zapsal do historie tuzemské poezie mimo jiné jako přemýšlivý interpret cizích veršů a se svými pořady projel snad celé bývalé Československo. Zdroj snímku: rybanaruby.net

Literatura

Nejznámější propagátor české a nejen české poezie Mirek Kovářík (* 15. srpna 1934) vydal bilancující soubor esejů, přednášek, rozhovorů a vzpomínek mapující více jak padesát let jeho publicistických, interpretačních či rozhlasových aktivit.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelství Pistorius & Olšanská

Literatura

Americká prozaička Aimee Benderová se českému čtenáři představila před čtyřmi roky lehce fantaskním románem Zvláštní smutek citronového koláče. Nyní jí vyšla sbírka povídek Tvrdohlavá stvoření, která v sobě ukrývá vynikající krátké texty, jež se odrážejí od absurdna a jsou plné ryzích autentických emocí.

Petr Vršek (Horacio), Veronika Macková (Ofelie) a Jaroslav Plesl (Hamlet) v inscenaci na Pražském hradě.

Divadlo

Na Letní shakespearovské slavnosti se po letech vrátila nejslavnější Shakespearova tragédie Hamlet. V překladu Martina Hilského ji nastudoval režisér Michal Vajdička.

Skladatel, pianista a zpěvák Randy Newman vydal novou desku po dlouhých devíti letech.

Jan Moravec je poslanec EP Orfeus a Jana Sibera jeho záletná žena Eurydika. Snímek Hany Smejkalové

Hudba

Opera pražského Národního divadla zakončila sezónu premiérou Offenbachovy slavné operety Orfeus v podsvětí na scéně karlínského Hudebního divadla.

Ve středu 9. srpna 2017 vyšla v deníku E15 recenze českého filmu Křižáček. Přinášíme doslovný přepis. Překvapivý český vítěz letošního karlovarského festivalu Křižáček o poutu mezi otcem a synem zaujme víc svými uměleckými ambicemi než jejich naplněním.

V úterý 18. července 2017 vyšla v deníku E15 recenze blockbusteru Válka o planetu opic režiséra Matta Reevese. Přinášíme doslovný přepis.

Letos se již po sedmatřicáté konala svitavská Národní soutěž a výstava, věnovaná české amatérské fotografii. Jak novinářům řekl během tiskové konference při příležitosti květnové vernisáže v Městském muzeu a galerii ve Svitavách předseda poroty Josef Ptáček, Národní přehlídka ve Svitavách, která se konala 13. května do 5. června 2017 patří bezesporu k nejprestižnějším fotografickým událostem v České republice. Výstavu mohou během léta dále shlédnout zájemci na šňůře repríz v Praze, Plasech, Turnově i na Slovensku.


V pražské galerii ABF na Václavském náměstí nedávno proběhla díky Českému centru fotografie výstava Akta Erotika. Byla zaměřena na historický a ideový vývoj fotografického aktu. Návštěvníci si mohli prohlédnout čtyři stovky děl od sto osmdesáti autorů.