Pozvání na cyklus Zakázaných výstav

Pozvánka

Galerie Art Mozaika v nově zrekonstruovaných výstavních prostorách nedaleko Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici zdařile, v rámci legálních možností, vyrovnala s tvrdými opatřeními zákazů shromažďování a hromadné účasti na kulturních akcích, doprovázejícími dlouhodobě epidemii coronaviru. A zve uměnímilovnou veřejnost i sběratele současného výtvarného umění na jedinečnou prezentaci malíře Tomáše Kubíka.

Michelangelo v lockdownu

                               Tomáš Kubík (* 15. října 1977) patří svým nezaměnitelným rukopisem k předním současným malířům. Nezastírá inspiraci klasickým malířstvím. Vystudoval Střední výtvarnou školu Václava Hollara a poté Akademii výtvarných umění – ateliér Zdeňka Berana. Ředitel galerie Art Mozaika Jiří Jaskmanický, v roli kurátora představované výstavy, říká o tvůrčím Kubíkově vývoji: „Tomáš Kubík prošel během svých studií mnoha uměleckými styly a zkoumal práce nejrůznějších umělců z celé historie umění. Zdá se, že nejvíce ho oslovují figurativní malby a období renesance a baroka. Ovlivnili ho například Michelangelo Buonarotti, Caravaggio či Rembrant.“

O talentu a pracovitosti Tomášek Kubíka svědčí seznam jeho výstav a ocenění. Za nejdůležitější lze považovat samostatnou výstavu obrazů a kreseb v Miami na Floridě. Prezentace se uskutečnila v galerii Design Lab v roce 2006. Všechny vystavené obrazy se tenkrát prodaly do soukromých sbírek. Jiří Jaskmanicky upřesňuje: „V Čechách se Tomáš Kubík účastnil skupinových i samostatných výstav. Zejména v galerii U Prstenu v Praze, galerii AVU, Jihočeské galerii v Českých Budějovicích, galerii M v Pelhřimově, galerii na zámku Hluboká nad Vltavou a mnoha dalších.“

kubik Ignudokubik belvederKubíkovo velkoplošné plátno, významný obraz s názvem Scény z manželského života, zakoupila Národní galerie v Praze a je vystaveno ve Veletržním paláci.

„V roce 1998 získal Tomáš Kubík cenu rektora Akademie výtvarných umění a cenu ateliéru klasických malířských technik, který vede Zdeněk Beran. V roce 2000 byl oceněn ministrem školství, mládeže a tělovýchovy cenou pro vynikající studenty za mimořádné výsledky ve studiu a tvůrčí činnost oboru Malba. On osobně si velmi váží toho, že byl zvláštní komisí vybrán, aby namaloval oficiální portrét rektora UK profesora JUDr. Karla Malého, dílo je umístěno v Karolínu...“ dodává Jiří Jaskmanický

Prohlídka výstavy ve zvláštním režimu

kubik memento morikubik ruzne moznostiV létě 2019 se konala úspěšná Kubíkova výstava ve Strahovském klášteře, která položila základy dlouhodobé spolupráce Tomáše Kubíka s galeristou Jiřím Jaskmanickým. Nyní máme možnost shlédnout výběr z Kubíkovy tvorby, plátna, kresby i grafiku v novotou vonící Galerii Art Mozaika. Dominují hyperrealistické mužské akty vytvořené starou klasickou technikou olejomalby. Obdivuhodné jsou ale i realistické portréty, ženská nahá těla i cyklus Hry s kresbami. Počítáme-li dobře, je zde vystavena třicítka jednotlivých artefaktů.

Jiří Jaskmanický, který nás osobně výstavou provází, se zastavuje u některých děl a vysvětluje koncepci výstavy: „Ústředním obrazem je Ignudo I., dílo namalované podle kreseb Michelangella a jeho realizace na stropě Sixtinské kaple. Předlohou byl jednak živý model a pak koláž z fotografických záznamů od několika modelů. Cílem bylo vytvořit iluzi manýrou ovlivněného přístupu k malbě. Dva ústřední portréty David v renesančním stylu a Valeria budou za pár týdnů vystaveny v Londýně v rámci Royal Society of Portrait Painters Annual Exhibition 2021."

kubik jaskmanickyZávěrem

Výstava je prodejní, především je ale nutné zdůraznit, že její návštěva a prohlídka je ve zvláštním režimu, vzhledem k vládním protiepidemickým opatřením a je možné ji zhlédnout „výdejním okénkem“. Respirátor je povinností, k použití jsou dezinfekční prostředky. Provádějící pracovník galerie má negatívní covidový test. Návštěva je možná po telefonické dohodě. Malým bonusem „za statečnost“ je vstup zdarma. Výstava je k vidění do čtvrtka 15. dubna 2021. Poté ji vystřídá další prezentace z cyklu Zakázaných výstav, tedy retrospektiva Milana Junka s názvem První ohlédnutí.

kubik cerny portretAutor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Art Mozaika

Novinář a spisovatel Ivan Černý je spolupracovníkem redakce

Popisek k fotografii galeristy Jiřího Jaskmanického: "Rok trvající uzavření výstavních síní je prakticky likvidační nařízení. Ministerstvo kultury má především starost o divadla a herce. Nejenom výtvarní umělci, ale ani spisovatelé a nakladatelé či vydavatelé periodik nikoho nezajímají..."

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery