Ve čtvrtek 14. ledna 2021 uspořádala pařížská aukční síň Artcurial dvě dražby věnované komiksům, obě vedl Arnaud Oliveux. Ve 14:15 hodin začala aukce nazvaná Svět Hergého, Tintinova tvůrce, při které šla pod kladívko více jak stovka uměleckých děl.
Nejočekávanější byla položka číslo 18, vyjímečné dílo, které se veřejnosti představilo poprvé - originální ilustrace obálky původního vydání komiksu Lotus Bleu z roku 1936: tuš, akvarel a kvaš na papíru o rozměrech 340 x 340 milimetrů, nalepeném na japonském papíru. Originál sice nese jeden svislý a dva vodorovné překlady, jinak je však ve vynikající kondici. Zajímavostí je, že originál byl v roce 1936 považován za příliš složitý s jemnými detaily podkladové kresby, aby jej bylo možné dokonale vytisknout. Proto byl vykryt a pozadí bylo nahrazeno červenou barvou.
Po tvrdé bitvě tři klientů, kteří dražili po telefonu, nakonec toto vyhledávané mistrovské dílo vyšlo zpod kladívka za úctyhodných 3 175 400 Euro, získal jej soukromý sběratel. Lotus Bleu tak ustavil nejenom světový rekord díla Hergého, ale také absolutní světový rekord originálů komiksu.
Aukční síň Artcurial v současnosti drží osm z deseti aukčních rekordů za díla Hergého, včetně toho předcházejícího z 24. května 2014 za patitul alba Tintin (2,6 miliónu euro).
Hergé, vlastním jménem Georges Prosper Remi (* 22. května 1907; + 3. března 1983), byl belgickým komiksovým scenáristou a kreslířem. Album Lotus Bleu je pátým dobrodružstvím Titntina a v tvorbě Hergého znamenalo výrazný zlom. Poté, co se mladý reportér seznámil s Tchangem Tchong-Jen (postava vychází z čínského umělce Zhang Chongren, který byl přítelem Hergého), vedle Al Capona jedinou skutečnou osobou, která v dobrodružství Tintina vystupuje, Hergého styl se změnil a stal se jistějším.
Aukce kvůli pandemickým opatřením probíhala pouze po telefonu a na internetu. Přesto však nepostrádala napětí a lze jen spekulovat o tom, kam až by se konečná částka vyšplhala při normální sálové aukci...
Autor: MiM
O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných v zahraničí si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery