Klub rodáků a přátel Kutné Hory vznikl v roce 1990 a je pokračovatelem tradice rodáckých spolků v Kutné Hoře. Současným předsedou klubu je Vlastislav Navrátil, kterého jsme požádali, aby čtenáře webu Putování za uměním krátce seznámil s historií vzniku i se současnými aktivitami klubu…
Nejvýznamnější akcí klubu je již tři desítky let soutěž mladých básníků a kulturní festival Ortenova Kutná Hora, který probíhá tradičně o prvním zářijovém víkendu. Kdo stál u zrodu festivalu a které osobnosti jsou s ním spjaty?
Myšlenka vzdání pocty slavnému kutnohorskému rodákovi, básníku Jiřímu Ortenovi, se zrodila brzy po roce 1989. Skupina nadšenců v čele s předsedou nově obnoveného Klubu rodáků a přátel Kutné Hory Emanuelem Růžičkou a kutnohorským divadelníkem Ladislavem Znojemským spojila tehdy síly s legendárním dramaturgem a režisérem Otou Ornestem, bratrem Jiřího Ortena, a v roce 1994 uspořádala první ročník festivalu Ortenova Kutná Hora. Na dramaturgii festivalu se od samého počátku výrazně podílel herec, recitátor, moderátor a také čestný občan Kutné Hory Alfred Strejček. Dokud mu to zdravotní stav umožňoval, v pořadech také často sám vystupoval. Druhou osobností, která od samého počátku vtiskla festivalu punc jedinečnosti a vysoké umělecké kvality, je Marie Valtrová. Tato znalkyně Ortenova života a díla připravuje po tři desítky let ortenovský pořad, ve kterém zaznívají verše, úryvky z korespondence a deníkových záznamů Jiřího Ortena, jakož i z děl jeho současníků – básníků a přátel. V pátek 6. září 2024 večer po slavnostním zahájení festivalu jsme nabídli pořad, který nazvala Hraje váš tatínek ještě na housle?, tedy stejně jako její kniha – rozhovor s Otou Ornestem z roku 1993. Hudbu k ortenovským pořadům skládal a sám často umělce doprovázel Jan Valter. Právě jeho osobnost připomene v pořadu Pocta příteli v neděli 8. září dopoledne. Poté, kdy v roce 2002 odešel Ota Ornest, ujala se režie ortenovského pořadu rozhlasová režisérka Hana Kofránková. V posledních letech pořad režíruje a také v něm sám účinkuje Lukáš Hlavica. Spolu s ním v pořadu i letos vystoupí Hana Ornestová, dcera Oty Ornesta.
Vedle hlavního poslání festivalu, tedy setkávání a soutěžení mladých básnířek a básníků jsou vždy na programu další velice zajímavé akce. Nikdy nemůžou chybět ani výstavy výtvarných děl. Připomeňte z minulosti takové, které Vás nejvíce zaujaly…
Pro nejširší kutnohorskou veřejnost je Ortenova Kutná Hora především kulturním festivalem. Pořady Ortenovy Kutné Hory se od běžné nabídky odlišují nápaditostí dramaturgie a formy i osobnostmi, které v pořadech vystupují, nejedná se o běžnou produkci. K takovým pořadům patří i Večírek s Jiřím Šlitrem, který připomene sté výročí narození Jiřího Šlitra. V sále Knihovny Kutná Hora bude za pianem a kolem něho Přemysl Rut a Markéta Potužáková.
Součástí festivalu jsou po mnoho let i výstavy výtvarných děl. V posledních letech jsou to nejčastěji fotografie, zpravidla pak fotografů spjatých s Kutnou Horou. Byli to například Ivan Skopec (2018) či Karel Meister (2020), v roce 2022 členové Kutnohorského fotoklubu při reprezentativní výstavě v nové budově Knihovny Kutná Hora. Patří k nim i Jaromír Procházka, který pro Ortenovu Kutnou Horu 2019 připravil výstavu ke stému výročí Jiřího Ortena a v roce 2021 výstavu k desátému výročí úmrtí Václava Havla. V loňském roce připravil ve Spolkovém domě výstavu ke stému výročí kutnohorského rodáka Ilji Bojanovského, kameramana, fotografa a vysokoškolského pedagoga. Společně s jeho fotografiemi, mezi nimiž byly i poprvé vystavené fotografie z Bojanovského archívu, vystavil i vlastní fotky.
Skutečnou událostí se v roce 2013 stala výstava cyklu fotografií Jindřicha Štreita Brána naděje. Výstavu našeho předního fotografa připravil Miroslav Perný. Při vernisáži „provedl“ Jindřich Štreit návštěvníky zaplněného kostela sv. Jana Nepomuckého celou výstavou. Přiblížil příběh jednotlivých fotografií pořízených během několika desetiletí v mnoha zemích. Cyklus jako celek představuje příběh života, narozením počínaje a poslední cestou konče. Při besedě ve velkém sále knihovny představil Jindřich Štreit některé ze svých knih, mezi nimi i knihy poezie, ilustrované jeho fotografiemi. Při promítání fotografií pak hovořil o své celoživotní fotografické vášni.
Letos festival nabídne výstavu fotografií dalšího výrazného českého fotografa Bohdana Holomíčka. Ve výstavní síni Spolkového domu ji připravil opět Miroslav Perný. Jsem rád, že obdobně jako vloni u Jindřicha Šreita budeme mít možnost seznámit se blíže s tvorbou Bohdana Holomíčka při besedě s ním, která tentokrát proběhne v Dačického domě hned po vernisáži v sobotu 7. září dopoledne.
Jsem potěšen, že součástí letošního festivalu je i druhá výstava. V kavárně Čert a Káča v podloubí (Husova 102) ji připravil galerista Miroslav Moravec a jeho ArcusGallery. Jak napovídá název výstavy Pocta Jiřímu Ortenovi, jedná se o téma, které stálo u zrodu našeho festivalu a je po tři desetiletí jeho středobodem. Také proto se velmi těším na to, jak přizvaní umělci s tématem naložili. Mám také radost z toho, že v ArcusGallery má festival dalšího partnera působícího v Kutné Hoře, protože právě spolupráce s místními partnery – spolky, školami, knihovnou, galeriemi či hudebníky je důležitou dramaturgickou linií festivalu.
Při vernisáži výstavy Pocta Jiřímu Ortenovi byla také uvedena na trh velice zajímavá fotografická publikace Kutná Hora s básněmi Jiřího Ortena. Jste jedním z kmotrů, Klub rodáků a přátel Kutné Hory se stal významným donátorem a přispěl tak k vydání knihy. Sledoval jste postupný vznik knihy, na co se podle Vás mohou čtenáři těšit…
Úspěšný křest publikace fotografií Kutné Hory trojlístku Bojanovský – Skopec – Procházka a výběru veršů Jiřího Ortena, která se konal při vernisáži v pátek 6. září 2024 odpoledne.
Jaromír Procházka celý život fotografuje Kutnou Horu a za tři desetiletí existence klubu rodáků a festivalu Ortenova Kutná Hora se důvěrně „poznal“ s Jiřím Ortenem. Jak jsem zmínil, byl to právě Jaromír Procházka, který pro Ortenovu Kutnou Horu v roce 2019 připravil výstavu ke stému výročí Jiřího Ortena. Pokud vím, myšlenku publikace obsahující Ortenovy verše a fotografie Kutné Hory, kterou Orten miloval a tak často opěvoval, nosil Jaromír Procházka v hlavě po mnoho let. Považuji za šťastné, že do publikace kromě svých fotografií zařadil i fotografie Ilji Bojanovského, jehož výstavu uspořádal vloni, a fotografie svého kamaráda Ivana Skopce, jehož výstavu pro Ortenovu Kutnou Horu připravil v roce 2018, tedy rok po Skopcově odchodu. Čtenáři se podle mě mohou těšit na Kutnou Horu, jak ji v průběhu několika desetiletí zachytili tři fotografové, bytostně srostlí s Kutnou Horou, její historií, architekturou, ale i současností.
Podporu vzniku této publikace považujeme za důležitou součást naplňování poslání klubu rodáků, k němuž patří i péče o odkaz minulých generací, o zachování kulturního dědictví vztahujícího se ke Kutné Hoře, a připomínání a zprostředkování tohoto dědictví občanům Kutné Hory a široké veřejnosti. Publikace je zajímavým svědectvím své doby a je i příspěvkem k propagaci města a jejímu renomé.
Autor: MiM
Snímky: Archív Vlastislava Navrátila
Další rozhovory o knihách a audioknihách u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny