Praha vyznamenala režiséra Jiřího Menzela i sbormistra Jiřího Chválu

Sbormistr Jiří Chvála. Snímek Kateřiny Šulové, ČTK

Sloupek

Pražský primátor Zdeněk Hřib nedávno vyznamenal na Staroměstské radnici čtyři významné osobnosti. Čestné občanství udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi, za kterého ocenění převzala v Brožíkově sále manželka Olga. Listinu a odznak čestného občana dále převzal lékař a politik Pavel Klener. Stříbrnou medaili primátor předal ředitelce Uměleckoprůmyslového muzea Heleně Koenigsmarkové a sbormistrovi Jiřímu Chválovi.

Režisér Jiří Menzel, který v únoru 2019 oslavil 81. narozeniny, prodělal před dvěma lety zánět mozkových blan a po téměř roce ve zdravotnických zařízeních se dále zotavuje doma. Čestné občanství za něho proto převzala manželka Olga. V laudatiu uvedla, že je pravověrným Pražákem a nikdy si nedokázal představit, že by Prahu opustil, přestože k tomu měl mnoho příležitostí. „Vždy se s Prahou i tehdejším Československem cítil pevně svázán,“ řekla. Pamětní kniha k podpisu by mu měla být doručena později.

praha vyznamenala menzelpraha vyznamenala chvalaStříbrnou medaili získala Helena Koenigsmarková, která od roku 1990 vede Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. „Je to opravdu úžasná pocta zejména pro nás ze z Plzně,“ zavtipkovala Helena Koenigsmarková. Poděkovala nejen za ocenění od hlavního města, ale dík vyjádřila i svým dlouholetým spolupracovníkům v muzeu.

Dirigent, sbormistr a pedagog Jiří Chvála stojí od roku 1967 v čele Kühnova dětského sboru, ve svých 86 letech stále vyučuje na pražské AMU. „Praze jsem věnoval celý svůj zájem a celou svou práci,“ řekl Jiří Chvála. Poznamenal, že vyrůstal v Písku.

Pavel Klener, jehož hlavním oborem je onkologie, zejména pak zavedení chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe, je zakladatelem této disciplíny v Československu. Stal se prvním polistopadovým ministrem zdravotnictví.

Držitelé čestného občanství hlavního města mají nárok na bezplatnou přepravu v městské hromadné dopravě, dostávají také čestné vstupenky na významné kulturní a sportovní akce. V případě úmrtí jim je možné zřídit čestný hrob. Ocenění stříbrnou medailí je spojeno s předáním diplomu a darem 100 000 korun.

Hlavní město od roku 1990 udělilo čestné občanství šesti desítkám osobností, kromě jiných Jaroslavovi Foglarovi, Zdeňkovi Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi. Stříbrnou medaili získali bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, Jiřina Bohdalová, Karel Gott a další osobnosti.

Zdroj: čtk

Další sloupky si můžete na webu Putování za uměnm přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery