Recenze - Habasův život se psy

Literatura

Současný knižní trh obohatil nový titul z produkce nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové, který potěší nejenom majitele domácích miláčků, ale především čtenáře milující přírodu, svobodu a dobrodružství. Jedná se o autobiografický rukopis Zloděj psů Josefa Habase Urbana, který si vydobyl spisovatelskou slávu především románem Habermanův mlýn, který se dočkal i filmové verze.

Tara, Rek, Buck a ti druzí

zlodej psu„Knížku Zloděj psů jsem napsal z čisté touhy vrátit svým čtyřnohým kamarádům to, co dávali po celý život mně – pocit přátelství a sounáležitosti...“ svěřuje se autor čtenáři zpočátku rukopisu, který svými příběhy, místy humornými, místy až k pláči a především napínavými, i svojí kvalitou živého, čtivého Urbanova jazyka, mimořádně vyčnívá v haldě domácích i překladových titulů, na prohýbajícím se pultech předvánočního knihkupeckého trhu. Jedná se o deset příběhů, kde jsou hlavními hrdiny „nejlepší přátelé člověka“, které svázány v raneček pod lákavým titulem Zloděj psů zaznamenávají životní cesty vodáka, cestovatele, mushera i trapera v jedné osobě – Josefa Urbana, zvaného kamarády i parťáky z trailů Pepáč, nebo také Habas.

Za všechny jeho charakteristiky platí nejvíce slova filmového režiséra Daniela Krzywoně: „Ten kluk je londonovským typem dobrodruha, kterému sudičky nadělily dar psaní a vyprávění. Je dobrodruhem, který se o sebe umí spolehlivě postarat při bloudění v divočina Aljašky, po ztroskotání na divoké himálajské řece i v ohrožení života v zemích zmítaných válečnými konflikty. Dobrodruha, který se krátce po krizi otřepe, dá si panáka a na břehu řeky napíše báseň...“

Vyprávění o psech a lidech

zlodej psu1Prvně psa Josef Urban pohladil když mu bylo šest. S legendou svého života, Bojarem, poznává obě strany mince. Záhy pochopí, jak hrozné je žít na řetězu a od té doby se až do dneška snaží o to, aby tomu tak v jeho okolí ani na světě nebylo. V případě zvířecím i člověčím, neb svobodu si považuje nade vše a není to fráze. Je pro ni ochoten udělat cokoli, vybojovat, ukrást i vykoupit, třeba za tisíc dolarů, které dal za ukradeného a uvězněného psa, navíc svého! Ostatně, to je symbolická nit, která se táhne celou autobiografickou knihou vzpomínek, rámovaných mantinely povídky. Příběhy na sebe navazují, od dětství a alotrií se sestrou a nejrůznějšími „čokly“, jak něžně psí plemeno nazývá, patřících s jeho rodinou (rodinami) do jedné smečky, až po dobrodružství na divokém Balkáně, zaminovaných polích, v horách rumunských Karpat, ba i za velkou louží. To je již dospělý chlap, plaví se a cestuje se synem, oba propadlí divočině.

Každý příběh uvádí Josef Urban filosofujícími glosami, několika kurzívou vysázenými řádky, které následný text jaksi předznamenávají. Jedná se o vlastní životní zkušenosti a není dobré je přeskočit v touze začíst se do samotné povídky. Bezesporu bychom se nejenom ochudili o moudra zkušeného člověka, ale lépe i pochopíme následující text.

To rovněž platí o autorově doslovu, kde se Josef Urban svěřuje s tím, že své psy celý život spíše pozoroval, než jim poroučel.

zlodej psu2„Díky nim jsem přišel na to, co má v životě opravdovou cenu. Odpovědět si ale musí každý sám. Deset psů, se kterými jsem prožil popsané příběhy, mně přivedlo k Desateru přikázání podle Habase. Tím prvním je: Obdaruj bližního svobodou, je to největší dar...“

Desátým Habasovým přikázáním pak je rada: K vrcholu jdi cestou přímou. Jdi, právě teď, protože minulost je prázdná.

Filmová verze

Ačkoliv představovaná kniha s ilustracemi legendárního kreslíře Rychlých šípů Marko Čermáka spatřila světlo světa poměrně nedávno, již o ní projevili zájem televizní filmaři a není žádným tajemstvím, že se bude točit stejnojmenný seriál. Pracovitý Josef Urban tedy na určitý čas vyměnil toulky přírodou se psy za vytrvalé vysedávání u klávesnice počítače, vědom si bonmotu spisovatele Arnošta Lustiga, že knížky se píší (s prominutím) zadkem, má již v tento čas napsaných sedm dílů.

Nadšen pak je, jako letitý bojovník za práva zvířat, že díky jeho tvůrčím snahám TV Prima otevřela stránky www.zlodejpsu.cz a www.primamazlicek.cz. Ty slouží jako jakýsi integrovaný systém ochrany ve vztahu člověk a pes, ale i jiné „zvěři“.

Curriculum vitae

zlodej psu titulSpisovatel a scénárista Josef Habas Urban (* 1965) je bývalým reprezentantem ve sjezdu na divoké vodě. Po gymnáziu vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Jeho literární tvorba se prolíná s filmovou, píše scénáře i poezii. Má za sebou práci na dvou desítkách filmů, od dokumentů až po celovečerní. Mnohé z nich jsou ověnčeny domácími i zahraničními cenami, jako kupříkladu Habermannův mlýn v režii Juraje Herze, který získal cenu Sazky v rámci Českého lva i Státní bavorskou filmovou cenu. Na svém autorském kontě má Josef Habas Urban kromě Zloděje psů tři romány, sbírku básní i soubor cestopisných povídek. Též šest audiovizuálních pořadů, jako kupříkladu Stopy divočiny nebo Záhada ztracené Archy.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív nakladatelství The Dog Trail

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny