Nejlepším taxíkem jsou vlastní nohy...

V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa vyšla před krátkým časem skvělá kniha novináře a reportéra Jana Rychetského Špionem Běločechů v Rusku s podtitulem Po stopách našich legionářů od Zborova do Vladivostoku.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Knižní klub

Falešný román české spisovatelky píšící pod pseudonymem Magdalena Mintová svým lehkým a jiskrným humorem a mírně absurdním dějem, zasazeným do českého prostředí plného karikovaných postav, silně evokuje sérii knih Aristokratka Evžena Bočka.

Vodní květy (1966, kombinovaná technika na papíře). Zdroj snímku: Monografie Anny Zemánkové

Anna Zemánková (* 23. srpna 1908; + 15. ledna 1986) patří v žánru českého art brut k nejvýjimečnějším autorkám a zároveň zaujímá pevné místo v panteonu mezinárodního „umění v syrovém stavu“. Její dílo působí jako herbář fantastických mimozemských rostlin. Smyslné květy a zvláštní plody, fragmenty rostlin jakoby zvětšených pod mikroskopem...

V českém literárním prostoru se objevila kniha svým zaměřením neobvyklá. Duong Nguyen Jirásková napsala osobní zpověď Banánové dítě. Autorka vietnamského původu, žijící v Česku, přibližuje na svém osudu nejen fenomén tzv. banánových dětí, ale především svůj život v české společnosti.

Nakladatelství Globus vydalo v edici Miraculum Ocatavum Mundi Paměti z Fastrova mlýna autorky Marie Vondrové-Fastrové (* 31. května 1875; + 6. března 1958). Je to již třetí vydání tohoto, jistě pozoruhodného díla, tentokrát vyzdobené ilustracemi kutnohorského výtvarníka, pedagoga a filmaře Vladimíra Císaře.

Knihovnička pragensií se v tento čas rozrostla o další svazek. Populární knihomol, spisovatel, moderátor a propagátor literatury Vráťa Ebr přišel s krásně polygraficky vyvedenou publikací Drobničky z Prahy, ve které představuje hlavní město republiky pestrou koláží publicistických textů, básní i zábavných a zajímavých kvízů. Jeho knížka tedy rozhodně není, jak bychom snad mohli očekávat, kompilací více či méně známých údajů o pražských domech nebo čtvrtích.

Další články...