Pražské nakladatelství Brána před krátkým časem opět potěšilo milovníky astrologie, hvězd a esoteriky, když vydalo Velkou knihu horoskopů. Známá autorka Olga Krumlovská, která napsala více jak třicet knih, zabývající se dlouhodobě touto tématikou, svým čtenářům tentokrát naservírovala objemný svazek, ve kterém srovnává jednotlivé astrologie široké palety světových kultur.

Přebal knižní novinky Neobvyklý typ. Zdroj snímku: nakladatelství Domino

Jakmile začne hvězda šoubyznysu psát literaturu, klade si čtenář otázku, zda jde o pózu, nebo potřebu vyslovit niterný prožitek, navíc vypovězený úplně jiným druhem umění. To je případ i čtyřsetstránkové povídkové knihy Toma Hankse Neobvyklý typ, kterou do češtiny přeložil Vladimír Medek.

Útlá knížka Pavla Taussiga Chlapec, který přežil pochod smrti, kterou vydalo nakladatelství Grada Publishung v roce 2018, je jistě velmi cenným dokumentem historického významu, protože přináší autentický text - zápisky židovského chlapce z doby okupace. Bylo mu jedenáct, když se ocitl v koncentračním táboře v Osvětimi. Sám vzpomíná, jak psal do dvou sešitů svůj deník a zážitky - od zatčení přes věznění v koncentrácích až po osvobození.

Přebal knižní novinky Muž, který stál v cestě. Zdroj snímku: Nakladatelství Universum

Muž, který stál v cestě je název prózy filmového režiséra a scenáristy Ivana Fíly věnované osobnosti lékaře, interbrigadisty a komunistického politika Františka Kriegla (* 10. dubna 1908; + 3. prosince 1979). Po padesát let se o něm veřejně mlčelo, přitom jeho osobní i profesní životopis v mnohém symbolizuje přelomové události 20. století.

Další články...