Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelství Host

Při mapování nesporných hodnot české literatury nabízí nakladatelství Host v jednom svazku dva romány Egona Hostovského (* 23. dubna 1908, Hronov; + 7. května 1973, New Jersey, USA). První se jmenuje Dům bez pána a je z konce 30. let 20. století, druhý, Půlnoční pacient, je z doby jeho exilového působení.

Držíme v ruce nejobjemnější svazek pozoruhodného, dalo by se říci epochálního literárního záměru z pera historika umění a uměleckého kritika Petera Kováče. Publikace o více jak sedmi stech stranách (!), nazvaná Katedrála v Remeši, uzavírá coby pátý díl ojedinělý knižní projekt Stavitelé katedrál, který představuje evropské umění a architekturu 13. století. Tento svazek, ještě vonící tiskařskou černí, takříkajíc od á až do zet popisuje čtenáři legendární chrám pro korunovace francouzských králů. Úžasný je nejenom obrovský záběr textu samotného, ale i bohatá obrazová příloha.

Titul knižní novinky. Zdroj snímku: Knižní klub

Není loutkář jako loutkář. V roce 2017 oslovil českou literární veřejnost norský autor Jostein Garder, když ve svém Loutkáři vyprávěl příběh osamělého akademika a lingvisty Jakopa. Ten řešil samotu návštěvami pohřbů a vyprávěním příběhů. Britský prozaik Daniel Cole nyní ve svém Loutkáři pokračuje v tématu krimi prvotiny Hadrový panák.

Svého času byla knížka Na suchu a ve vzduchu určená mládeži od deseti let, nyní po ní nejspíše nejraději sáhnout děti dětí původních čtenářů – milovníci a sběratelé díla jedinečného českého malíře a grafika Kamila Lhotáka. Držíme v ruce ještě tiskařskou černí vonící publikaci Na suchu a ve vzduchu, jejíž osud má story, neboli příběh, jak se dnes moderně říká. Prvně totiž vyšla v roce 1940, dnes o rovných 78 let později, a to díky spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a nakladatelství Globus Internacional, které ji zařadilo do své edice Miraculum Octavum Mundi.

Peter May je u nás známý Trilogií z ostrova Lewis. Snímek Doriana Hanuše

Skotský prozaik Peter May, proslulý u nás trilogií z ostrova Lewis, si ve světě získal popularitu šestidílnou sérií čínských thrillerů neboli hexalogií, jak se takovým souborům v literatuře říká. Díky nakladatelství Host dostali nyní čtenáři už pátý příběh čínského detektiva Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové.

Knižní novinka Sharon J. Boltonové Temné říční proudy. Zdroj snímku: Domino

Čtvrtý případ vyšetřovatelky Lacey Flintové v knize Temné říční proudy z pera Sharon J. Boltonové je plný chladu, temných říčních zákoutí a dávných tajemství, která postupně vyplouvají na povrch.

Další články...