Mirek Kovářík se zapsal do historie tuzemské poezie mimo jiné jako přemýšlivý interpret cizích veršů a se svými pořady projel snad celé bývalé Československo. Zdroj snímku: rybanaruby.net

Nejznámější propagátor české a nejen české poezie Mirek Kovářík (* 15. srpna 1934) vydal bilancující soubor esejů, přednášek, rozhovorů a vzpomínek mapující více jak padesát let jeho publicistických, interpretačních či rozhlasových aktivit.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelstsví Motto

Český autor Martin Váša napsal jako své debutové dílo deník mladého mileniála (generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu století). Kniha Dělám si to sám zaznamenává život sedmadvacetiletého mladíka, který prožívá všednodenní útrapy a popisuje svůj milostný život s nadhledem a humorem.

Irena Obermannová změnila literární styl. Zdroj snímku: ČTK

Od devadesátých let minulého stoleltí píše česká spisovatelka Irena Obermannová romány pro ženy. Doposavad je proložila jednou básnickou sbírkou a nyní přišla prvně s žánrem pro svou tvorbu neobvyklým – detektivkou. Sice v knize Dobré duše ubrala na pro své texty typické hravé poetice, nicméně dílo je to zdařilé a jiným tvůrcům v žánru krimi může zdatně konkurovat.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelství Pistorius & Olšanská

Americká prozaička Aimee Benderová se českému čtenáři představila před čtyřmi roky lehce fantaskním románem Zvláštní smutek citronového koláče. Nyní jí vyšla sbírka povídek Tvrdohlavá stvoření, která v sobě ukrývá vynikající krátké texty, jež se odrážejí od absurdna a jsou plné ryzích autentických emocí.

Přebal knižní novinky. Zdroj snímku: Nakladatelství Host

Americká autorka Stephanie Oakesová napsala mystický příběh s prvky thrilleru směrovaný mladším čtenářům. Do něj umně skryla sdělení, že nezáleží na tom, co tvrdí svět dospělých, co je nám předkládáno od malička jako to správné. Vždy je třeba věřit vlastnímu úsudku, rozumu a intuici.

Další články...