Recenze - Když Ferda Mravenec bojoval proti imperialismu. Toulky stalinistickou Prahou

Ferda Mravenec odhalí agenty USA. Zdroj snímku: Průvodce stalinistickou Prahou

Literatura

Další z velkorysých obrazových průvodců Jiřího Padevěta se zaměřil na roky 1948 až 1956. Průvodce stalinistickou Prahou nabízí téměř tisíc stran informací o životě v mimořádně tvrdé době.

stalin praha 2Na principu stručných hesel k jednotlivým místům na mapě Prahy nabízí publikace obrovské množství podrobností o životě v hlavním městě.

Čtenář se tak dočte a na fotografiích také vidí, kde se tehdy rozhodovalo o definitivním konci svobody a nastolení diktatury, kde se konaly poslední pokusy občanů o protesty, kde se scházeli studenti nebo kde se domlouvali odbojáři. Kde sídlila StB, kde byly mučírny politických oponentů a kde se vymýšlely a nakonec i realizovaly soudní monstrprocesy, jejichž obětí se mohl stát prakticky kdokoliv.

Kniha se věnuje také místům, kde tvořili umělci, stále více svazovaní hořce směšnou oficiální povinnou estetikou a ideologií, kde zakazovali svobodné umění a vydávali bizarní propagační knihy a časopisy a kde Otakar Švec pracoval na obludném Stalinově pomníku. Na druhou stranu zmiňuje i to, kde psali „podvratní” autoři Egon Bondy nebo Josef Škvorecký.

stalin praha 1Dnes už je těžké uvěřit, že i Mateřídouška tiskla na titulní straně diktátory a v komiksu Ferda Mravenec tvrdil dětem, že bojuje proti mandelince bramborové, tzv. „americkému brouku“, kterého k nám schválně házejí američtí agenti. Podobné detaily vypovídají o zvrácenosti komunistického režimu možná lépe než statistiky.

Autor: Stanislav Dvořák
Zdroj: Novinky

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny