Recenze - Feministické pohádky, které kašlou na prince

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Literatura

V zahraničí se kniha Good Night Stories for Rebel Girls stala bestsellerem a fenoménem. Nyní vyšlo dílo Eleny Favilliové a Francescy Cavallové v českém překladu Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. Obsahuje stovku příběhů významných žen na ploše celé historie lidstva.

V běžných pohádkách se dívky dočtou, že hledání životního štěstí vede jedinou cestou, a to prostřednictvím nalezení správného prince. Elena Favilliová a Francesca Cavallová ale pochopily, že doba pokročila, dívky už možná netouží jen po princovi a je dobré probouzet v nich odhodlání k tomu, aby samy něco dokázaly.

Jejich kniha přináší životní příběhy významných žen zkrácené na jednu stranu, doplněné ilustracemi, přičemž za každou jednou ilustrací stojí jiný autor. Hrdinky knihy jsou ze všech oblastí a na první pohled je spojuje odvaha, odhodlanost, statečnost a mnohdy boj s předsudky a odsudky, s nedůvěrou ostatních.

Známá jména jako Yoko Ono, Kleopatra či Marie Curieová střídají téměř neznámá. Dočteme se o pirátkách, jejichž morální motivace je možná trochu na pováženou, či o mladé dívce ze současnosti, která překonala dlouholetý strach z vody a sama na plachetnici obeplula celý svět.

Elena Favilliová a Francesca Cavallová odvedly úctyhodnou práci, jejich kniha, byť primárně pro děti, potěší i dospělé čtenáře. V zahraničí už vyšel druhý díl.

Autorka: Lucie Zelinková
Zdroj: Právo

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny