Recenze - Znovuzrození novináře Marka Kafky

Přebal knižní novinky Ctihodní řezníci. Snímek Jana Šebelky

Literatura

Novinář a spisovatel Jan Šebelka se po Románu pro Quida, popisujícím osudy studenta a pak učitele Marka Kafky v časech normalizace, ke své oblíbené postavě vrátil. Čtenář v nové próze Kafku zastihne jako znechuceného novináře, ztrativšího polistopadové ideály uprostřed manipulujícího mediálního světa.

Název Ctihodní řezníci je symbolický a reálný zároveň. Označuje zavražděného obchodníka s masem Jana Cibulku, o němž chce právě od Marka Kafky jeho vdova napsat knihu, jak to všechno s ním vlastně bylo. A potom označuje vrahy a poté „ctihodné“ občany Kristiánova Karla Nošice a Karla Grygara neboli Nosála a Géčka, jak o nich mluví jejich dávní kumpáni.

Podobně jako v Románu pro Quida nebylo těžké identifikovat Město jako Ústí nad Labem, Kristiánov jako Liberec. Kromě Španělska a Chorvatska, kam Kafku zavede jeho pátrání, se vše odehrává na severu Čech.

Jan Šebelka nezapře svoji vášeň dívat se na život konkrétních postav ve společensko-politických souvislostech. Vrací se do divokých devadesátých let minulého století, kdy i v Kristiánově vznikala novodobá česká buržoazie, převážně z lidí, kteří měli volné peníze. Podle toho také vypadalo jejich podnikání a k tomu všemu potřebovali nejen politickou, ale i policejní a soudní ochranu. S touto mafií, jejíž vazby vydržely dodneška, se autorův hrdina potýká.

Autor: František Cinger
Zdroj: Právo

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny