Haeckelův syndrom Hynka Šnajdara v Sýpce

Vernisáž

Vernisáží ve středu 16. února 2022 bude od 18:00 hodin zahájena ve valašskomeziříčské Galerii Sýpka výstava dvanácti koláží Hynka Šnajdara s neobyčejným názvem Haeckelův syndrom. Autor ve svých kolážích propojuje formy přírody prostřednictvím Haeckelových biologických organismů s prvky z anatomických atlasů a knih. Výstřižky v průběhu roku 2021 pečlivě vybíral a aplikoval na černou čtvrtku.

Požádali jsme Hynka Šnajdara (* 18. listopadu 1960) aby čtenářům webu Putování za uměním přiblížil, jak jeho aktuální expozice vznikala...

snajdar 1plakát A1 šnajdarTvorba koláží se pro mě stala hrou. Hrou vyžadující nápaditost, představivost, imaginaci. Hrou s momenty překvapení, s dobrodružstvím, s postupně se odvíjejícím, nebo náhle zjevujícím se příběhem. Nevytvářím koláže s nějakým předem stanoveným záměrem, i když se to v průběhu let proměňovalo. Připouštím, že příběh, sen nebo cokoliv jiného se do mojí mysli občas vkrádá ještě předtím, než vezmu do jedné ruky nůžky a do druhé lepidlo. Je to čarovné dobrodružství, nová skutečnost, nový příběh. Jsou to dokumenty zázračných setkání motivů erotických, humorných, z rostlinné i živočišné říše, s anatomickými či technickými detaily, s vyobrazením atributů technické civilizace. Výraznými prvky jsou pak analogie a imaginativní výlety do každodenní reality...

Tvorbě koláží se Hynek Šnajdar věnuje od raných 80. let minulého století, kdy se se pro něho surrealismus stal ne výtvarným směrem, ale myšlenkovým proudem a hnutím. Před listopadovými událostmi 1989 oficiálně nevystavoval, pouze sporadicky své práce představil veřejnosti na rozmanitých „nepovolených“ výstavách v různých parcích, lomech či lesích na Moravě i v Čechách.

vystasnajdar 2snajdar 3Od roku 2000 měl již devatenáct samostatných a pětačtyřicet společných výstav nejen v České republice, ale také v zahraničí (USA, Dánsko, Rakousko). Po roce 1989 Hanek Šnajdar zakotvil jako redaktor a později šéfredaktor v redakci týdeníku Region Valašsko ve Vsetíně. V roce 1996 se odstěhoval z Valašského Meziříčí do východních Čech. Stál u zrodu deníku Noviny Náchodska, kam nastoupil jako redaktor. V současnosti je šéfredaktorem magazínu a internetového portálu Salonky v Hradci Králové, žije a tvoří v České Skalici.

Na vernisáži výstavy vystoupí hudební seskupení Sbor hudby, vytvářející vlastní skladby bez přesného stylového zaměření. Navazuje na tradici alternatívních a underground kapel z regionu Valašska a Brna. V současnosti směřuje i do oblastí náročnější elektronické hudby. Sbor hudby tvoří tři hudebníci pocházející z Valašského Meziříčí a Havířova, Petr Karkul Randula, Václav Váša Košťál a Jiří Bobeš Prokš.

Výstavu Hynek Šnajdar: Haeckelův syndrom můžete v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí navětívit do pátku 15. dubna 2022.

Autor: tz, MiM

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery