Originální filmové klapky ozdobily pražské Divadlo Hybernia

Jaroslav Němeček se svojí klapkou. Snímek Petra Mráčka

Pozvánka

Unikátní umělecká díla od českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou od úterý 12. března 2019 opět k vidění v pražském Divadle Hybernia. Umělecké klapky si zde mohou lidé prohlédnout až do pondělí 25. března 2019. Odtud poputují do dalších čtyř měst, svoji cestu pak ukončí ve Zlíně, kde proběhne aukce při filmovém festivalu.

Letošní kolekce Salonu filmových klapek čítá na 120 originálních děl. „Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler, Ivan Baborák a další významní výtvarníci,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Zlíntalent Čestmír Vančura.

flmklapka 1flmklapka 2Z Prahy pak Klapka tour zamíří do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května 2019 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května 2019 dopoledne vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.

Za dosavadních jedenadvaceti ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace 20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více jak 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Autorka: Kateřina Martykánová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery