Co zaujalo na Designbloku 2020? Motocykl, svítidla i originální křeslo

Součástí instalace skupiny MPKJVLJS, která získala nominaci za novinku designéra, byla i tapiserie podle malby Lu J. Skřivánkové (na snímku). Snímek Jana Handrejcha, Právo

Reportáž

Po pěti předchozích ročnících na holešovickém výstavišti v Praze se letošní Designblok, největší tuzemská přehlídka designu a módy, přestěhoval do bývalého kláštera sv. Gabriela na Smíchově. Kvůli pandemii koronaviru se dostavil jen zlomek obvyklého počtu návštěvníků, ale pořadatelé měli i tak nakonec štěstí, protože druhý den po jeho oficiálním ukončení v neděli 11. října 2020 byly všechny výstavy a galerie uzavřeny.

Mistři řemesla

designblok 2020 1designblok 2020 2Absolutním vítězem letošního ročníku, jehož mottem byla Vášeň, se stal uznávaný designér Jan Plecháč, který pro něj vytvořil dvě expozice. Designerii neboli konceptuálně pojaté srdce Designbloku představovalo 222 identických, bíle natřených štaflí umístěných v bývalé rajské zahradě kláštera, nyní prázdné hale s obrovským proskleným stropem. Bylo tu možné koupit i malé občerstvení a instalace měla původně sloužit jako odpočinkové místo, ale při absenci zástupů návštěvníků svůj účel nakonec neplnila.

Větší zájem vzbudila Plecháčova expozice Vášeň, do níž vnesl svoji vášeň pro motocykly. Během pěti dnů přetvářel přímo na místě dnes už legendární motorku Jawa za pomocí několika řemeslníků v originální designový předmět. „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci. A to za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali,“ uvedl.

Virtuálně do konce října 2020

Pro zájemce, kteří se nemohli na výstavu přijít podívat osobně, organizátoři letos poprvé připravili také virtuální prohlídku na webových stránkách www.designblok.cz. Jednotlivé expozice jsou ke zhlédnutí v sekci Katalog vystavujících ve formě 3D scanu až do konce října 2020. Do virtuálního prostoru se přesunul také doprovodný program. Přednášky pořádané během Designbloku zdarma na dvou doprovodných scénách jsou stále dostupné jak na webové, tak na facebookové stránce Designbloku.

Kabinet kuriozit

designblok 2020 3designblok 2020 4O účast na Designbloku je mezi tvůrci tradičně značný zájem. Letos jich vystavovalo 227. Nominaci na letošním ročníku získala i originální expozice pěti umělců uvedených zkratkou MPKJVLJS. (Milan Pekař, Jakub Vávra, Kateřina Vávrová, Daniela Danielis a Lu J. Skřivánková.)

Společná díla této pětice charakterizují zářivé barvy, asymetrické tvary a kombinace několika řemeslných technik, které odkazují k milánské skupině Memphis, jež se právě těmito prostředky v 80. letech minulého století vymezovala proti funkcionalistické strohosti.

Pedagog pražské UMPRUM Milan Pekař s Jakubem Vávrou spolu už dříve vytvořili kolekci nábytku, ale tentokrát se spojili s malířkou Lu J. Skřivánkovou. Jejich první společné dílo, dřevěný kabinet na keramických nohách, zvenčí pojednaný jako malba a uvnitř pozlacený, se stal i dominantním a největším objektem jejich instalace.

„Malovala jsem na hotovou skříň a snad nikdy předtím jsem neměla takovou trému. Nesměla jsem ji ostatním zkazit, vždyť už ve chvíli, kdy ji přivezli ke mně do ateliéru, stála spoustu práce i peněz,“ podotkla Lu J. Skřivánková. Myslím, že to byla zbytečná obava. Kabinet je nejen funkční, ale i krásný.

Autorka: Eva Vejdělková
Zdroj: Právo

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery