Soutěž o tři soubory pohlednic Kamila Lhotáka Američanky a Američané

Reportáž

Oba soubory pohlednic Kamila Lhotáka (* 25. července 1912; + 22. října 1990), které čerpají z autorova cyklu Amerika, vyšly v edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International. Ta se vedle vydávání zajímavých publikací a faksimile originálních výtvarných děl soustavně zaměřuje i na umělecké pohlednice. Připomeňme alespoň některé ze samostatných řad: Marie Fischerová-Kvěchová, Obrazárna, Výtvarné umění současné, Kutná Hora historická a další.

americane zsamericanky zsVrcholnou ukázkou Lhotákova kresebného pojetí je série čtyř set kreseb o formátu 95 x 80 milimetrů pod názvem Amerika. Listy hladkého polotuhého papíru, oříznutého na jednotný formát 245 x 190 milimetrů, jsou v pravém horním rohu autorem očíslovány arabskými číslicemi 1 až 100. Každý ze sta listů papíru je rozdělen do čtyř obrázků, ve kterých autor evokuje svoji osobitou představu podoby i života země, ve které sice nikdy nebyl, ale jíž se obdivoval pro pitoresknost krajiny a zvláště velkoměst.

americanky titulamericane titulTa mu svým technicistním uspořádáním naplňovala jeho individuální vizi dokonalé průmyslové civilizace. Tento unikátní cyklus vznikl na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století a některé z kreseb později Kamil Lhoták převedl i do olejomalby.

Soubory číslovaných pohlednic Američanky a Američané obsahují po čtrnácti zvětšených výřezech hlav mužů a žen z původních kreseb klasického formátu 105 x 149 milimetrů na matném pohlednicovém papíru.

Oba soubory pohlednic byly pokřtěny a uvedeny na trh společně s novým vydáním jedné z Lhotákových knih, která navíc spatřila světlo světa po neuvěřitelných osmasedmdesáti letech.

americane 1americanky 1Soutěžní otázka, kterou připravil pořádájí web Putování za umění společně s internetou Galerií myrro, není právě jednoduchá: Jak zní název této knihy?

Samozřejmě nabízíme hodnotnou nápovědu. O křtu souboru pohlednic i knihy se píše na našem webu Putování za uměním v článku Ženy a muži z Lhotákovy Ameriky na pohlednicích --- zde.

Ze správných odpovědí, které posílejte na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do neděle 4. října 2020, vylosujeme tři výherce, kterým pošleme oba soubory pohlednic Kamila Lhotáka - Američanky a Američané.

Autor: red
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery