Užitá malba v interiéru – pro radost, potěšení i výzdobu

Reportáž

Obrazy malované přímo na zeď, stěny či třeba stropy nejrůznějších budov nejsou ničím novým. Známe je nejenom z kostelů i chrámů, hradů a zámku, jakož kupříkladu i z kolonády v Mariánských lázních, kterou během tří let (1978 až 1980) skvělým tvůrčím způsobem vyzdobil dnes již legendární malíř Josef Vyleťal (* 18. června 1940; + 3. února 1989).

Během posledních několika desetiletí se však od tohoto způsobu výzdob veřejných i soukromých prostor citelně ustoupilo. V současné době ale zažíváme jakousi renesanci dekorací domácích vnitřních ploch. V této jedinečné kategorii bytové architektury vyniká originální výtvarnice a malířka Veronika Holá.

hola zdi 2hola zdi 1Stěny zdobené nejrůznějšími náměty jsou často k vidění v nemocnicích nebo školních zařízeních. Zatím ale jen velmi málo domácností si nechává dekorovat originální malbou obývák, ložnici nebo dětský pokoj. Ale i tak jich Veronika Holá (* 1984) již pěknou řádku vyzdobila k radosti dospělých a jejich potomků. Nejenom to, její malby byly k vidění i v prostoru baru v pražských Bohnicích a dělají radost návštěvníkům zkušebny Dětského divadelního studia Prahy 5. Námětů má celý rejstřík a nezná slůvko „nelze“. Jako zručná kreslířka a malířka splní jakékoli přání, od pohádkových figurek přes nejrůznější zvířátka či prosluněné krajiny až po akty nebo sci-fi výjevy. Preferuje spíše figurální motivy, protože považuje abstraktní malbu za velice obtížnou, aby nesklouzla do pouze dekorativní, povětšinou nic nevypovídající záležitost tzv. aranžeringu. Avšak na přání klienta se Veronika Holá zvládne popasovat i s tímto odvětvím a odvede dobrou kumštýřskou práci.

Efektní typ dekorace vnitřních i vnějších prostor

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala... Hledáte-li originální personifikovanou dekoraci stěn například pro váš domov a neumíte si vybrat z nabídky sériových výrobků nabízených v interiérových velkoobchodech, tak zkuste popřemýšlet o malbě na stěnu.

hola zdi 3hola zdi 4Malby přímo na zdi jsou vyvedeny barvami určenými k tónování pro malbu stěn, pokud je třeba výraznější a pestřejší palety odstínů, tak se doplňuje akrylovými barvami. Přesto, že jsou ředitelné vodou, po zaschnutí je malba jasná, trvanlivá a dokonce se dá ošetřit, aby byla omyvatelná, pokud se zvolí dnes běžně dostupné omyvatelné barvy. Když malba na zdi náhodou omrzí, je snadné stěnu opět vrátit do původní podoby pouhým přemalováním. Proto také platí, že barvy jsou bez zápachu a schnou poměrně rychle, malba v podstatě zaschne už během samotné malby. Delší doba na proschnutí je nutná pouze v případě, že se stěna ošetřuje ještě penetrací.

Vzhledem k tomu, že tyto dekorativní malby nejsou svázány velikostí a tvarem rámu, jako naopak klasický obraz, skýtá tento způsob výzdoby bytu, kanceláře, společenských místností či konferenčních sálů nebo třeba restauračních prostor doslova nekonečné možnosti. Motivy se tak mohou přelévat z jedné zdi na druhou, růst pomyslně až do nebe, míněn strop místnosti. Vše se odvíjí od fantazie a požadavků klienta.

Dekorovat se samozřejmě dají i jiné plochy, kterými jsou různá zábradlí, dřevěné konstrukce a další bytové prvky, zde se při volbě vhodných barev vychází z vlastností daného materiálu.

Časová náročnost se odvíjí od velikosti a náročnosti motivu, ale běžně je reálné, že výmalba jedné místnosti se dá stihnout v časovém horizontu jednoho až dvou dnů.

Seznamte se...

hola zdi 5hola zdi 6Ve své volné tvorbě se nejraději umělkyně Veronika Holá vyjadřuje barvami (akryl, olejomalba), kresbou (pastel, tuš). Další pro ni typickou technikou je monotyp, grafická technika jediného otisku, kde se snoubí kouzlo grafického otisku s jedinečností malby. Před své jméno získala magisterský titul na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v oboru výtvarné výchovy pro ZŠ, SŠ a ZUŠ. V současnosti má kumštýřka Veronika Holá za sebou řadu samostatných výstav, pět účastí na Salónu výtvarníků, pořádaných Úřadem Městské části Praha 8, za studií se pravidelně účastnila výstav pořádaných Katedrou výtvarné výchovy Pedf UK. Její obrazy a grafiku v současnosti můžeme vidět i jako doplněk expozice špičkového uměleckého skla v jedinečné Tripartit Gallery v pražské Benediktské ulici.

Veronika Holá je též výtvarnou lektorkou, fotografkou a grafčkou zmíněného Dětského divadelního studia, má za sebou mnohovýtvarně-pedagogických projektů, jako jsou kupříkladu workshopy v populárním letenském kině Bio OKO, nebo vytvořila malované velkoformátové bannery pro žižkovské kino Aero. Jak jsme již shora naznačili, ve svém uměleckém projevu se nevyhýbá dalším technikám a tak maluje na stěny dětských pokojů a dalších místností originální malby podle představ zákazníků.

Poradí s výběrem témat či zadání

Vzhledem ke své pedagogické praxi a činnosti se Veronika Holá umí vžít do psychologie děti, rozumí dětským snům i přáním. Před samotnou malbou detailně probere s rodiči nebo dalšími klienty jejich představy a záměry a po důkladné konzultaci navrhne to nejlepší řešení, motiv, barevnost i rozměry. Při práci samotné je placena od „hodiny“ a vězte, že to nejsou žádné horentní sumy, příslovečný zedník bere víc. Jako bonus přidává výběr námětu malby zdarma. Při malbě na stěnu je jejím cílem maximálně uspokojit potřeby klienta a přistupuje k nim s maximálním respektem. Dobře si uvědomuje, že se její malby stanou součástí každodenního života, domova.

Autor: Ivan Černý
Snímky: Archív autora

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery