Recenze - České sklo

Snímek Tomáše Prince

Literatura

Obdivuhodná publikace objemem i obsahem z pera naší přední kunsthistoričky, specialistky na sklo, Sylvy Petrové, spatřila světlo světa v těchto dnech. Dílo o váze přes tři kilogramy a textu na více jak čtyřech stovkách stran, doplněné skvělými fotografiemi špičkových specialistů, především fotografa skla Gabriela Urbánka, vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

ceske sklo 1Kniha encyklopedického rázu je určena milovníkům křehké krásy či sběratelů uměleckého skla. Bezesporu ale rozšíří obzory galeristům, zabývajících se touto komoditou. Jako potřebnou rukojeť ji zcela jistě ocení nejenom kurátoři výstav, ale i muzejníci a žurnalisté, zabývající se historií i současností našeho skla, skláře samotné pak nevyjímaje. Širokým záběrem i poutavým zpracováním, které nenudí, potěší tato publikace každého ze svých čtenářů. Velkolepě a velkoryse graficky zpracovaný svazek České sklo si bezesporu zaslouží cenu v národní soutěži o nejhezčí knižní titul roku, jako se stalo v případě prvního vydání v roce 2001. Tehdejší celý náklad, až na pár kusů, ale doslova vzala voda při dnes již legendární povodni. Jak už to tak bývá, něco zlého je i pro něco dobrého – Sylva Petrová zaťala zuby a začala znovu. Po sedmnácti letech mravenčí práce se tak k našim čtenářům dostává revidované, a jak sama autorka říká „...v každém případě informativně širší verze prvního vydání.“

Koncepce knihy – umění, řemeslo a sklo

ceske sklo 2Jak je jistě všeobecně známo, české sklo je důležitým pojmem ve světě užitého umění z mnoha důvodů. Dlouhá tradice tohoto řemesla v české historii přinesla nejen mnoho nových technologických objevů, ale i neotřelých výtvarných přístupů k technikám, které dnes známe. Počátky naší sklářské tradice odborníci datují na přelom 12. a 13. století, kdy začaly fungovat první tzv. lesní hutě. Sylva Petrová však nenapsala historii českého skla, jak by se snad na první pohled mohlo zdát, ale její kniha se zabývá především tvůrčími návrhy a realizacemi sklářských osobností 20. a 21. století, které vznikaly na základě jasné a cílené individuální a výtvarné koncepce. Autorka se zaměřuje na ty práce, které přinesly do rozvoje moderního českého skla nové impulsy či jeho image obohatily. Kniha České sklo tedy není vyčerpávajícím dějepisem našeho skla nebo jeho výroby, nýbrž především historií výtvarných přínosů českého skla k hnutí moderního skla ve světě, kde mají naši sklářští kumštýři nezastupitelnou pozici. Pro čtenáře, neznající reálie českého skla, je text sestaven jako tematizovaná suma informací o jejich vývoji ve společenských a technologických souvislostech.

Vladimír Kopecký, René Roubíček, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Jiří Šuhájek a ti další...

ceske sklo 3...z jejich žáků a následovníků, třeba Bořek Šípek nebo Jiří Pačinek, dnes médii označovaný za nekorunovaného krále českých sklářů. Celá ta slavná „squadra azura“ sklářských výtvarníků či designérů prostupuje publikací jako červená niť. A opravdu se máme čím chlubit, je to na tři sta vybraných jmen v základní biografii autorů i s portrétními fotografiemi. Ostatně, o rozsahu a hloubky záběru publikace svědčí rovněž kapitola Výběrová bibliografie na jedenácti stranách, jakož i výběr skupinových výstav po roce 1945.

Kniha samotná je členěna do šesti základních kapitol: Rané počátky, Od druhé světové války do padesátých let, Období mezinárodních úspěchů od Bruselu k Ósace, Sedmdesátá a osmdesátá leta, Devadesátá leta a České sklo po roce 2000.

Není účelem této recenze rozebírat jednotlivé oddíly, rádi ale poznamenáme, že je možné číst či studovat jednotlivé kapitoly nezávisle na sobě. Sylva Petrová je záměrně koncipovala jako samostatné celky. Text tak poskytuje čtenáři možnost nahlédnout do kterékoliv části knihy dle zájmu a potřeby. Čtenář tak snadno a rychle získá základní encyklopedické znalosti o daném problému, který ho zajímá. Z tohoto důvodu se některé klíčové momenty nebo vývojové souvislosti opakovaně v textu připomínají, což není autorčina chyba, ale záměr. České sklo není detektivka (i když o napětí a dramata není ani zde nouze), abychom publikaci četli od první stránky do poslední. O tom, že vydavatel počítá s tím, že se čtenář ke knize bude zas a znovu vracet, svědčí záložka, kterou je publikace vybavena.

ceske sklo portretSeznamte se, prosím

PhDr. Sylva Petrová je kurátorkou, badatelkou a publicistkou. Do roku 2012 působila i jako profesorka university v Sunderlandu ve Velké Británii. V současnosti žije a tvoří ve svobodném povolání v Praze. Od roku 1985 do roku 1998 pracovala v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Vydala devět publikací v Čechách, na Slovensku, ve Francii, Itálii, Finsku i USA. Spoluautorsky se podílela na čtyřiceti třech dalších. Též napsala na stovku článků, přednášek, příspěvků do katalogů i časopisů po celém světě na téma soudobé sklo.

Autor: Ivan Černý
Snímky: Archív autora

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny