Recenze - Strašidla pro krásu a potěšení. I zamyšlení...

Z autorského čtení v mateřské umělecké školce MuŠka

Literatura

Sněhová vločka od andělů
přináší v předvánočním šeru
sněhulákovou atmosféru,
prozáří stužky balíčkům.
Svátkům pak kouzlo dodá věru
chuť vanilkových rohlíčků...

Básnička z úvodu patří do půvabné knížky Nastydlá strašidla hudebnice, výtvarnice a spisovatelky Petry Vychytilové. Vyšla jako čtvrtý svazek edice Miraculum Octavum Mundi. Svými obrázky publikaci doplnila sama autorka.

Trh, nejen nyní ten předvánoční, je přeplněn knihami, i těmi pro děti všech věkových skupin. A je často obtížné sáhnout po té pravé. Dětská knížka Petry Vychytilové patří ovšem mezi ty mimořádné – vyčnívající z řady. Obsahem i celkovou grafickou a knihařskou úpravou, dávající vzpomenout na dobré tradice české knížky.

0 strasidla 20 strasidla 1I literatura pro nejmenší má své kategorie. Je zde lety prověřená tradice, kde se nemůžete splést. Prosté, ovšem po stránce literární mistrovské pohádkové příběhy či veršovánky tak říkajíc od Boženy Němcové po Františka Hrubína, většinou doplněné adekvátní výzdobou předními grafiky a malíři. Je ovšem i záplava knížek, kde autoři, jak literáti, tak i výtvarníci nabízejí dětem to, na co jsou zvyklé ať už z akčních programů z televizní obrazovky, záplavy přebarvených plastových hraček v prodejnách a podobně. Vznikají knížky „disneyovsky“ vybarvené i psané, o nichž jsou autoři přesvědčeni, že „zaberou“. I v této oblasti jsou snad dílka zdařilá, ale především dosti kasovního balastu.

Ovšem je tu i kategorie třetí, málo početná, protože je pro autory obtížná. Jsou to knihy nehazardující s vkusem dětského čtenáře a nepodceňující jeho schopnost vnímání. Patří sem třeba Alenka v říši divů matematika Lewise Carrolla či Exupéryho Malý princ. Patří sem tedy i dílo Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Tito autoři pochopili, poznali, že i docela malé dítě je schopné pochopit svým způsobem i náročné, často abstraktní pojmy a situace a „dopsat“ nabízené příběhy ve své často velmi bohaté fantazii. A to bez podbízivých berliček zjednodušujícího, přímočaře akčního textu. Rachfle, Pišpiš, Vyvíra a další pohádkové postavičky v knížce Petry Vychytilové neoslňují malé čtenáře dramatickým dějem, spíše jim kladou otázky, na které, a viditelně rádi, hledají ve své duši tu nejlepší odpověď. A když jsme u toho termínu – čím knížka skutečně oslňuje, je krása slova křehkých dialogů, příběhů a básniček, které nejsou je na "ozdobu", ale posouvají děj kupředu - tedy textu adekvátním půvabem souznícím s autorčinými ilustracemi.

Jsou zkušení, lety patřičně „vypsaní“ autoři dětské literatury, jak se však ke své kvalitní knížce dopracovala mladá česká autorka Petra Vychytilová, jak si byla jista, že to, co píše, je „to pravé“? Nejlépe se zeptat...

Jak Vás tato kniha napadla, jak jste ji tvořila?

0 strasidla 30 strasidla 4„Vznikla vlastně úplnou náhodou. Psala jsem původně básničky pro dceru, když byla docela malá. Byly to verše na jednotlivá roční období a bylo jich najednou tolik, že jsme si o nich s dcerou začaly dlouze povídat a tak vlastně vznikl pohádkový příběh, který ty básničky spojuje. V právě připravovaném pokračování Strašidel, které by mělo brzy vyjít, těch básní bude ještě více, asi padesát.“

V knize jistě zaujmou i Vaše obrázky. Jak jste se k malování dostala?

„Maluji od dětství, hlavně s mým dědou, který byl sice vysokým finančním úředníkem, ale k umění měl silný vztah. Právě s ním jsem také byla, a to ve čtyřech letech, na první vernisáži výstavy obrazů. Později jsem prošla několika výtvarnými kurzy a vystudovala arteterapii, které se nyní věnuji. V poslední době jsem se ovšem dostala do stavu, kdy stále maluji s dětmi v práci a na vlastní tvorbu nezbývá čas. Věnuji se též psychomotorice úplně těch nejmenších dětí – miminek. Učím malířský a keramicko-sochařský ateliér v uměleckém studiu - základní umělecké škole, výtvarný obor a hru na zobcovou flétnu v MuŠce a centru Pexeso.“

Další blízké plány?

0 strasidla 50 strasidla 6„Dopsat a domalovat další díl Strašidel, zatím s pracovním názvem Polštář v pyžamu. A potom připravit ten první jako audioknihu. Musím se svěřit s velkou radostí – přála jsem si, aby ji namluvil Jan Přeučil a vypadá to nadějně! Knihu si přečetl a dělat by to chtěl. Ženský part by pak namluvila jeho partnerka, Eva Hrušková, hudbu, zdá se, pořídí Richard Pachman.“

Tolik o knize Petry Vychytilové Nastydlá strašidla, a snad nejenom o ní. Zbývá dodat, že je to sice kniha pro docela malé, i předškolní děti, ale je to souběžně i kniha pro celou rodinu. Ty příběhy nelze jen prostě předčítat dítku před spaním, jsou interaktivní, vyvolávající diskuze mezi dospělcem a jeho potomkem. Diskuze, kterých bývá někdy tak velice málo.

Ještě připomenu, že knihu Petry Vychytilové Nastydlá strašidla, která vyšla v edici Miraculum Octavum Mundi, si můžete prohlédnout a případně i objednat zde, faksimile originálních ilustací ke knížce potom tady.

0 strasidla 7Text a snímky: Jiří Vlastník

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny 

Video z pražského křtu Nastydlých strašidel si můžete prohlédnout zde, z kutnohorského potom tady