Recenze - Historická Praha, jak ji neznáme. Téměř čtyři stovky snímků odkrývají architekturu 19. století

Literatura

Nová publikace Praha na prahu moderny ukazuje architekturu města z pohledu, který se běžně z chodníku nenaskytne. Téměř čtyři stovky unikátních snímků odkrývají interiéry domů a pohledy ze střech. Zdeněk Lukeš a Miroslav Hroch se tentokrát zaměřili především na architekturu druhé poloviny 19. století. Ta je podle autorů unikátního průvodce neprávem opomíjená.

praha na prahu 2praha na prahu titul"Pseudostyly nejsou až tak netvůrčí, zprvu se víc kopírovalo, ale později architekti různé prvky volněji kombinovali, nakonec i různé styly, jak je patrné třeba na průčelích domů v Pařížské ulici," říká jeden z autorů knihy historik architektury Zdeněk Lukeš.

Práce na knize ho bavila právě proto, že období druhé poloviny 19. století není moc zpracované. "Samozřejmě až na výjimky staveb typu Rudolfinum nebo Národní divadlo," dodává.

Podle Zdeaňka Lukeše se této době nevěnuje paradoxně mnoho pozornosti, možná kvůli despektu vůči stylům, které se ohlížejí za minulostí, možná proto, že jsme s nimi příliš srostlí z každodenního života a nemáme potřebu je reflektovat.

Za klíčovou a pozoruhodnou pokládá Zdeněk Lukeš tehdejší spolupráci architektů a výtvarníků. "Ty různé variace štukové výzdoby, mozaiky, vitráže, znovuobjevená metoda proškrabávané omítky neboli sgrafita, ale také fresky nebo šerosvit. Prostě výtvarníci měli tehdy žně," hodnotí s tím, že totéž samozřejmě platí pro interiéry z té doby.

praha na prahu 4praha na prahu 5Autoři věnovali řadě významnějších staveb větší prostor, včetně obrázků s detaily. Černobílé fotografie pořídil Pavel Hroch, který číhal na správné okamžiky bez přílišného provozu chodců i aut a především se s rezidenty soukromě domlouval na tom, aby mu umožnili přístup do domů, z jejichž pater poté fotil.

V knize autoři takto představují 160 staveb, řazených dle pražských čtvrtí. Průvodce vede čtvrtěmi historického jádra hlavního města - Starým a Novým Městem, Malou Stranou, Hradčany, Josefovem a Vyšehradem - i částmi, které je obklopují - Holešovicemi-Bubny, Karlínem, Žižkovem, Královskými Vinohrady, Smíchovem, Bubenčí. A jako bonus Dejvicemi, Střešovicemi a Dolní Libocí.

praha na prahu 7praha na prahu 1Nechybí jména autorů, přesné adresy, datování ani původní názvy budov, ale také mostů, tunelů a památníků. Ty lze snadno lokalizovat podle podrobných map.

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš (* 2. března 1954) přednáší na New York University Prague. Je autorem či spoluautorem více jak třiceti knižních publikací zejména o architektuře 20. století.

Fotograf a překladatel Pavel Hroch (* 1967) vystudoval překladatelství-tlumočnictví v oboru ruština a španělština na FF UK. Fotografoval v Mexiku, Rusku, Kazachstánu, Afghánistánu, Španělsku nebo na Slovensku.

Autorka: Petra Jansová
Zdroj: magazin.aktualne.cz

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny