Pozvánka na Nepilovský podvečer

Reportáž

"František Nepil je rozený vypravěč, ne snad povoláním, ale posláním. Když se ozve jeho hlas, zabrání to člověku spěchat. A teprve potom pochopíme, že jsme vlastně nikam nespěchali a čas, kdy jsme se zastavili s Františkem Nepilem, byl časem dobrým a požehnaným,“ řekl o něm Miroslav Horníček.

„Slovo není jen zvukem a nástrojem dorozumění, slovo je i lékem a je potravou. Ne ovšem každé. Právě také ne všechno, co je potravou, je někdy k jídlu,“ prohlásil kdysi František Nepil.

nepil podvecer plakatPokud si chcete připomenout 90 let od narození tohoto osobitého spisovatele a laskavého vypravěče, který se narodil v Hýskově na Berounsku, zavítejte ve středu 27. února 2019 od 17:00 hodin do Muzea Českého krasu v Berouně.

Vzpomínat tam na Františka Nepila bude jeho dcera, Hana Mevaldová. Dále se můžete těšit na čtení z jeho díla v podání překladatelky Lenky Kuhar Daňhelové a na přednášku knihovnice Ivy Stlukové. K vidění bude také minivýstava děl z jeho pozůstalosti, na které si prohlédnete například první psací stroj či první monitor Františka Nepila, stejně tak jako třeba rukopis knihy pro děti Naschválníčci. Součástí výstavy jsou také fotografie z rodinného archívu, které společně s předměty zapůjčila Hana Mevaldová.

Akce je organizována společně s Městskou knihovnou Beroun v rámci Nepilovského týdne. K němu patří také Nepilovská dopoledne – program pro žáky mateřských škol a 1. stupně základních škol od úterý 26. února do pátku 1. března 2019. Děti nejprve čeká krátká beseda o Františku Nepilovi se zkušenými pracovnicemi knihovny, projekce večerníčku z pera Františka Nepila, poslech a čtení pohádek z jeho díla a prohlídka minivýstavy.

V rámci doprovodných aktivit si děti budou také moci zahrát na spisovatele a vyzkoušet si (pro ně archaický a tím pádem i přitažlivý) psací stroj. Součástí programu bude také kreslení libovolné postavičky z Nepilových pohádek, výtvory budou prezentovány na FB profilu muzea a nejlepší z nich odměněny díky Knihkupectví Františka Nepila v Berouně, které do soutěže darovalo knižní ceny.

Autor: tz

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny