Hledáme, koupíme dětskou knihu Albert Lamorisse: Červený balónek

Reportáž

Křehké básnické vyprávění o neobyčejném přátelství malého pařížského školáka s červeným nafukovacím balónkem je vlastně literárním scénářem filmu, nebo spíše filmovou povídkou, která ve Francii poprvé vyšla v nakladatelství Hachette v roce 1956, tedy v roce vzniku filmu.

balonek 1balonek 4Českého překladu Červeného balónku se ujal Adolf Kroupa. Kniha následovala uvedení filmu v našich kinech v roce 1959 a vydalo ji Státní nakladatelství dětské knihy. Vedle textu obsahuje mnoho fotografií spojených s filmem. Záměrně uvádíme spojených, protože nejde jen o snímky z vlastního filmu, tedy filmové záběry, ale i o fotografie, které byly pořízeny během natáčení "na place" a zachycují někdy motivy, jež se do filmu nedostaly. Takovou je například fotografie, kde Pascal s neznámou holčičkou chytají svůj červený a modrý balónek, scéna, která tak jak je nafocena ve filmu vůbec není a fotografovaná je navíc v úplně jiném exteriéru. Současně jsou některé fotografie nepochybně zamýšleny jako podklady pro propagaci filmu, jsou tedy záměrně stylizované a s natočeným obrazovým materiálem nemají moc společného, jako například fotografie použitá na přebalu knihy. Většina obrázků je černobílá, jen několik z nich je barevných.

balonek 5balonek 2Albert Lamorisse (* 13. ledna 1922; + 2. června 1970) byl francouzským filmařem, filmovým producentem a spisovatelem. Nejvíce proslul svými oceňovanými krátkými filmy, které tvořil koncem čtyřicátých let minulého století. Uznání se dočkal také za vymyšlení a konstrukci slavné strategické deskové hry Risk v roce 1957. Albert Lamorisse byl otcem tří dětí: syn Pascala a dcer Sabine a Fanny. Pascal a Sabine se objevili si v zahráli ve filmu Červený balónek.

Vaši nabídku s popisem stavu, fotografií a cenou přivítáme telefonicky (722 711 226) nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Koupíme knihu Červený balónek i v horším či špatném stavu, nebo třeba i pouhé zlomky - cena dohodou.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny