Denys Sutton: Lautrec - obrazová umělecká publikace v angličtině

Literatura

Reprezentativní obrazová publikace o tvorbě francouzského malíře a grafika Henri de Toulouse-Lautreca (* 24. listopadu 1864; + 9. září 1901), který patřil k nejvýznamnějším tvůrcům konce 19. století. Pocházel ze slavného a starého francouzského šlechtického rodu hrabat z Toulouse.

Publikace je členěna do tří základních kapitol, které se zabývají tím, jak umělce viděli jeho současníci, tehdejší kritika a jaký byl noční život Paříže v 90. letech devatenáctého století.

lautrec denys sutton tirazlautrec denys sutton 1Základem umělecké publikace je 48 barevných tabulí s vyobrazením Lautrecových nejznámějších a nejlepších obrazů. V příloze jednotlivé tabule doplňují základní údaje o díle a roku jeho vzniku i s popisem a charakteristikou obrazu.

Lautrecovo dílo je značně rozsáhlé, více jak 730 olejomaleb, 275 akvarelů, přes pět tisíc kreseb a bezmála 360 litografií.

Ve svém díle Toulouse-Lautrec navázal na impresionismus a postimpresionismus, zvláště na tvorbu Edgara Degase. Silný vliv na něho měl i japonský dřevoryt. Jeho výtvarný projev vyrostl z kresby a byl značně lineární. Významné jsou i jeho grafické, technikou litografie vytvářené práce, jimiž předznamenal a ovlivnil secesi, a to plakáty, volnými grafickými listy i dalšími produkty užité grafiky. Náměty Lautrecových děl vycházely především ze života na pařížském Montmartru. Malíř často zachycoval návštěvníky kabaretů, tanečnice, prostitutky a další lidi z okraje tehdejší společnosti.

lautrec denys sutton 2lautrec denys sutton 3Zajímavou uměleckou obrazovou publikaci Denys Sutton: Lautrec si můžete prohlédnout a případně i objednat v internetové Galerii myrro. Antikvární výtisk je ve velmi dobré formě, chybí mu však papírový přebal a obsahuje razítka a vpisky knihovny. Najdete jej v kategorii Publikace o umění nebo přímo zde.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další články o české i zahraniční literatuře najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

lautrec denys sutton 4