Malířsko-historický knižní počin...

Literatura

Dne 28. srpna 1944 se nad územím tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava uskutečnil spojenecký nálet, jehož cílem se staly dvě rafinérie - Fanto Werke A. G. v Pardubicích a Vacuum Oil A. G. v Kolíně. Publikace Jiřího a Ondřeje Soukupových Cíl pro tento den, Pardubice, 28. 4. 1944 obsahuje sérii dynamických maleb, které zobrazují příběhy letců na základny 15th AF v Itálii, kteří se náletu účastnili a následně byli sestřeleni ve známé letecké bitva nad Jindřichohradeckem.

soukup cil pro dnesni den titulsoukup cil pro dnesni den 2Publikace je malířsko-historickým počinem, který na základě vzpomínek letců a očitých svědků bitvy usiluje i detailní a co nejpřesnější přiblížení této události.

Autorský tým výsostně zajímavé publikace, tedy otec a syn Soukupovi, dlouhodobě spolupracuje s badatelem a spisovatelem Jiřím Šaškem, autorem knihy Letecká bitva nad Jindřichohradeckem 24. 8. 1944, která významnou měrou inspirovala tvůrce uměleckého obrazového ztvárnění dobových reálií a fází zmáněné letecké operace.

Publikace zachycuje v originálních obrazech jeden ze tří spojeneckých leteckých náletů na Pardubice za druhé světové války. Konkrétně ten, který se odehrál 24. srpna po poledni. Provedlo ho americké spojenecké letectvo. Zasáhlo rafinerii v Pardubicích, civilní domy a především pardubické nádraží i nedaleký cukrovar. O život přišlo 213 lidí. Kniha v pětadvaceti obrazech přibližuje jednotlivé fáze celého osudného dne z pohledu pilotů spojeneckých letadel.

soukup cil pro dnesni den 3soukup cil pro dnesni den 4Nádherné, dynamické a technicky dokonalé ilustrace jsou doplněny archívními materiály a popisy jednotlivých letounů. Kniha se určitě bude vyjímat v knihovničce každého fandy letectví.

Ondřej Soukup je mladý český ilustrátor, malíř a grafik, který se věnuje nejenom tradičním technikám, ale také digitální malbě. Mezi jeho oblíbená témata patří sci-fi a fantasy ilustrace, rád však také maluje krajiny a městská zákoutí. Od roku 2011 se společně se svým otcem, grafikem Jiřím Soukupem, věnují historickým motivům z II. světové války.

Publikaci Jiřího a Ondřeje Soukupových Cíl pro tento den, Pardubice, 28. 4. 1944 nabízí jako nový přírůstek antikvariát internetové pasáže i-passage.cz. Prohlédnout si ji a případně i objednat můžete v kategorii Válečné knihy a publikace nebo přímo zde

soukup cil pro dnesni den 5soukup cil pro dnesni den 6Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další články o zajímavých knihách a publikacích najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery