Působivá bibliofilie s originálními akvarely

Literatura

Kniha Přístav Manso portugalského romanopisce, povídkáře a dramatika Alvese Redola (* 29. prosince 1911; + 29. listopadu 1969) vyšla v českém překladu poprvé z roce 1949 jako 33. svazek výběrové řady edice Život v nakladatelství Československý spisovatel.

pristav manso 1pristav manso 2Třebaže jí nakladatel věnoval velkou péči a světlo světa spatřila graficky, typograficky i tiskařsky velice kvalitní kniha, není vlastně ničím až tak zajímavá a v antikvariátech zůstává v regálech bez valného zájmu knihomolů a sběratelů...

Avšak exemplář, který nyní nabízí antikvariát internetové pasáže i-passage.cz, to už je jiný šálek čaje. Původní, samozřejmě dnes již neznámý, majitel totiž knihu ozdobil devíti originálními akvarely, osm jich v textu, devátý se vyjímá na titulu knižní vazby. Akvarely ukazují, že jejich autor byl výtvarně velice zdatný, měl pevnou ruku a jeho práce štětcem nese všechny znaky práce kvalitního výtvarníka. Dnes již nezjistíme, byl-li to akademický malíř či "pouze" nadšený auktodidakt.

Ať tak či onak, vznikla působivá bibliofilie, vlastně jediný a neopakovatelný exemplář, který by jistě byl ozdobou každé sbírky unikátních knih.

Bibliofilskou úpravu knihy Přistav Manso spisovatele Alvese Redola si můžete prohlédnout v internetovém antikvariátu nebo přímo zde

pristav manso 3pristav manso 4Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další články o literatuře najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery