E. T. A. Hoffmann: Louskáček a Myší král

Literatura

Louskáček a myší král je slavná pohádka romantického básníka Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmann, kterého známe spíše jako E. T. A. Hoffmanna (* 24. ledna 1776; + 25. června 1822). Tento německý, přesněji pruský spisovatel, hudební skladatel, právník, karikaturista, kritik, dirigent a malíř, byl jedním z předních představitelů německého romantismu.

louskacek a mysi kral titullouskacek a mysi kral 1Pohádku Louskáček a Myší král napsal v roce 1816 a dílo se stalo předlohou slavného baletu Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Holčička Marie objeví pod vánočním stromkem louskáčel ma ořechy ve tvaru dřevěného panáčka. Její zlobivý bratr s ním louská ořechy tak silně, až ho poškodí. Louskáček je tedy uložen do skříňky mezi husary na hraní. Marie pod stromkem usne a když se probudí, zjistí, že v místnosti se strhla bitva – na jedná straně je Louskáček v čele husarů, na druhé zrádný, úskočný Myší král. Je to sen, nebo čáry prazvláštního strýčka Drosselmeyera? Podaří se Louskáčkovi vysvobodit zakletou princeznu Pirlipat?

České vydání, které představujeme, vyšlo v roce 1984, ve Státním nakladatelství dětské literaruty s půvabnými ilustracemi Dagmar Berkové, které dokreslují a podtrhují romantické a někdy až strašidelné vyprávění.

louskacek a mysi kral 2louskacek a mysi kral prdsadkaErnst Theodor Wilhelm Hoffmann studoval na gymnáziu v rodném Královci (Königsbergu) v tehdejším Východním Prusku. Vystudoval právo na místní univerzitě. Poté pracoval v několika městech jako úředník, až se usadil v oblasti dnešního Polska, odkud byl roku 1805 vypovězen jako špión pruského krále. Po svém vypovězení se přestěhoval do Berlína, kde se věnoval umění. Pseudonym E. T. A. Hoffmann začal používat pravděpodobně roku 1813, přičemž tvrdil, že ono „A“ je od slova Amadeus a mělo být vyjádřením jeho obdivu k W. A. Mozartovi. Hoffmann zemřel na následky tehdy neléčitelné syfilidy, je pochován v Berlíně-Kreuzbergu.

louskacek a mysi kral 3louskacek a mysi kral 4Psal romány a novely. Za nejúspěšnější lze však označit jeho povídkovou tvorbu. Pro Hoffamannovy prózu je typický hrůzostrašný děj a využívání satiry, namnoze politické. Toto spojení dělá z E. T. A. Hoffmanna jednoho z průkopníků fantasy literatury. Svým literárním pojetím ovlivnil mnoho významných spisovatelů jako byli Edgar Allan Poe, Charles Baudelaire nebo Franz Kafka.

Antikvární exemplář pohádky Louskáček a Myší král si můžete prohlédnout a případně i objednat v internetovém antikvariátu nebo přímo zde.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další články o české i zahraniční literatuře najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery