Zamilovaný motor Petra Ptáčka se představí v Kutné Hoře

Vernisáž

Vernisáží v pátek 12. dubna 2019 bude od 17:30 hodin zahájena v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas výstava litografií a akvarelů malíře a grafika Petra Ptáčka mnohoznačně a mnohoslibně nazvaná Zamilovaný motor. Výtvarník ji připravil společně s místní uměleckou agenturou ArcusGallery, se kterou začal spolupracovat koncem roku 2018. Ve stejné době navázal spolupráci i s internetovou Galerií myrro.

ptacek vernisaz 1ptacek vernisaz portretMalíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček tvoří v malbě, kresbě i umělecké grafice. Maluje akrylem a olejem, v grafice užívá hlavně techniku litografie, kterou vznikly desítky volných grafických listů, ex libris a novoročenek. Kresbu koloruje akvarelem nebo tušemi, vedle volných kreseb realizoval knižní ilustrace, užitou malbu a grafiku a také návrhy na poštovní známky. V grafických listech ztvárňuje magický svět techniky a lidí. Od roku 1991 žije a pracuje v Praze, jeho obrazy a grafické listy jsou v galeriích a soukromých sbírkách po celé Evropě.

ptacek vernisaz 2ptacek vernisaz 3A jak vznikl název výstavy? Petr Ptáček v nedávno zveřejněném rozhovoru pro web Putování za uměním kromě jiného říká: "Četba knihy Dědeček automobil s ilustracemi Kamila Lhotáka (nevím, zda jsem strávil více času čtením nebo studováním ilustrací) v příliš raném věku způsobila pravděpodobně moji náklonnost k tomu „výbušnému zlotvoru“, kterým je motor. Mnoho z nás se svými stroji mluví a hladí je po palubních deskách a většina strojů má i svá jména. Kdo četl knihu Oheň na Měsíci od Normana Mailera ví, že stroje mají i ducha, podle kapitoly v knize nazvala skupina Police i svoji desku Ghost in the Machine. Veškerou techniku od automobilů, letadel, lokomotiv až po ponorky a vzducholodě včetně všeho s nimi svázaného jako jsou čerpací stanice či plechovky od motorového oleje miluji a doufám, že to na výstavě bude znát..."

ptacek vernisaz 4ptacek vernisaz 5Expozici Zamilovaný motor doplní Petr Ptáček i ukázkami svojí známkové tvorby. Do Kutné Hory přiveze digitální kopie, originály návrhů na známky putují totiž do Poštovního muzea.

Vernisáž ozvláštní i dobročinná aukce, do které malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček věnoval několik svých číslovaných a signovaných litografií. Dražebního kladívka se ujme malíř a vydavatel Richard Knot, který ve stejném galerijním prostoru vystavoval v druhé polovině roku 2018 svoje olejomalby pod názvem Bez erotiky.

ptacek vernisaz 6ptacek vernisaz 7Výtěžek aukce autor a pořádající umělecká agentura ArcusGallery věnují občanskému sdružení Belveder, jehož prvotním cílem je záchrana - sanace a zakonzervování současného stavu - kaple sv. Jana Křtitele na vrchu Vysoká.

Vernisáží provede, autora a jeho dílo představí Lenka Frankovicová, o hudební zážitek se již tradičně postará zpěvačka a kytaristka Lucie Zhory. Na sklenku dobrého vína pozve přítomné kutnohorský vinař Jiří Kocián.

Výstavu litografií a akvarelů Petr Ptáček: Zamilovaný motor můžete v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas navštívit do čtvrtka 9. května 2019.

ptacek vernisaz plakatText a snímky: MiM

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

ptacek vernisaz 8