Čínská tušová malba Ondřeje Casky v Galerii Nová síň

Vernisáž

Vernisáží v úterý 11. září 2018 bude od 18:00 hodin v pražské Galerii Nová síň zahájena výstava Ondřeje Casky (* 1981) pod názvem Čínská tušová malba, která je průřezem jeho tvorbou za posledních několik let.

Požádali jsme Jakuba Zemana, který vernisáž uvede slovem, aby stručně představil autora i jeho tvorbu...

caska 1caska 2Stejně jako mnoho velkých solitérů české výtvarné scény - Váchal, Reynek a další, Caska okázale ignoruje soudobé módní trendy, modernost tak často prázdnou a povrchní. Obdobně jako čínští mandaríni, státní úředníci a literáti v jedné osobě vytvářející z Poezie, Malby a Kaligrafie úhelné kameny tradiční čínské kultury, Ondřeje Casku živí jeho právnická profese a je tedy malířem z vnitřního nutkání, nikoliv existenčních důvodů. I proto si může dovolit být jako tvůrce dokonale svobodný. Ale svoboda v dálněvýchodním výtvarném projevu vychází z pracovitosti, pokory a úcty k tradici, bez níž není možno zvládnout vrcholně obtížnou a de facto neopravitelnou techniku čínské tušové malby. A tyto ctnosti z Caskovy tvorby tiše a nevtíravě vyzařují.

caska 3caska 4I když má své velké vzory, jedním z nich je například Fu Baoshi, je svůj a autentický. A pokorně vytváří Kvalitu, Krásu a Obsah, kategorie, které jako by se z tzv. „současného umění“ tak často vytrácely, jsa nahrazeny Prázdnotou, Pózou a Marketingem. Caskovy obrazy zachycují důvěrně známá místa - Petřín, pražské hlavní nádraží, Střelecký ostrov či často postindustriální krajiny médiem čínské tušové malby. Nejedná se však o šinoaserii, hýřící tradičními orientálními rekvizitami, ale o citlivé propojení niterné podstaty čínského malířství s českými náměty. Jde obvykle o zobrazení české krajiny, které si přes dálněvýchodní výtvarnou techniku zachovává spřízněnost s českým kulturním prostředím, například s městskou či industriální melancholii malířů Skupiny 42 anebo těžko uchopitelnou bytostně středoevropskou poetičnosti Seifertovou i Hrabalovou. Ostatně již legendární Šanghajská škola spojovala nejlepší tradice východní a západní malby. Ondřej Caska dělá totéž, jen z opačné strany pomyslné barikády. A čínské publikum již počíná nesporné kvality jeho obrazů objevovat.

Výstavu Ondřej Caska: Čínská tušová malba můžete v pražské Galerii Nová síň navštívit do neděle 23. záři 2018.

Autor: tz
Zdroj snímků: novasin.org

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery